זה בכי וזה בכי

הסיפור על השבר , הגעגועים וההשלמה

גקמנלין

הדודה פורטוני , שהייתה אחת הנשים היפות בנאבל היה לה לב ענק שהיה מחובר בחוטי רקמה שקופים
למי שאהבה נפשה ולמקומות שאף אחד מאיתנו לא ביקר בהם אבל ידע שהם שם.
כולם עלו לארץ רק האח גסטון נשאר 'שם' , כיוון שהאישה שלו סירבה לעשות עליה.
הדודה פורטוני , שהיה לה חיוך גדול אבל תמיד עם ערפל של געגועים בעיניים ,תארה לנו בפרוטרוט איך יראו החגיגות ואיך יריחו המאכלים ואיך יתערבבו הצלילים ביום בו ישוב הדוד גסטון מהגלות שכפה על עצמו (או איך שאמרו הנשים השמנות בלחישה : "כפתה עליו ")

fortuna333
זו הייתה השנה הזו "שהודיעו בחדשות" שהדוד עומד להגיע לארץ לביקור אני זוכרת את זה היטב כי כולם היו כל כך נסערים מהמפגש המחודש אחרי עשר שנים של בדידות הלב , שנהרו בהמולה על האוטובוס חזרה אוחזים בדוד מכל קצותיו , וכמעט שדרסו את אנשי הביטחון ביציאה לדרכם בחזרה לארוחת המלכים שחיכתה בעיר הסמוכה , ולא שמו לב ששכחו ילדה אחת עם שתי קוקיות בשדה התעופה. זאת הייתי אני כמובן.

nesiba

התקהלות המונית והיסטרית בשדה התעופה ,סביב שער השבים הייתה דבר שבשגרה אבל את מה שקרה שם באותו ערב תייגו ורשמו כתופעה יוצאת דופן בדוח הרשמי של נמל התעופה.
באותו רגע שהדוד הגיח דרך השער כולו קורן בחיוך שהיה העתק אחד לאחד של כל החיוכים כולם –של הדודה מדלן והדודה פורטונה והדודה מחה והדוד שלמה והדודה נינט ואמא איבון , פרצה המולה גדולה -צונאמי רגשי שלא ניראה כמוהו מאז החזרת השבויים במבצע יהונתן.
ואז החלה הדודה פרטוני לזעוק זעקות שבר . בכי עצום וגואה על כל השנים שנטרפה נפשה מגעגועים לאחיה , שחשה כמי שנטשה מאחור בדרך לארץ ההבטחה. עד כאן, מקובל.

ivon fartuni
לעומת זאת , איבון , שזאת אמא שלי, , החלה צוחקת בצחוק מתגלגל שלא פסק ולא פסק ולא פ סק גם אחרי שלושה סבבים של חיבוקים ונשיקות וזעקות שבר הגעגועים.
זו בוכה וזועקת וזו מתגלגלת מצחוק . שתי אחיות . שני מצבי צבירה זהים רק בביטויים שונים.

gaston
אחרי שנים רבות ואחרי שהדוד גסטון כבר עלה לארץ וחלה בסרטן ומת וישבנו במרכז הסלון ב 11 בלילה סביב גופת המת כשעה לפני הקבורה בחשכת המוות של בית הקברות , סיפרה לי אמא את הסיפור , שזכרה לפרטי פרטים , (חוץ מהעובדה ששכחו אתי בשדה התעופה), שיום אחד יצא לה לדבר עם הפסיכולוג הנודע "מה שמו"
ושאלה אותו "דוקטור תגיד לי, איך זה שזאתי ככה בוכה בכי היסטרי ה ואני ככה מתגלגלת מצחוק..איך זה? תסביר לי…"
והוא נאנח וחייך והשיב… "איבון, הרי זה ברור כשמש , זה בכי וזה בכי….את גם כן בכית..רק בדרך שלך..
זה בכי וזה בכי..

ivongaston

וככה התנגנו לי המילים בראש בלילה האפל ההוא בו ניקברה דודה פרטוני בצפת והשאירה לנו את כל מאגרי האהבה והגעגועים וסלילים שקופים ופרומים שנחו בשולי קיברה
זה בכי וזה בכי זה בכי וזה גם.

272107_4651820380584_135834600_o

fortuna

אירוס
צלמת & הרבליסטית. כותבת . אמנית רב תחומית מפתחת מוצרים אגדיים מצמחי מרפא . חפרפרת ארכיונים. עושה פרמה קאלצ'ר .גרה על שפת המכתש. חיה slow. מגדלת שני בנים שובבים וארטישוק.