זה לא רק ספורט

כל אחד יכול לרוץ – למרחק שמתאים לו, בקצב שלו, באזור הנוחות שלו.

אתמול נערך המפגש האחרון של בית הספר לגיל המעבר של סלונה. נפגשנו שוב, הפעם ברגשות מעורבים – שמחת המפגש ועצב הפרידה המתקרבת. הפעם עסקנו בפעילות גופנית וכמובן שגם התנסינו בה.

last4

פעילות ספורטיבית מעולם לא היתה חביבה עליי במיוחד אבל עם הזמן הבנתי שאין ברירה ואחרי שהתרגלתי אני אפילו נהנית מהפעילות עצמה ובעיקר מהתחושה הטובה אחריה.

בשנה האחרונה אני צועדת כחמישה ק"מ 4-3 פעמים בשבוע ובשלב מסוים התחלתי לשלב באופן הדרגתי גם ריצה. אלא שכאבים באחת הברכיים גרמו לי לפנות לאורטופד שנחרד מהמאמץ הפתאומי שגרמתי לגוף ובעיקר לברכיים ופקד עליי ללכת בלבד ולשלב תרגילי ברכיים לחיזוק השרירים בשגרה היומיומית.

בכל זאת, לא יכולתי שלא להתפתות לריצות הקצרות שתרגלנו אתמול בשיעור הכושר בחסות שני מדריכים נהדרים, קטיה וניב, מצוות Novarun. הם מיישמים שיטת אימונים ייחודית לתיקון לקויות הריצה המבוססת על אבחון וניתוח המצב הקיים, לימוד תרגילי טכניקה נכונה והטמעתם באימונים משותפים. התנסינו בשיעור הראשון מתוך שמונה שהם מעבירים בשיטה זו. היה מהנה ומשכיל מאוד.

קטיה וניב מדברים על 7 כללים שמאפשרים להפוך את הריצה להרגל בריא:

1. הציבו לעצמכם יעד. לדוגמא: בעוד 5 חודשים ארוץ חצי מרתון.

2. הציבו מטרות ביניים – אי אפשר להתחיל ומיד לרוץ חצי מרתון. כמו בכל תחום בחיים, כדאי להציב מטרות ביניים קלות וישימות יותר שיאפשרו לנו להשתפר בהדרגה ולהגיע אל היעד הסופי.

3. תיהנו מהדרך. אין שום סיבה לסבול. נכון, הריצה לא תמיד קלה, השיפור לא תמיד מגיע בקצב ובמהירות שתכננו ובכלל לא הכל ורוד אבל כל עוד נהנים מהדרך, מההתקדמות, משותפינו לריצה, הסיכוי גדול יותר שנתמיד ונגיע ליעד הסופי ולא נישבר בדרך.

4.תתחרו רק כנגד עצמכם. אין שום היגיון וסיבה לנסות ולהשיג רצים ומתאמנים אחרים שנפגוש בדרך ולא את השותפים שלנו לריצה. התחרות שלנו היא תמיד כנגד עצמנו, השיפור הוא לעומת ההישגים הקודמים שלנו.

5. הדרגתיות באימונים או "תחושה של רעב" – אל תתחילו בחמישה אימונים בשבוע הראשון. עשו זאת בהדרגה, הגדילו בהדרגה את מרחק הריצה ואת תדירות הריצות. כך תיצרו חשק להתקדם ולרוץ יותר.

6. רוצו במקומות ובמסלולים שונים. נוח ונעים לרוץ תמיד באותו מסלול מוכר אך עד מהרה הוא עלול לשעמם ולגרום לירידה במוטיבציה. לכן כדאי לגוון ולהתאמן מדי פעם בסביבה שונה.

7. צרו סביבה תומכת ואוהדת -הצטרפו לקבוצת ריצה. כך תיהנו מאימונים מקצועיים ומאוזנים יותר וגם תחוו תחושת שייכות כחלק מקבוצה בעלת מטרה אחת.

קיבלנו במפגש גם כמה חוברות לתרגול גופני של אזורים שונים בגוף. אחת החוברות עסקה בכאבי ברכיים וכללה שלל תרגילים לייצוב וחיזוק. בחרתי להציג כאן את התרגיל שקיבלתי גם מהאורטופד והוא מיועד לייצוב פיקת הברך.

last3

בזמן ישיבה על כיסא, יש ליישר את הרגל, למתוח את האצבעות בתנועת 'פלקס' ולהחזיק עד לספירה של 10. יש לחזור על התרגיל 10 פעמים בכל רגל, עד שלוש פעמים ביום.

זהו, סדרת המפגשים הנהדרת הזו הסתיימה אבל אני לוקחת אתי הלאה כל כך הרבה טיפים וידע חדש, היכרויות וחברות חדשות, ערך מוסף נהדר. לא יכולה שלא להודות שוב לקרין וליאת ממשפחת 'סלונה', לצוות 'אלטמן' לגלית הצלמת המדהימה ולכל מי שהשתתף ולקח חלק. מחכה כבר לפעם הבאה. ובינתיים, גם אתם יכולים לעקוב ולהצטרף לקבוצה בפייסבוק: 'החיים מתחילים עכשיו'.

last2

להתראות!