פשוט תגידי תודה

מה העניין שלנו עם מחמאות? ואיפה את על הסקאלה שבין צניעות לתעופה עצמית?

בחורה עם מחשב נייד

מכירות את הפרסומת הזו של אבקת הכביסה? אשה יפה בשמלה כחולה מגיעה לעבודה. כולם מסביבה מחמיאים לה על השמלה ועל ההופעה והיא מתנצלת "זה לא חדש". אחרי אינסוף מחמאות היא סוף סוף אומרת "תודה"!
וואוו איזו מראה זו להתנהלות של הרבה מאיתנו. אז מה הקטע?

עניין אחד עם מחמאות זה כשאנחנו חושבות שהן נובעות ממקום לא נקי, שבטוח יש מאחוריהן אינטרס או מניע נסתר. ואז אנחנו הודפות את המחמאה מבלי לשים לב, אפילו אם הגיעה מאדם קרוב.
אני מכירה את זה כי גם אני הייתי כזו. כל מחמאה שהגיעה לפתחי קיבלה ביטול במקום, גם כשהגיעה מבן הזוג שלי אמרתי: "סתם אתה אומר" וחשבתי לעצמי טוב, הוא בטח צריך משהו או הוא חייב להגיד את זה כי.. האמת הייתה שאני לא הכרתי והערכתי את עצמי וכך כל ביטוי מבחוץ היה נשמע לי שקר. וההיפך לגבי ביקורת שלילית, זו הייתה האמת. את זה לא טרחתי לבדוק או לשאול.

צילום עצמי
צילום עצמי

אמרה לי פעם משתתפת בסדנה שלי לשאלתי על מחמאות, שמדובר בצניעות . אם נבדוק את ההגדרה במילון או בימים שלנו ויקיפדיה, נראה שצניעות היא "הפנמתם ואי היראותם של תכונות, מעשים טובים, רכוש וכדומה, כדי שלא להתבלט בסביבה, וכן נטייה להסתפק במועט. היא יכולה להתבטא במתינות בפעולותיו של אדם או בהופעתו החיצונית, כאשר הוא לא רוצה למשוך תשומת לב מופרזת".
לפי ההגדרה הזו, יש קשר למחמאות? כלומר האם אשה תיחשב לא צנועה אם תשיב תודה נוכח מחמאה?

לפעמים יש בלבול בין צניעות לענווה. ענווה היא : "הכרת האדם בערך עצמו, ללא גאווה והתנשאות על האחר".
וזו בעיניי תכונה חשובה מעין כמותה לכל אדם ואשה באשר הם. הערכה עצמית שנובעת מתוך אהבה עצמית ומתוך הכרה ביכולות שלנו, בעוצמות ובחוזקות שלנו וכן, גם במגבלות שלנו. היכולת שלנו להבין במה אנחנו טובות ובמה אנחנו יכולות (אם נרצה) להשתפר בו.
ונחזור למחמאות. אשה שהיא בטוחה בעצמה, יודעת את ערכה ומכירה בעוצמתה האם היא אינה ענווה כשהיא אומרת תודה? להפך, זה דווקא מראה שהיא אכן מכירה בתכונותיה ובערכה ולמה לא ליהנות מזה? למה לא לשמוח על כך שהסביבה שלי הבחינה בכך?

IMG-20180416-WA0317-01 (2)

ומה זו תעופה עצמית אתן שואלות? תעופה עצמית להגדרתי (עוד אין ערך בויקיפדיה) היא אהבה עצמית שנובעת מהכרת האדם בערך עצמו ללא גאווה והתנשאות והבאתה לידי ביטוי בכל דרך שיבחר, ללא תלות בסביבתו.
ובמילים אחרות ולעולמנו הנשי, כשאשה מבינה את ערכה ומתהלכת בעולם בביטחון המתאים היא יכולה להביא את עצמה לידי ביטוי בכל דרך שתבחר. היא לא צריכה להצניע את פועלה או לחכות לאישור הסביבה. היא יודעת לטפוח לעצמה על השכם אם צריך, היא עפה על עצמה מתוך חדוות העשייה והשמחה בביטוי העצמי שלה.
ואיך זה קשור למחמאות?
זה אומר שכשאשה מקבלת מחמאה היא יודעת בדיוק למה היא קיבלה אותה והיא יכולה להשיב עם חיוך "תודה" מכל הלב. היא יודעת שהיא ראויה למחמאה הזו!

אז איפה את על הסקאלה?
יכולה לספר על עצמי שאני ממש שמחה להיות במקום של התעופה העצמית גם עבורי וגם עבור אחרות. היום אני מלמדת ומאמנת נשים איך לעוף על עצמן מבלי לפחד, מבלי להתנצל מתוך אהבה והערכה אמיתית לעצמן!
וזה אפשרי. לכל אשה. גם לך.

רוצה לעוף יחד?

בואי נהיה חברות גם בפייס או ברשימה שלי ומשם נמשיך..

ענת