חבלי לידה / אלון בכר

אודות פיסבוק

ז'אנר: פרוזה מקור

388 עמודים | הוצאה: ספרי ניב | עריכה לשונית: דרור יוסף | גרפיקה והפקה: ספרי ניב | שנת הוצאה: 2017

אני מחלקת את הספר לשלושה חלקים. החלק הראשון הוא סיפור הרקע: בני שדה הוא מתמה במשרד עורכי דין, בן 30 ורווק. ערב אחד הוא מצטרף לחבריו לבילוי במועדון לילה ושם רואה את תמרה, צעירה יפה ומושכת שמנפנפת אותו. הם שבים ונפגשים והוא מחליט שהיא האחת שאיתה יתחתן. ואכן, הוא מציע נישואין, עובר בהצלחה את מבחן ההסמכה של לשכת עורכי הדין ומתחתן עם תמרה. חלום משותף לשניים זה להביא ילדים לעולם. חלום מצד אחד, ומציאות אומללה מנגד. ההיריון ממאן להיקלט והם שבורים. הם פונים לרופא פרטי ומתחילים במרדף אחר החלום דרך טיפולי פוריות.

החלק השני הוא הנושא הרגיש של טיפולי הפוריות. במקום בו אישה לוקחת כמובן מאליו את יכולתה להגשים את נשיותה דרך הבאת ילדים לעולם לעיתים מתבררת כמשימה קשה. חוויתי את התהליך הכואב עם חברה יקרה לליבי כך שהייתי עדה לקשיים הכרוכים בתהליך, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. הטיפולים המתוארים בספר תוארו בצורה רגישה עם שימת דגש על הקשיים והמשוכות אותם בני זוג המבקשים להרות עוברים. החזרה על תיאורי התהליכים הכניסה את העלילה לסוג של קו ישר אך מצד שני אני מאמינה שהמטרה הייתה להדגיש את מורכבותו של התהליך ולהעביר את תחושות התסכול והאכזבה נוכח כישלונות חוזרים ונשנים וזה באמת הצליח, כי הקורא נכנס עם בני הזוג לחוויה הקשה ומרגיש את הצביטה בלב, חי את התקווה ואת הציפייה וחווה את האובדן בעת קבלת תשובה שלילית.

החלק השלישי הוא החיים שאחרי. החלק הזה סגר לי פינה מהחלק הראשון אך ברובו, בעיניי, הוא סוג של פנטזיה מתוקה על חיים אידיאלים.

מה שאהבתי בספר הזה היה הרגש שחיבר בין בני, תמרה והסובבים אותם. התמוגגתי מאהבתם העצומה של בני ותמרה. אהבתי את התמיכה ההדדית ואת ההירתמות ללא תנאי. אהבתי את חוסר האנוכיות בכל שלב בחייהם. כל אחד מהם עשה מעל ומעבר בכדי להיות נוכח בתור משענת שתעניק כוח לשני. אהבתי את החשיבות שהוענקה למשפחתיות ולמערכת התמיכה אותה המשפחה מספקת בעת צרה ולא רק בעת שמחה. ומעל לכל אהבתי את אומץ ליבם של בני ותמרה והיאחזותם באמונתם שהם יצליחו להביא ילד לעולם ושלא אמרו נואש. הספר כתוב ברגישות רבה, בשפה יפה המתובלת בהומור במקומות ובמינונים הנכונים ושהעבירה מסר של אופטימיות ותקווה בלתי נגמרת. מודה שהשתדלתי מאוד שלא להזיל דמעה, שתיים או יותר במהלך הקריאה מרוב שהכאב והתסכול היו כה מוחשיים. בתור אחת שלא קוראת תקצירים בגב הספר, נדהמתי לגלות שהסיפור מבוסס על חוויותיו האישיות של הסופר ועל כך אני מצדיעה לו. דרוש אומץ עצום להיחשף בצורה כה אישית ונוגעת. ספר נהדר עבור כל הורה וכל זוג שחושב להקים משפחה ובמיוחד זוגות שעוברים את תלאות התהליך הכאוב הזה. נהניתי מאוד!

מוזמנים לעקוב אחר סקירותיי:

http://bit.ly/2FBDwzz

 

ayaib
שמי איה ואני תולעת ספרים, מורה לאנגלית לשעבר ומשפטנית טריה. בבלוג זה אעלה את סקירותיי לספרים אותם קוראת כדי לשתף אתכם במחשבותיי ובתחושותיי לגביהם. מקווה שתהנו.