זנות זאת לא אגדה רומנטית

את זונה? כדאי שתדעי שאנחנו יודעים שאת במעגל קשה של אלימות, אונס, וסמים. שהעובדה שיש נשים שמציגות את זה כאילו "בחרת" לעסוק בתעשייה הכי מכאיבה, מנצלת ומשפילה ביקום כולו, זה לא מעיד על כולנו. אנחנו יודעים שלא מדובר באגדה וורודה, ונדאג שכולם ידעו.

"אם הבת שלי תבחר להיות זונה, אני אמות" כך אמרה גלית דיסטאל אטבריאן בסרטון 'דעה' שהוצג ב'כאן11', ובאותה נשימה, היא כיכבה בסרטון שמעודד סחר בנשים וזנות.

אתמול נחשפתי לסרטון הדעה של גלית דיסטאל אטבריאן ב'כאן11' בו היא מדברת על נשים שבוחרות לשחות נגד הזרם המקובל של מה שהחברה השפויה דורשת, אבל ארגון הנשים (אותו מציגה דיסטאל אטבריאן כמפלצת נוראית) משתיק אותן. הנשים שבחרה דיסטאל אטבריאן להציג הן אישה חרדית שלא מעוניינת להיות במחיצת גברים, אבל מלחמות הצדק נגד הדרת נשים מכריחות אותה, ואישה שבחרה להיות זונה והתפטרה מעבודתה כבנקאית כדי לעסוק בתעשיית המין.

1

האגדה הנחמדה שמספרת דיסטאל אטבריאן בסרטון ומתארת אישה שעוסקת בזנות כאגדה מנצנצת של סך הכל אישה שעבדה כבנקאית והשתעממה יום אחד במשרד, והחליטה להפוך להיות לזונה, היא אולי, ממש אולי, מקרה אחד בודד (וגם שם, אני לא בטוחה שזה כזה ורוד ומנצנץ), אבל רוב רובם של המקרים של הנשים שנופלות למעגל הזנות, הן נשים שלצערי (ובכאב גדול אומרת) חוו התעללויות שונות, אונס, אלימות, סמים, מגיעות ממשפחות שבורות שלא היתה להן בהן תמיכה כלשהי או גב כלכלי, ולמעשה לכודות במסגרת אפורה וכואבת שקשה מאד לקום ממנה.

קהל יקר, זאת לא האגדה המנצנצת שמוצגת לכם בסרטון הזה. מעגל הזנות הוא מעגל אפור, קשה, מציאות שחורה של נשים שנאנסות ביומיום כדי להתקיים כלכלית, מוכות על בסיס קבוע, ולרוב גם מכורות לסמים עד כדי מוות. מדובר בסחר בנערות ובנשים שאסור לעודד אותו ולתאר אותו כסיפור חלומי שיצא מתוך סרט אמריקאי קיטשי שבו הזונה פוגשת את אביר חלומותיה. צאו מהסרט.

אבל בסרטון של דיסטאל אטבריאן, העיסוק הזה מוצג כ"בחירה". טעות, טעות איומה.

בסרטון דיסטאל אטבריאן מספרת שאם הבת שלה תבחר להיות זונה, היא תמות. אבל באותה נשימה וחצי חיוך מספרת על על הבנקאית המשועממת שהחליטה להפוך להיות זונה, וזאת זכותה ומותר לה. וואו גלית, וואו! באותה נשימה הצלחת בעצם לספר לנו שאת תמותי מבושה אם אחת מבנותייך יעסקו בזה, אבל בסך הכל את מעודדת אותן כשאת מציגה סרטון כזה? לא ברור.

אני אקדיש פסקה נוספת לאישה השניה שהוצגה שם בסרטון, חרדית שמעוניינת בהדרת הנשים.

גם כאן, ישנם מקרים בודדים. כמי ששהתה לא מעט בתוך המגזר למשך שנים רבות ועם היכרות עמוקה אני יכולה להעיד שזאת ממש לא התמונה המלאה, הרבה מאד נשים בתוך המגזר נלחמות על קולן, על מקומן, על כבודן. להציג אישה שמעוניינת שידירו אותה רק כי היא אישה, זה לא רק נזק למגזר, זה נזק בכלל שמתאר את ישראל כמדינה שחוזרת לתקופת לפני הספירה בעוד שיש כאן חברה חילונית ודתית, חיה, נושמת, בועטת שנלחמת נגד כפיה דתית, והדרת נשים.

לא ברור לי מה היתה מטרת הסרטון הזה, שרוב ברובו מאשימה המדברת את הפמיניזם בהשתקת נשים.

אני לא ידועה כפמיניסטית קיצונית, אני בכלל, באופן כללי, חושבת שקיצוניות בכל נושא היא נזק אדיר. אני כן בעד פמיניזם שפוי, אם לא הפמיניזם איפה באמת היינו היום?

רוב הסיכויים שהיינו נאלצות לעמוד מאחורי אדם שידובב אותנו כמו בסרטון הזה בו דיסטאל אטבריאן מדברת בשם הנשים. אם לא הפמיניזם, היינו נאלצות להסתמך על אנשים אחרים שיחשבו, ידברו, ויעשו במקומנו.

"שדולת הנשים בישראל" מתנגדת לחלוטין לסרטון של דיסטאל אטבריאן ושואלות ובצדק: "איפה היתה אבירת הפמיניזם הזאת בזמן שארגוני הנשים, הפעילות והח"כיות הפמיניסטיות נלחמו על תקציבים להקמת עוד מעון לנשים נפגעות אלימות? על חוק שכר שווה? על הארכת חופשת הלידה? על ייצוג במוקדי קבלת החלטות? לא פגשנו אותך באף מאבק למען נשים, מי את שתטיפי לנו?"

אז רגע לפני שאנחנו מאשימים את הפמיניזם בכל תחלואות העולם, צריך להבין מה באמת מטרת הסרטון הזה, כי פרט לפילוג ושיסוי נשים זאת בזאת, אין פה באמת מטרה חברתית אמיתית לשינוי וסיוע.

סרטון שמעודד סחר בנשים, זנות, ותרבות האונס (כי זאת בעצם כל תעשיית המין) והשתקת והדרת נשים ממרחב ציבורי הוא לא סרטון שמדבר אל ועל נשים, הוא סרטון דעה, אבל דעה לא רלוונטית.

'כאן11', חבל שבחרתם להציג דעה כזאת.

כי כאן, לא מעודדים זנות, ולא משתיקים נשים.

לקריאה נוספת:

כאן דעה: השתקת נשים ע"י נשים

שדולת הנשים בישראל

על נשים, זונות, ומה שביניהם

עקבית לביא מג'ר
אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer