חברת דן – מה בדיוק הפריע לכם ?

בתחילת יולי אמורה לצאת לפועל תוכנית מהפכנית לנסיעה בקווי התחבורה הציבורית שאמורה ליצור "מזרח תיכון חדש" – באיזור גוש דן. נראה לי שבתקופה הקרובה יהיה שווה לעקוב אחרי המשתמשים בתחבורה הציבורית….זו יכולה להיות תוכנית הריאלטי עם הרייטינג הגבוה ביותר בעיר….

בחורה עם מחשב נייד

איזה עצבים !! בא לי להרוג את אותה וועדה של אנשים "חכמים" וכנראה משועממים עד מוות בחברת דן  ומשרד התחבורה שהחליטו לעשות בלאגן אחד בשם הסדר הלאומי "מתוך התחשבות בתושבים ובצרכיהם" . כנראה שאתם לא ממש מכירים את הצרכים שלי ושל אנשים רבים אחרים שפגשתי שלא ממש מחבבים אתכם בימים אלה. גם ככה אנחנו לא אנשים מסודרים באופן מיוחד, אנחנו אנשים של הרגלים – קמים בבוקר, הולכים לעבודה, בחזרה – עוברים לפעמים דרך חברים או בבית קפה, אוספים ילדים לחוגים ומחוגים והופס…..הגענו לערב – אז יש לנו סדר חיים איכשהו.  תגידו חברי וועדה : למה לקום יום אחד ולהחליט שמשעמם , אז משחקים משחק חדש : נערבב את הקלפים ונתחיל מהתחלה אבל נשמור גם קצת מהישן……? זה המשחק החדש? מה בדיוק עבר עליכם שעשיתם את זה? על מה חשבתם?
החלטתם לשנות את כל מפת התחבורה הציבורית בגוש דן עם הערים מסביב. שינויים זה לא תמיד דבר מבורך ולפעמים שינויים קטנים בחלק מהמקומות עשויים לפתור בעיות שנוצרו. לא צריך מלחמות עולם לשם כך. אני בטוחה שהשקיעו בתכנון ובתוכניות עצמן, בלוחות זמנים, בתשתיות, בכח אדם וכו' – ים של כסף. רק מה? שכחו אותי….מזכיר לי את הסרט "שכחו אותי בבית…" . מה נשאר לי? לרקוע ברגליים ולצעוק לוועדת "המומחים היצירתיים" של חברת דן ומשרד התחבורה ששכל לא קונים כשאין כסף או שלא הייתם בתור כשחילקו אותו. עצבנתם אותי מאד !!!
לרווחת ציבור הנוסעים -ככה אמרו שם בוועדה. יופי. שנדע. אני באמת מנסה ביומיים האחרונים להבין מה מסתתר מאחורי הדבר המטומטם הזה של שינוי קווים, ביטול קווים, שינוי תוואי מסלול, תשלום לכרטיס אחד מקנה זכות לשני אוטובוסים תוך 90 דקות. מה זה הטמטום הזה? חברי וועדה מטומטמים – אתם בכלל מבינים מה עשיתם? קשיש בן 84 שצריך להחליף שני אוטובוסים – ירוץ עם המפרק המלאכותי של הברך לאוטובוס השני כדי להיות במסגרת אותן 90 דקות מקודשות.
אני חושבת על אותם קשישים או אותם ילדים שהתרגלו לקו אוטובוס במספר מסויים, הכירו את המסלול, ידעו איפה עולים ויורדים ובגיל 84 (למשל) או ילדים בגיל 8.5 מכירים את המסלול לבית הספר עם אוטובוס מספר…..  ופתאום – משנים הכל: אוטובוס מס'…..לא קיים יותר – קבלו ביטול. במקומו , כדי להגיע לבית הספר אתם צריכים ללכת לרחוב מיכל היוצרת (כאן ליד הבית) פינת האובדן ושם נמצאת התחנה של אוטובוס מס'…..שזה דבר חדש שצריך להתרגל אליו, איתו אתם תסעו עד לבורסה (למשל) ושם תחליפו לאוטובוס מס'….שיביא אתכם לבית הספר….(לך תסביר את זה  לילד בגיל 8.5 ותהייה הורה מאד רגוע- למה לא? רק שני אוטובוסים, אחד מהם קוו חדש מסלול אחר ממה שהילד מכיר ואתה הורה הרגוע אבל עם ווליום).אותו קשיש? הלך לאיבוד , לא נורא – מישהו ימצא אותו ויעזור לו לחזור הבייתה. תודה. במקרה הטוב מאד – הוא  "רק"  יגיע באיחור של שעה וחצי אחרי שמצא את האוטובוס שיחזיר אותו הבייתה באופן עצמאי.
אנחת רווחה: שמונה וחצי צלצלתי למזכירת בי"ס. כן, הילד הגיע בשלום. ככה עד שהילד יתרגל ורק יבוא לשאול "אבל למה" ? ואמא תגיד לו : לא יודעת- אבל אל תדאג, דפקו גם את הקשישים. מישהו בשם ה"שיפורים" הכוללים האלה חשב על הקשישים שצריכים עכשיו לסגל לעצמם בגיל שמונים פלוס מספרי אוטובוסים חדשים, מסלולים חדשים וכו' ? לא, למה שתחשבו? אתם הרי יורדים במעלית השקטה מקומה 12 , מהפטנהאוז שבו אתם מתגוררים  ומפליגים בשקט נינוח עם המכונית למקום העבודה, יושבים כמה שעות , הופכים ניירת מצד לצד, יוצרים איזו תוכנית פעולה יצירתית שתפגע בשם ההתחשבות והקידמה בעוד איזו אוכלוסיה קשת – יום, ועכשיו …אחרי שקיבלתם תשלום מיוחד עבור עבודת הוועדה אפשר לחזור הבייתה ולקפוץ לקאנטרי הקרוב.
אז מה אם עברתי דירה לפני שנה בערך? אחד השיקולים שלי היה התחבורה הציבורית באיזור . נהדר. הפכתם במחי ועדה מחורבנת, לא מתחשבת, לא קשובה לסוג של ממשלה קטנה, אטומה ורעה. אז מה אם הסטודנט שלא עתיר מזומנים צריך עכשיו ללכת ברגל 10 דק' עד לתחנת האוטובוס לסוע עד רכבת צפון, משם עוד אוטובוס אחד והנה הוא כבר באוניברסיטה. לא חשוב שהוא הפסיד את ההרצאה הכי חשובה במהלך היום ולא נדבר על שכ"ל היקר שהוא משלם – אבל עכשיו הוא יפסיד חלק מהשיעורים בגלל התוכנית היצירתית והלא חכמה שלכם.
באמת, אני לא זוכרת את עצמי כועסת כל כך. אני כועסת שעושים תוכנית טפשית וגרועה תחת הכותרת של שיפור השירות או משהו דומה.
יכול להיות שאם הייתם עושים אותו דבר או משהו דומה (אולי חלקים מהתוכנית הם בסדר, לא יודעת) אבל לא בבת אחת, מחלקים בדרך מסויימת – בודקים אם זה יעיל וטוב וממשיכים הלאה לא הייתם הופכים אותי ועוד כמוני לאנשים עצבנים, נוירוטים על גבול החרדה. ברצינות, לא כולנו חכמים שרואים את כל המפות והשרטוטים ויושבים כאילו היינו בקורס תצ"א (תצלומי אוויר) ומפענחים את המפה והצילומים.
חלקתם לנו חוברות עם מפות והסברים מילולים – אני נשבעת שללמוד לבחינת סטטיסטיקה – קל יותר. למי יש עצבים לנסות להבין מה יעיל יותר? מה מהיר יותר? מה זול או קל יותר? חשבתם שנורא נעים כאן בקייץ, בחום , בלחות, בזיעה ובשאר גועל הנפש למצוא ישראלי עצבני משוטט מחפש את האוטובוס להגיע למקום שהוא צריך – לפי תוכנית החלוקה החדשה?
לפעמים יש חסדים קטנים – ככה אני מרגישה היום. אני לא זקוקה לרכב הציבורי ברוב הזמן – אחרת כבר הייתי הופכת איזה שולחן או שניים (לא שזה היה עוזר – אבל קצת משחרר אנרגיה ואגרסיות). אני רואה את הקשישים והילדים שיחפשו את התחנה החדשה, שיצטרכו להחליף אוטובוס ויתפללו שלא ייקח יותר מ90 דקות. אני רואה אותם ורוצה לצרוח עליכם: "מה חשבתם לעצמכם, תגידו – מה בדיוק חשבתם?? "
נכון, זה נורא פופוליסטי  לשנות ולהזיז ממקום למקום בשם הדאגה לרווחת הציבור, זה פופוליסטי כי אז יאמרו שעשיתם משהו.
נכון – עשיתם משהו רע מאד !!!