חברה או לא חברה?

לחברות פירושים רבים. יש חברים בקופת חולים, חברים במועדונים וגם חברים ב"אגד", אבל חברי אמת יש מתי מעט. בהצלחה כולם שותפים אבל אלה שנשארים גם ברגעי משבר, הם החברים האמיתיים

מאז שאני זוכרת את עצמי, "אספתי" חברות.

friend

תמיד הייתי מוקפת בחבורת, בנות שהיוו עבורי מאין חומת מגן בתוך עולמי חסר הביטחון. הן היו תחליף ל"אמא חברה" או לאחות, שאף פעם לא היו לי. בילדותי, הן השלימו את מה שהיה חסר לי בעולם של המבוגרים, בו גדלתי באהבה גדולה, אך בחסך גדול של ילדים בגילי.

עם החברות זכיתי לשחק משחקים, מאוחר יותר לפנטז על עולמות אחרים, בהם הפלגנו בדמיון, בבגדי מלכות לארמונות בממלכות רחוקות, לבתי חולים כרופאות שמצילות חיים וזוכות לתהילת עולם, היינו גם שחקניות על בימת התיאטרון, שקוצרות תשואות רמות בסיומה של כל הצגה וכמובן שהפלגנו לאהבות גדולות מהחיים.

עם החברות הכול היה אפשרי, ומבחינתי כל חברות הייתה כשירה. קניתי מכל הבא ליד, הצלחתי למצוא עניין בכל חברה שהתווספה למעגל והייתי מוכנה להשקיע את כל כולי למען שמירת הקשרים.

ככול שהשנים חלפו, נעלמה התמימות שבחברות, המשחקים הפכו לאט לאט לחיים האמיתיים. התחיל מאבק על מי יותר טובה, מי תשיג את החתיך של המחזור, מי תהייה מלכת הכיתה.

למדתי שיש חברות שאיתן נפגשים בחברה, הקשר איתן מאד נעים אך שטחי לגמרי, יש חברות שאיתן נפגשים בבית קפה לשיחות על ענייני דיומא, יש את אלה שפוגשים במהלך הלימודים, נוצר איתן קשר מאד אינטנסיבי אבל רק בתחום אחד של הלימודים והוא מתפורר עם קבלת התעודה.

אם יש מזל ולי יש מזל גדול, אז יש אחת, שתיים, שלוש חברות אמת, שהן איתי ולצידי למרות ואולי בזכות זה שהן יודעות עלי הכול. הן חומת המגן האמיתית שלי. זו כבר לא חומה שמגינה מפני חוסר בטחון, זו חומה יציבה איתנה שאפשר לסמוך עליה אם צריך ובכל זאת היא פתוחה ומאפשרת להיות חלק מהעולם כולו.

בשלב זה של החיים אני כבר יודעת שהעיקר האיכות ולא הכמות, מותר ורצוי לוותר על קשרים שהם לא באמת חשובים, קשרים שמרוקנים את מאגרי האנרגיה שבתוכי. היום אני כבר מסוגלת להחליט ש"לא מתאים לי" או "לא שווה לי" ולנתק, בידיעה שמה שנשאר שווה ביותר.

אני לא מתארת את חיי בלי חברות, הן חלק מאד חשוב במשחק החיים.

אני ממשיכה לשחק, רק אחרת.

יהודית קרן
אני אמא לשלושה בנים ושלוש כלות, סבתא לתשעה נכדים, פנסיונרית שמשתדלת בכל יום ויום לעשות משהו שעוד לא עשיתי, מגשימה חלום ישן לכתוב על אנשים, על חוויות ורגשות, בקיצור על החיים.