זיכרונות של עץ

"זיכרונות של עץ" מאת תמר לזר, הוצאת ידיעות ספרים – ספרי חמד. 230 עמ'

זכרונות

לאחר שקראתי את ספרה החדש של תמר לזר "מצילות" אשר זכה לאחרונה (ובצדק) בפרס רמת-גן למצויינות בספרות העברית (זהו הספר הראשון שיצא בהוצאה עצמית וזכה בפרס מכובד זה), רק התבקש לקרוא את ספרה הקודם, ספר הביכורים שיצא ב-2012 "זיכרונות של עץ".

שנה בחייה של ריטה.
נערה ירושלמית בת 16, מבית דתי , מתחילה את לימודיה באולפנה בפתח תקוה , לאחר כשלונות ואי עמידה בתנאי סף באולפנות יוקרתיות יותר.
ריטה היא נערה רגישה מאד, מופנמת, נבונה, חולמנית ושונה לחלוטין מבנות גילה האחרות שבאולפנה. גם המורות אינן משכילות להבין אותה ולדובב אותה . וכך היא נותרת לנפשה, ללא חברה ותמיכה. גם בבית הוריה , אימה העמלנית אינה מבזבזת זמן בשיחות עם הילדים, אם כי מן הסתם מודעת למצבה של בתה.
כך או כך , ריטה שוגה בחלומות ומוליכה את אמונתה באלהים למחוזות שמעבר לגשמיות. . בהמלצת דודתה היא מתחילה לקרוא רומנים קלאסיים ואחרים ומטפחת רגשות אל גיבוריהם , הגברים.
במנעד תחושותיה יש לה מקום של כבוד לאלהים, נשוא אמונתה הכוללת והיא מקוה שיביא לה את המזור ואת האהבה המוחלטת ללא עוררין.
האכזבה לא מאחרת לבוא, האל הטוב והמושיע לא מופיע ככזה ולאט לאט היא נוטשת את אמונתה.
היא גם מסולקת מן האולפנה באמצע השנה , למורת רוחה של משפחתה.
כאשר אימה לא מצליחה למצוא עבורה מוסד אחר שיקלוט אותה , לאחר חודשי בטלה בבית . נחלצת דודתה זרש לעזרתה. זרש היא אושה "צבעונית" אדומת שיער תוססת שיש לה בית מלאכה לשיפוץ רהיטים ישנים ברחוב אגריפס בירושלים. היא משלבת את ריטה בעבודות הניסור, הנגרות, האיחזור, הצביעה והתפירה.
זרש היא אשה סבלנית ואינה מציקה לנערה הבוערת מבפנים , היא מאפשרת לה לגלות את עצמה ואת היצירתיות שלה בתהליכי העבודה השונים.
אהבתי את הספר כל כך.

אין בו עלילות מרתקות, מפגני כוח, סיפור אהבה סוער או דרמה אחרת. זהו ספר שהוא כביכול מינורי, אשר בו כל מילה מדודה, כל תיאור מחושב ומסונכרן, אין משפט מיותר. הכל נכון והכל במקום ,ואמרו – אמן.