זכאות לדרכון אירופאי – איך בודקים אם אתם זכאים ומה ניתן לעשות במידה וכן

האפשרות לקבלת דרכון אירופאי איננה זמינה לכולם ועל מנת לברר אם הנכם זכאים לו יש לעשות בדיקת זכאות לדרכון אירופאית. בדיקה זו יכולה להיעשות בכמה דרכים כאשר הפשוטה מבין הקיימות היא להסתמך על שם המשפחה והרקע המשפחתי. האפשרות לקבל את הדרכון האירופאי תלויה גם כן במדינה אליה הנכם מבקשים להגר או אליה הנכם מעוניינים להשתייך מבחינת אזרחות. מבין כל המדינות שחברות באיחוד האירופאי רבים מנסים את מזלם מול פורטוגל וספרד מכיוון שמדינות אלו מעניקות דרכון ואזרחות לצאצאים של יהודים שגורשו מהן במהלך גירוש ספרד.

מי זכאי לדרכון אירופאי?

במהלך הגירוש במאה ה- 15 יהודים רבים נאלצו לעזוב את בתיהם ולהעביר את חייהם למדינות מרוחקות, כאשר רבים מהם עברו למדינות ערב כמו מרוקו, תוניס, מצרים, עיראק וכו'. ישנם גם יהודים שהיגרו לבולגריה, יוון, איטליה ועוד.  למעשה, הסיכוי לקבלת אזרחות פורטוגלית ליהודים צאצאי מדינות ערב הוא גבוה במיוחד משום שרבים מהיהודים שעלו ארצו ממדינות אלו הם דורות למגורשי ספרד. במידה ונדמה לכם כי משפחותיכם גורשו במהלך הגירוש תוכלו לבדוק את זכאותכם לקבלת הדרכון.

איך להוציא דרכון אירופאי?

דרך נוספת להוצאת דרכון אירופאי היא באמצעות סיוע של חברה חיצונית או עורך דין המתמחה בנושא אזרחויות זרות ודרכונים אירופאיים. באמצעות סיוע זה תוכלו לקבל סריקה ובדיקה מעמיקה של השורשים שלכם, לוודא אם אכן יש לכם סיכוי לקבל את הדרכון האירופאי. יש מאות שמות משפחה שקשורים לרוב ליהודים ממוצא ספרדי / מזרחי, אשר מעידים על הסיכוי והקשר לגירוש ספרד.

לאחר שתוודאו כי אכן הסיכויים שלכם גבוהים, יש להגיש טפסי בקשה להוצאת דרכון ספרדי או פורטוגלי מול השגרירות הרלוונטית. הטפסים יכילו מגוון רחב של שאלות שנועדו לבדוק את הרקע של מגישי הבקשה. כמו כן, יתכן ותצטרכו להציג מסמכים שיוכיחו את הקשר שלכם למדינה אליה הנכם מתבקשים להתקבל. למשל, יש פעמים בהם מגישי הטפסים נתבקשו להציג אישור נישואין, כתובה, תעודות זהות כלשהן, אישור מגורים ברובע מסוים וכדומה. כל אלו נועדו להמחיש באופן ברור יותר את העבר המשפחתי שלכם ואת הקשר שלהם למדינה הספרדית או הפורטוגלית ממנה הם גורשו.

כמה עולה להוציא דרכון אירופאי?

מדובר בתהליך שעשוי לארוך מספר חודשים אך לעיתים גם יותר. משך הזמן תלוי בעיקר ביעילות של מגישי הבקשה מכיוון שככל שתצליחו להשיג במהרה את הטפסים והאישורים הנדרשים – כך התגובה של השגרירות בנושא הדרכון תהיה מהירה יותר. פעמים רבות נעזרים אנשים בגורמים נוספים למען זירוז תהליך זה משום שהצגת המסמכים ותרגומם לא תמיד זמין לכולם. העלות של הוצאת הדרכון תלויה גם כן בדרישות שתתקלו בהם. למשל, אם תדרשו להציג מסמך מסוים שיש לתרגמו – יתכן והעלות תהיה מעט יותר גבוהה.

לאינפורמציה מקיפה בנושא ניתן לבקר באתר: https://www.wagner.co.il

משרד עו"ד ערן וגנר
בדיקת זכאות מהירה לאזרחות ודרכון אירופאיים וטיפול מקצועי בהסדרתם במידה והנכם זכאים