חודש פסטיבלי אמנות בתל אביב שאסור להחמיץ

שני אירועי אמנות חשובים מתקיימים בחודש נובמבר בתל אביב והם חינמים! "אוהבים אמנות עושים אמנות" מתקיים מידי שנה ומציין את הקשר בין האמנים לקהילה. השנה יעסוק האירוע בהסבת מבנים ללא שימוש – לשימוש אמנים. במבנים אלו יתקיימו תערוכות ומיצגים בכניסה חופשית. האירוע השני שיתקיים בסוף החודש "אוהבים אמנות. עושים איור" אף הוא מתקיים מידי שנה ברחבי תל אביב יפו ומתמקד באיור על כל הבטיו לא באופן הקונבנציונאלי שלו אנחנו מצפים בדרך כלל. בצד התצוגות יתקיימו אירועי פרפורנס וגם סדנאות איור. לא להחמיץ!

\\ אוהבים אמנות עושים אמנות

7-9 לנובמבר ברחבי תל אביב יפו

נושא השנה של "אוהבים אמנות עושים אמנות" הוא שינוי השימוש של נכסי נדל"ן לטובת הקהילה. נכסים העומדים לפני שינוי ייעוד, שיפוץ או הריסה, הופכים לחללים זמניים לתצוגות אמנות ולתכניות רזידנסי לאמנים יוצרים. נושא הזמניות יוביל את היצירות והפעילויות שיתקיימו בפסטיבל זה. יהיו בו  10 אירועי חוצות ברחבי העיר, חללי סטודיו פתוחים של 150 אמנים, תערוכות ב־30 גלריות וארבעה מוזיאונים שהכניסה אליהם תהיה חינם בחלק מהימים. האירוע המרכזי ייערך בשדרות ירושלים ביפו, שם יציגו אמנים מכל תחומי האמנויות והוא ילווה בניצוחה של התזמורת "ארמון בזמן". במשך סוף השבוע של הפסטיבל, יוקפאו עבודות הבנייה בשדרות ירושלים ובמקומן יוצבו עבודות אמנות. וידאו, ציור, מיצב וסאונד-ארט יתפרשו לאורכה של הגדר התוחמת את שטח העבודות ויאפשרו מפגש ציבורי, שוטטות ופעולה בשדרה. מוקד אחר יהיה ביפו קריאטיב, שהוא בית יצירה לאמנים רב-תחומיים ובינלאומיים. הבית המשמש כגלריה, בית הפקות ובית אירוח ניתן כרזידנסי ליוצרים מתחומים שונים למשך שנה, ובו הם מארחים ויוצרים. באירוע "שיחות מהחדר השני", מאי ג׳ראפי, צלמת, ובן גרין, כוריאוגרף, יציגו בחדר, יצירה משותפת, הבוחנת רגעים יומיומיים במרחב שבין הקפאה לתנועה, בין רגעים ארעיים בחיים, פרצופים ומקומות, מהחוויה האישית, לעבר הסיפור הקולקטיבי.

בין המתחמים המשתתפים נציין את "סטודיו בנק" – בניין בעל שבע קומות ששימש כבנק והוסב למרכז אמנות וסדנאות, שבנוסף לפעילות השוטפת, ישתף פעולה עם בתי עסק ברחוב בן יהודה לתערוכות מיוחדות שיתקיימו במקביל בבתי העסק ובבניין,  "מיוזיק ספוט" – מרחב עבודה ליוצרים ויוצרות בתחום המוזיקה ששימש בעבר כפיצוציה, "בלוק כתיבה" – בית הוניגמן לשעבר, שמשמש כיום מרכז לכותבים מובילים בארץ, עם חללי עבודה פרטיים ומשותפים, "אתר" – מרכז רזידנסי ותערוכות ביפו, ועוד.

כמו כן יתקיים אירוע פיסול בגני יהושע: ברחבי גני יהושע מוצבים מספר פסלים של אמנים ישראלים. נצא לסיור רכוב ברכבת הפארק בין הפסלים. נדבר על ההיסטוריה של הפסל ושל היוצר, על פיסול במרחב הציבורי בפארק ועל ההקשר הרחב לגוף היצירה. בכל תחנה נחבר את היצירה לטקסט שונה ורלוונטי ממגוון עולמות: מן המקורות, מן הספרות, השירה ועוד. הסיור ילווה בחוברת ייעודית שתופק במיוחד לאירוע, ויתקיים באמצעות רכבת הפארק.

בנוסף, יוצגו כ-10 פרויקטים מיוחדים לאירועים במרחב הציבורי, במרכזים קהילתיים ובבתי ספר – ביניהם ערב עיון מיוחד לאמנים בנושא רזידנסי במרכז הקהילתי הגר"א, השקת "קיר בעיר" השנתי בעירייה עם עבודה ופרפורמנס של האמנית אניסה אשקר, הרחבת פסלים של הילה טוני נבוק, ואירועים רבים נוספים. לצד שלל הפרויקטים המיוחדים, כ-150 אמנים יפתחו את חללי היצירה שלהם למפגשים ולשיחות, וכ-30 גלריות ו־4 מוזיאונים ברחבי העיר יהיו פתוחים ללא תשלום בחלק מימי האירוע, עם פעילויות מיוחדות לאוהבים אמנות.

פרטים נוספים בדף הפייסבוק של האירוע

anisa ashkar
אניסה אשקר, קרדיט צילום: יחצ מירה בינרט

\\ שבוע האיור 2019 – אוהבים אמנות. עושים איור. 

30-21 בנובמבר ברחבי העיר תל־אביב-יפו

השנה יכלול שבוע האיור 80 תערוכות בהשתתפות כ־700 מאיירים, מעצבים ואמנים ישראלים, שיציגו את עבודותיהם בתערוכות שיפתחו בחללי תרבות ואמנות, בגלריות שיתופיות, במוזאונים ובמקומות בילוי ברחבי העיר, החל מ״אתר״, מוזיאון אילנה גור וסמטאות יפו העתיקה בדרום העיר; דרך התחנה המרכזית, קריית המלאכה, קניון TLV, המקרר, שדרות רוטשילד ומרכז העיר; ועד לנמל תל־אביב וחנות מוזאון ארץ ישראל בצפון העיר. המאיירת והסופרת מרב סלומון תציג מיצב שעוסק בהנצחת הזהות הנשית; יזהר כהן יחשוף צד אחר ביצירתו ויציג סדרת תחריטים אינטימיים; גלעד סליקטר יציג את תהליך היצירה הייחודי של ספרו ״צו 8״; איתי רון גלבוע, דודו גרשטיין, זאב אנגלמאיר וקרן כץ יציגו עבודות בדו־ממד ובתלת־ממד שעוסקות בנועזות, בתמות של ארוטיקה מנקודת מבט הומוריסטית, סרקסטית קומית ולא פעם אכזרית; קולקטיב היוצרים של תומר חנוכה, אסף חנוכה וסמי קטן יסכם שלוש שנים של פעילות בתערוכת פרינטים מקיפה; אורית עריף תאייר בהומור האופייני לה מצבי אמת מביכים מחיי היום־יום שלה ושל אחרים; יעקב קאופמן, סטודיו מג׳נטה (רונן בבלי), סטודיו קאהן, תמר ברניצקי, סטודיו Reddish ומעצבים נוספים מתחומים שונים יאיירו בתלת־ממד את הנוף הנשקף מחלון הסטודיו שלהם.

יכוז מיוחד של תערוכות יתקיים בדרום העיר באזור סמטאות יפו העתיקה, שוק הפשפשים ומתחם נגה, תוך שיתוף פעולה עם ״אתר״, תכנית הרזדינסי במוזאון יפו העתיקה. 18 תערוכות יוצגו שם בסך הכל, ביניהן תערוכה שתציג את מיטב העבודות של שבוע האיור 2019 במקום אחד, ב־60 תיבות אור במרחב הציבורי של סמטאות יפו העתיקה; תערוכת סיכום עשור של דקל חברוני שתציג מיטב מיצירתו להופעות של להקות אינדי בארץ ובעולם; תערוכה בבית האדריכל שתעסוק בנוף העירוני בראי הבאוהאוס; ותערוכה שחושפת דור עכשווי של מאיירים ערבים ילידי הארץ בשנים 2015-2019. דור הY ודור הZ ייוצגו אף הם בפסטיבל. איה טלשיר, שסיימה את לימודיה במחלקה לתקשורת חזותית בצלאל בשנה שעברה, מנסה בתערוכה ״מילניום״ לפענח כיצד להתקיים ״בעולם של הגדולים״, תוך עיסוק בקונפליקט של בני דורה שמתקיים בין הרצון להגשמה עצמית לבין הצורך הבלתי נמנע להתבגר, על כל המחויבות המשתמעות מכך. ב״תערוכת יחיד״ – דור ה־Z מאייר את עצמו״ – בוחנים בני נוער מרחבי הארץ את השפעות העולם הטכנולוגי על תפיסת עולמם, ומדברים על ההתמודדות עם מצבים שונים בעולם הפיזי והעולם הווירטואלי. תלמידי ותלמידות המגמה לאמנות פלסטית בבית הספר לאמנויות (קמפוס אריסון) ומוריהם מביטים בהשראה המניעה את יצירתם, בתערוכה ״מעורר השראה״. תערוכות נוספות יעסקו באינטימיות וארוטיקה מזוויות התייחסות שונות ונועזות, בנשיות ומגדר מזווית פוליטית־חברתית ואישית, בטכנולוגיה של מציאות רבודה, בקלישאות מהמטבח המקומי, בהצצה אל תהליך העבודה של מיטב מאיירי עיתון ״הארץ״, ביעדיה הקסומים והלא־תיירותיים בהכרח של ארץ ישראל, בתוצרי הלוואי הקטלניים והמזהמים של תרבות הצריכה, בסיפורם של מבקשי מקלט ומהגרים ובאיורי האופנה של ריקי בן ארי ז״ל, מעמודי התווך של האופנה הישראלית בשנות ה־80-60.

כל האירועים, התערוכות והפעילויות השונות מפורטים באתר שבועהאיור

איה טלשיר, מילניום. קרדיט צילום: יח"צ והפקה עידית שילוח
שרה פלד
כתבת תיירות, אמנות, פנאי ולייף סטייל