זכויות מביטוח לאומי.

אגדות אורבניות רבות שמעתי בנושא ביטוח לאומי . לא אגזים אם אומר, ששמעתי את כל סקאלת "עשה ואל תעשה" ו"זה מגיע לך" מאנשים שונים (ולא מקצועיים), "חייבים לתת לך", "את צריכה לעשות","לא תקבלי דבר", "הם לא נותנים" ועוד כהנה וכהנה אימרות מגמדות.

בחורה עם מחשב נייד

 באחד הפוסטים שלי שפרסמתי, רשמתי כי אחת ההחלטות הראשונות שקבלתי  עם גילוי מחלתי הוא, שאעשה הכל על מנת להוציא מהמצב הזה את המיטב והמירב.

איך מתחילים בתהליך ההכרה במחלת טרשת נפוצה מול ביטוח לאומי?

מתחילים  את התהליך בהגשת טפסים (נגישים להורדה באינטרנט) לביטוח לאומי. פרט חשוב לציון-  בביטוח לאומי מתייחסים להגשת בקשת הכרה בנכות, רק לאחר שלושה חודשים מתום אשפוז ראשון בו כבר נעשתה האבחנה. מסיבה זו , חשוב לתכנן כל שלב בתהליך. טרם הגשת הטפסים, יש לוודא כי ברשותכם מכתבים המתעדים את מצבכם הבריאותי , בדיקות עזר נילוות שבוצעו לשם האבחנה הסופית של המחלה וכד'.  המלצה חמה-אנא שמרו העתק מכל מכתב שתשלחו לביטוח הלאומי.. השלב הבא-המתנה לזימון לוועדה. רצוי להגיע לוועדה עם מלווה . לקראת הוועדה הכינו  דף  והעתק נוסף, המכיל  רשימה מפורטת  של תפקודים שקשה או לא מצליחים לעשות (גם אם זה נראה זניח). כאשר ניכנסים לוועדה, תבקשו להוסיף את הדף שהכנתם, לפרוטקול הוועדה. צריך להחתים בחותמת את ההעתק שהכנתם.  הוועדה נמשכת מספר דקות בלבד, כך שאין לכם זמן לספר ולשתף ולכן חשוב לרשום הכל מראש ולהגיש לוועדה את הדף-מהלחץ לרוב לא זוכרים כלום!
לאחר הוועדה ממתינים בסבלנות כשבועיים עד קבלת המכתב המיוחל, לפיו תוכלו לדעת  האם קבלתם אחוזי נכות והכרה במחלתכם או לאו. בשורה אופטימית-ביטוח לאומי משלם  רטרואקטיבית מרגע הגשת הטפסים . האחוזים נקבעים עפ"י פרמטרים מסוימים. במידה  ויש מספר מחלות זה לא חיבור אחוזי נכות,  אלא ממוצע מסוים שהם עושים.
זכויות להנחה בתשלום: לחולי טרשת נפוצה מגיעה הנחה בחברת "בזק" , אך רק במידה ויש לכם אחוזי נכות גבוהים (אם יש לכם שבעים וחמש אחוזי אובדן כושר עבודה לא תוענק לכם הנחה בבזק) . הנחה בארנונה– במידה וקבלתם אחוזי נכות ,ניתן להגיש בקשה להנחה בעיריה באגף הארנונה. תו נכה – יש להגיש בקשה למשרד הרישוי לקבלת תו נכה ע"י מכתב מפורט אותו תוכלו לקבל מהרופא הנוירולוג המטפל בכם .
מס הכנסה – מגיעה  הנחה במס הכנסה רק בקביעת נכות של תשעים אחוז ומעלה(אני יודעת שזה לא קל להשגה)! מס רכישת דירה רק אם יש אחוזי נכות קבועים ( מה שמכונה לצמיתות) ורק על דירה אחת. טופסי 17-מרגע קבלת אחוזי הנכות אתה והמשפחה הגרעינית שלך לא משלמים עבור טופסי 17.

בנקים-מי שהוכר כנכה עקב מחלתו, זכאי לקבל הנחה, לדוגמה: בעת הוצאת פנקסי צ'קים. כמובן שלכל בנק יש את האני מאמין שלו.
שיקום מקצועי-לאחר קבלת אחוזי הנכות, מומלץ לגשת לאגף השיקום בביטוח לאומי ולקבוע פגישה עם עובדת סוציאלית שיקום. תוכלו לקבל ייעוץ להשמה תעסוקתית , לימודים וכו'. חשוב לציין כי בעת לימודים תקבלו תשלום דמי נכות ובנוסף   לתשלום הלימודים וכן ו/או השתתפות בציוד הדרוש ללימודים.

*לא הכל ורוד- אבל זה אפשרי ופתיר .

שוש גולן
בשנת 2005 עם שני זעטוטים, מישרה כמטפלת ברפואה משלימה, ובעל שראה את שדה התעופה יותר מאשר את הבית... פתאום באמצע שום מקום הוגדרתי כחולה בטרשת נפוצה. אני ?! חולה?! ומה זו המחלה הזו.