חוגגים שוקולד: פסטיבלים שכולם שוקולד ברחבי העולם

כמעט בכל יום ניתן למצוא איפשהו על הגלובוס פסטיבל שקשור לשוקולד. ריכזנו עבורכם את השווים ביותר – התחילו לארוז

בחורה עם מחשב נייד

מה לרשום ביומן? ה- 7.7 כמובן (צילום: שאטרסטוק)

לוח השנה מלא בימים בינלאומיים שלא ברור מי חוגג אותם, אבל כשזה מגיע לשוקולד זה לגמרי נשמע הגיוני שכולם. הבעיה היחידה היא שאין הסכמה אפילו לא לגבי מועד יום השוקולד הבינלאומי. חצי הכוס הריקה היא שאין יום אחד שכולם חוגגים, חצי הכוס המלאה היא שככה יותר ימים מלוח השנה מוקדשים לשוקולד. השורה התחתונה היא שאין שום סיבה להתלונן, להפך, יש את כל הסיבות לחגוג.

יום השוקולד הבינלאומי

למעשה רשימת התאריכים לחגיגות השוקולד בינלאומיות כוללת פרטי אחד וגם עליו אין הסכמה מלאה וחבל. אבל ככל הנראה התאריך שחובה על כל אוהב שוקולד לציין הוא ה- 7 ביולי–יום זה הוא הטוען האמתי לכתר ומקובל שהוא יום השוקולד הבינלאומי, אם כי גם אותו החלו לחגוג רק מ- 2009. יום זה נחשב היסטורית ליום בו הגיע הקקאו לאירופה בשנת 1550. מה עושים ביום הזה? ובכן עוד אין נוסח רשמי של חגיגות, אבל, יש מקומות בארה"ב בהם חוגגים עם מצעדים, הוזלות משמעותיות של שוקולד ומנות שוקולד חינם במסעדות נבחרות ובעיקר פותחים חבילות שוקולד.

יש לי יום יום חג

אבל למה ללכת רק על בינלאומי? שוקולד הוא כל כך אהוב שבכל מקום כמעט קבעו תאריך אחד לפחות בשנה לחגוג אותו:

באנגליה חוגגים עם שבוע שוקולד לאומי שמתחיל ב- 2.10 כל שנה, ומצוין בעיקר בחנויות השוקולד המובחרות. לעומת זאת האמריקאים הלכו עם הסיפור הזה עד הסוף ובלוח השנה האמריקאי מצוינים 15 ימים "רשמיים" הקשורים לשוקולד מתוך 1200 ימים המוקדשים למזונות שונים. היום הרשמי המוקדש לשוקולד ונחוג על ידי כמעט כולם הוא ה- 13.9 שבמקרה הוא גם יום ההולדת של אגדת השוקולד האמריקאית מילטון הרשי, מייסד אימפריית השוקולד הרשיז. אבל תשאירו לאמריקאים למצוא עוד המון סיבות שוקולד לחגיגה:

ה- 3.1– יום הדובדבן מצופה השוקולד,27.1– יום עוגת השוקולד, 3.6– יום מקרון שוקולד, 26.6– יום פודינג שוקולד, 8.7 – יום השוקולד ושקדים, 23.7– יום שוקולד וחמאת בוטנים, 28.7 – יום שוקולד החלב (רשימה מאוד חלקית). יש עוד המון ימי שוקולד בארה"ב, אבל יום השוקולד האחרון הנחגג בשנה האזרחית מסכם את כולם ומצוין ב- 16.12 – יום ציפוי שוקולד על הכל.

פסטיבלי שוקולד ברחבי העולם

העולם מציע שפע של פסטיבלי שוקולד, כמעט בכל יום ניתן למצוא איפשהו על הגלובוס פסטיבל שקשור לשוקולד, אבל הנה רשימת המובילים שאם אי פעם יצא לכם להשתתף בהם, אין ספק שהרווחתם, לפחות במונחים של שוקולד.

מזרקת שוקולד בExpo בניו יורק, רק אחת מהאטרקציות (צילום מסך)

The Chocolate Expo, ניו יורק, ארה"ב – כל שנה נערכת תערוכת השוקולד הזו בניו יורק והיא נודדת ברחבי ארה"ב. השנה היא תתקיים בניו יורק מרץ, ולגמרי אפשר להתרשם ממה שקורה שם בסרטון הבא:

[youtube Oh48kILSsTw nolink]

תחרות מאסטר השוקולד העולמי World Chocolate Masters Final– תחרות שנתית זו הנערכת בפריז באוקטובר היא כולה יצירתיות ואומנות בשוקולד ומתחרים בה 20 מתחרים סופיים ממדינות שונות בעולם.

יצירת שוקולד מתחרות השוקולד World Chocolate Masters Final (צילום מסך)

Salon du Chocolat, פריז, צרפת – מתקיים מ- 1994 בין ה- 28 באוקטובר ל- 1 בנובמבר ומביא כ- 500 מציגים לכנס מלא בהרצאות, סדנאות, טעימות ואפילו מתכונים. למעשה זה פסטיבל נודד שעובר ב- 15 ערים ברחבי העולם אבל גולת הכותרת השנתית שלו בפריז. שם גם נערכת תצוגת אופנה משותפת למעצבי אופנת העילית והשוקולטיירים הטובים בעולם.

תצוגת אופנה Salon du Chocolate מתארחת בפסטיבל השוקולד בבריסל (צילום: שאטרסטוק)

פסטיבל השוקולד של בריסל, בלגיה – אלפי מבקרים מכל העולם גודשים בפברואר את הפסטיבל הזה, שמעבר לדוכנים, טעימות, סדנאות והרצאות גם כולל תצוגת אופנה. אבל אם פספסתם בלגיה מציגה עוד פסטיבל שוקולד ידוע ושווה – Choco-Late, ברוג', – 4 ימים של שוקולד נטו במוזיאון השוקולד של העיר שכוללת הדגמות, טעימות, פיסול וציורי גוף משוקולד.

מגוון של פעילויות ב- Chocao, אמסטרדם (צילום מסך)

Chocao, אמסטרדם, הולנד –4 ימי שוקולד, השנה מה- 22 ועד ה- 26 בפברואר, בדגש על תהליך יצור השוקולד ממקאו לחטיף. השנה תהיה שנתו ה- 5 של הפסטיבל שבו הרצאות בעיקר על גידולי קקאו מתחדשים וטעימות של שוקולד, אבל תסמכו על ההולנדים, זה מלווה גם בבירה.

Eurochoclate, פרוג'ה, איטליה – פסטיבל השוקולד הגדול באירופה, המתקיים כבר מ- 1993 לרוב בנובמבר שמביא אליו כחצי מיליון מבקרים כל שנה, נערך באוקטובר וחוץ מטעימות הוא גם מפורסם בפיסול בשוקולד.

פיסול בשוקולד בפסטיבל פרוג'ה 2016 (צילום מסך מאתר הפסטיבל)

פסטיבל השוקולד של לונדון, London's Chocolate Show, אנגליה– כל שנתיים נערך בלונדון פסטיבל שוקולד ענק באוקטובר הכולל טעימות, הדגמות, סדנאות והרבה מאוד – שוקולד.