חוויה אורגנית – מהשדה אל הצלחת

המלצה חמה : מכניסים את גן הירק אל המטבח – שותלים, קוטפים, לומדים וגם מבשלים

אני אוהבת לבשל ואצלי במטבח יש הרבה ירקות. האהבה שלי למטבח התחילה בגיל צעיר, בבית ספר יסודי, בחוג כלכלת בית. מאז צברתי הרבה ידע, אני אוהבת לצפות בתוכניות בישול ולקבל טיפים ואפילו במסיבת הרווקות שלי, החברות שלי הפתיעו אותי עם סדנת בישול אצל שף פרטי, שהיתה ממש חגיגה. מאז עברו הרבה שנים בלי סדנאות בישול. אני צמחונית כמעט 30 שנה ותמיד שמחה לגוון את המטבח שלי ואם אפשר לשלב עם חוויה מיוחדת, עוד יותר טוב. הפעם בחרתי בחוויה רק שלי ובשבילי. באחד מימי השישי נסעתי צפונה, למושב חוגלה, שם נמצאת החווה האורגנית, השף האורגני,  והצטרפתי לסדנת בישול בריא.
כבר כשיצאתי מהאוטו הרגשתי בעולם אחר, מוקפת בגידולים שונים מכל עבר.

במטבח הסדנה, קיבלו את פני נועה פרומן, מנחת הסדנה ונטורופתית ואלעד להב, מקים החווה. אחרי ששתינו תה מהעשבים שגדלים במקום וכולם התקבצו, אלעד ערך לנו סיור מלווה בהסברים על הגידול האורגני, על החווה, על טבעונות ועל קומפוסט ואז עברנו אל החלק המעשי – סדנת הבישול.

הסדנה בנויה מהסברים על אורח חיים בריא ומזין ובישול בתוספת מזונות על כמו טחינה, צ'יאה, אגוזים, ספירולינה, זרעי פשתן ואחרים.

התחלנו עם שייקים ירוקים – שילוב של פירות עם עלים ירוקים ומזונות על.

מאוד נהניתי מהאווירה. אמנם לא הכרתי אף אחת מהמשתתפות, אבל האופי המיוחד של המקום יחד עם הכנסת האורחים הלבבית, חיבר מיד את כולנו והפכנו בין רגע לחברות. בהמשך למדנו להכין ברוסקטות עם 2 סוגי תוספות (סלט דלורית ואבוקדו ותבשיל טופו ועלי מנגולד), לזניה חצילים ופיטריות שיטקי, דפי אורז ממולאים בירקות ובאצות, כרובית אפויה ברוטב בוטנים, קישואים ממולאים באורז מלא ואורז בר ואפילו מוס שוקולד, שמקבל את המרקם שלו מתוספת של אבוקדו (מי היה חושב על שילוב של אבוקדו ושוקולד). בסיום הסדנה ישבנו לאכול על שולחנות הפיקניק שבחווה.

השף האורגני, משק להב מושב חוגלה, טלפון בחווה : 054-5611268 , מולי להב : 054-9292611, נועה פורמן: 054-4666016

שפע הירקות הטריים בחווה עשה לי חשק לגינת ירק משלי. אמנם אין לי גינה פרטית או שטח אדמה, שבו אני יכולה לגדל את הירקות כמו בחווה האורגנית ולקטוף אותם טריים ישר למטבח, אבל גם כמה אדניות יכולות לעשות חלק מהעבודה (הן עומדות מיותמות במרפסת כבר הרבה זמן). החלטתי להפתיע את הבנות ולהכין יחד איתם את גינת הירק שלנו. ערכת "הגינה שלי" בדיוק התאימה למשימה – ערכה של כלי גינה קטנים (מעדר, כף חפירה, מגרפה, בקבוק להתזת מים), שקיות זרעים, כפפות עבודה, סינר עם כיסים לכלי העבודה ותיק בד לאחסון כל הכלים, שלא יהיו זרוקים סתם במרפסת.
אם יש לכם בבית כלי עבודה מתאימים, תוכלו לעצור במשתלה הקרובה, לקנות כמה סוגי זרעים וליצור את גינת הירק שמתאימה בדיוק לכם.

הבנות הפשילו שרוולים, הקטנה לבשה את הסינר והכניסה לתוכו את כלי העבודה

עכשיו הגיע תור כף החפירה. הבנות הכניסו קצת אדמה לכוסות פלסטיק קטנות, רשמנו על כל כוס מה שותלים בתוכה (סלק, קישוא, חציל ומלון), הן עשו גומות לזרעים, הכניסו את הזרעים וכיסו בעוד קצת אדמה ובסוף גם השקו את האדמה.

עכשיו נותר להשקות בהתמדה ולהמתין שהזרעים ינבטו. הבנות הכינו טבלת השקיה וכל יום, לפי תור, השקו את הזרעים. הראשונים צמחו אחרי שבוע ולאחרים לקח עוד כמה ימים, אבל לא כל הזרעים נבטו. אחרי 3 שבועות יצאנו למבצע שתילה באדניות שבמרפסת. שתלנו את הזרעים והוספנו לחגיגה את "פצצת הזרעים" ואת עלי הצוֹרִית מוֹרְגַן, שקיבלנו באקו-ספירה בגן המדע. ממש חגיגה לטו בשבט, שמגיע השבוע.

עכשיו לבנות יש גינה משלהן וגם תורנות השקיה. סביר להניח שאני אמשיך לקנות את הירקות בשוק, אבל קצת ירוק בעיניים, תמיד עושה לי טוב בלב.

פוסט נוסף בנושא טו בשבט

מכינים רולדות מבצק פריך במגוון מילויים ובזמן ההמתנה מכינים עם הילדים עציץ מפרחי סול