חֲנוּת סְפָרִים עַל גַּלְגַּלִּים-ג'ני קולגן

אוטו גלידה…
זוכרים את הצלצול שהיה מתגלגל בשכונות ילדותכן? צלצול המבשר שהאוטו גלידה הגיע עם כל ההפתעות המתוקות שהוא טומן בחובו, ומיד נאספים סביבו כל ילדי השכונה, כמו לצלילי מנגינת החליל של החלילן מהמלין, ומושיטים את דמי הכיס השבועיים במטרה לרכוש מהו צבעוני מתוק וקר שיעשה להם כייף בפה בלב ובנשמה.
אז תתארו לכם אחד כזה שבמקום גלידות מוביל עד אליכם ספרים. ספרים מלאים בהרפתקאות, באהבה, בסיפורים ובסודות… כזה אוטו בדיוק יוצרת לעצמה נינה גיבורת הספר החדש של הוצאת הכורסא, שאני אוהבת, והיא עוד קוראת לה 'עד עצם היום הזה' – ביננו, חלום !

חנות הספרים על גלגלים-ג'ני קולגן

חֲנוּת סְפָרִים עַל גַּלְגַּלִּים-ג'ני קולגן

חנות הספרים על גלגלים-ג'ני קולגן
חנות הספרים על גלגלים-ג'ני קולגן

 "אבל מה קרה? אמר קול קטן למרגלותיה, מה קרה אחר כך?" נינה הסתכלה למטה. "הרבה דברים." היא אמרה. בן שרבב את שפתיו. "אני רוצה לדעת," הוא אמר. "עשו מזה סרט? "כן." אמרה נינה. "אבל סרט נורא ואיום." "למה הסרט נורא ואיום?" "זאת לא באמת אשמת הסרט, "אמרה נינה. אבל נכון שאתה רואה סרט אתה מרגיש שאתה רואה מה קורה?" בן הנהן. "טוב אז זה דבר אחד. אבל כשאתה קורא ספר, אתה מרגיש שאתה בתוכו." "כמו במשחק מחשב?" "לא. לא כמו במשחק מחשב. משחקי מחשב זה כיף, אבל אתה עדין מסתכל על הדברים ולוחץ על הכפתורים. לקרוא זה להיות בתוך הדברים." (חנות ספרים על גלגלים-עמ' 216-217)

יש נשים שנכנסות לקניון ומיד פושטות על הרשתות, בגדים נעלים תיקים וכיוצ"ב ממלאים את הסל שלהן ולרגע גם את ליבן. לי זה לא קורה. אני נכנסת לקניון, והדבר הראשון שאני נמשכת אליו היא חנות הספרים, אם יש בו שתי חניות, אבקר בשתיהן. גם אם זה בחו"ל, בארץ שאני לא קוראת או דוברת את שפתה, אני נמשכת לחניות הקטנות והגדולות של הספרים, מחטטת, מפשפשת, נוגעת, נושמת וקונה.

עוד מאז שהייתי ילדה, מדי פעם, מתחשק לי לברוח, לעזוב הכל ולשכוח, אבל לא תמיד אפשר, אז אני מוצאת את עצמי מחפשת את הדלת לנרניה שלי, דלת הקסמים, שתוציא אותי להרפתקה חדשה, הרפתקה שתיקח אותי רחוק, ולכמה רגעים תסחף אותי בשטויות לא חשובות. ברגעים הללו אני פותחת ספר ומתחילה לקרוא.

'חנות ספרים על גלגלים', קראה הכותרת. ומיד, ידעתי זה בדיוק הזמן לספר הזה.

זהו סיפורה של נינה, ספרנית שאוהבת את עבודתה, המגלה בוקר אחד שהספרייה בה היא עובדת, עומדת להסגר. מישהו הזיז את הגבינה של נינה ומאלץ אותה לזוז גם. הפחד מפני הלא נודע, ואהבתה לספרים מובילה אותה לקחת איתה, מהספרייה הנסגרת, לביתה השכור, ערימות של ארגזים מלאים בספרים, כשבעצם אין לה מושג מה תעשה איתם בכלל.

מודעה קטנה בעיתון המציעה למכירה מסחרית גדולה, מדליקה רעיון בראשה, היא תקים חנות ספרים ניידת ותגיע איתה למקומות שהקוראים נמצאים בהם. אוטו ספרים.

בעקבות המסחרית מגיעה נינה, נערה עירונית מאנגליה, לאזורים הכפריים הציוריים של סקוטלנד ואיתה ספרים לתושבי המקום.

נינה לומדת להתוודע אל האנשים הנפלאים שחיים שם, אל אורחות חייהם והמנהגים ששונים מהחיים אליהם הורגלה, היא עצמה נושאת עימה במסחרית הקסומה שלה רוחות של שינוי שיסחפו אותה ואת כל העיירה ויביאו לפתחה הפתעות, וכמו באגדות גם אהבות.

זהו סיפורה של אישה אחת שיוצאת להרפתקה שמשנה את חייה מקצה לקצה. או כמו שנכתב בגב הספר: "חנות ספרים על גלגלים הוא ספר מרגש, סוחף, מצחיק ומקסים על אישה צעירה שמחליטה לקחת את גורלה בידיה בתקווה לשנות את מסלול חייה."

וכאן עולה התהייה – כבר היה ספר כזה… פרנסוס על גלגלים? עוברת במוחכם המחשבה? גם לי היא עברה. ואכן יש כאן דמיון, שתי נשים שתקועות בחיים שלא מובילים אותן לשום מקום, ועגלה (מסחרית במקרה זה) המלאה בספרים, מובילות אותן למחוזות רחוקים הרבה מעבר לדמיון שהיה להן.

אבל כאן מסתיים הדמיון, והספר החמוד הזה עומד בזכות עצמו כספר שעושה טוב בלב. בנשמה. (בדיוק מסוג הספרים שדברתי עליהם לעיל),

יש בו עליות ומורדות, רגעים קטנים של אושר על כלום, פשוט על סיפור מקסים ונעים שמשמח את הלב ומשכיח לכמה שעות את החיים האמיתיים. יש בו דמיות צבעוניות ומשעשעות, יש בו רגעי חסד. יש בו רגעי כאב. ויש בו אהבה. בדיוק מה שילדה צריכה כשהיא פותחת את דלת הקסמים של הספר הזה

אסקפיזם טהור, מלא בענני צמר גפן מתוק מתוק שמאפשר בריחה מהחיים שמחכים לנו כשבספר יסתיים.

את הספר בגרסה הישראלית מאיירת עטיפה באיור מקסים שמלווה גם את הפתיחה של כל פרק בחורה קוראת למרגלות עץ ענק. ותתי הפרקים מלווים גם הם באיור חמוד, איור-המסחרית הישנה. לא מצאתי מי המאייר.ת אבל שאפו גדול להם.

 HANUT SFRIM 33

 

והערה אחרונה, כשגיליתי ששמו המקורי של הספר הזה הוא ‘The Little Shop Of Happy Ever After’, קצת התבאסתי על בחירת השם בעברית 'חנות ספרים על גלגלים', אבל ככל שהתקדמתי בקריאה הבנתי שהבחירה הזו היא הנכונה יותר. אני חושבת שרוב הקוראים שיכולים, ושייהנו, מהספר הזה, היו נרתעים מספר שנקרא 'החנות הקטנה של אושר עד עצם היום הזה'. אני יודעת שאני לא הייתי קוראת אותו, סכריני וקיטטשי מדי לטעם חובבי הספרים בארץ.

HANUT SFRIM 2

~~~~~~~

מצרפת לינק לעמוד עם תמונות של חניות ספרים על גלגלים שערכה בפינטרסט אילנה כהן סלע (Ilana Cohen (Sella
https://www.pinterest.com/ilanacohensella/books-on-wheels/?fbclid=IwAR13T15pzzBU4VICuQq-z3P8-iFf_eR8faPCqoPtAdBN8MmU_idut2JcIbM

ועוד דבר אוהבי הספרים – עשו לעצמכם טובה אתם חייבים לקרוא את המסר לקוראים שכתבה ג'ני קולגן בפתיחה לספר הזה. עצות שימושיות למקום המתאים לקרוא ספר. פשוט נפלא.

~~~~~~~

בשורה תחתונה –הלוואי שהיתה לי מסחרית כזו… והספר הזה פשוט fun טהור. גלידה צבעונית ומתוקה שהייתי בוחרת לקחת לחופשה מול הים. אם בא לכם משהו כייפי. זה האוטו שאתן צריכות לעלות עליו.

~~~~~~~

חֲנוּת סְפָרִים עַל גַּלְגַּלִּים

מאת: ג'ני קולגן

הוצאה: הוצאת הכורסא הוצאה לאור

שפת מקור: אנגלית

מתרגמת: ניצן לפידות

ז'אנר: פרוזה, תרגום

שנת הוצאה בארץ: 2019

מס' עמ': 351

עורכת ראשית: הילית חמו מאיר

עורכת תרגום: חמוטל לוין

עיצוב כריכה: ענבל ראובן

~~~~~~~

לי-את הלר
אז שלום לכולם, אני לי-את (הלר) אני כבר די גדולה, והנה, גם אני כאן, כותבת בבלוג משלי, ומלהגת על דברים שמעניינים, נוגעים, ומזיזים לי. בחיי המקצועיים אני מתפרנסת מתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. תחומי עניין, בגדול – תרבות: - ספרים – על חוויות הקריאה שלי מן הסתם אכתוב בהמשך. - תיאטרון, אבל טוב (אני בוגרת של החוג לתאטרון של אוניברסיטת ת"א, במגמת בימוי). - קולנוע, אחרת לא יכולתי לעבוד במקצוע המופרע הזה שלי. - אמנות - וכל מה שיבוא לי. בפייסבוק אפשר למצוא אותי: @li-at heller