זהירות נוכל! פרק 4 ערוץ החיים הטובים

ארוחות טובות, חדר מאובזר, מכונית, מתנות. מר זמצקי חי אצלנו בבית,
נהנה מהכנסת האורחים שלנו וגונב מאיתנו כסף בלי בושה.

בחורה עם מחשב נייד

5j453pdxux3cz7s1c2ny-300x225
זהירות נוכל! פרק 4
ערוץ החיים הטובים.
ארוחות טובות, חדר מאובזר, מכונית, מתנות. מר זמצקי חי אצלי בבית, נהנה מהכנסת האורחים שלנו וגונב מאיתנו כסף בלי בושה
הנוכל הטפיל מרחיב את חגורת המכנסיים, ועולה במשקל. הוא עובר לגור בסוויטה בחדר העבודה שלנו, מקבל תנאים של בית, מתחיל להביא את שתי בנותיו לארוחות גורמה בערב שבת וגם סתם באמצע השבוע. אני מוצאת עצמי טורחת סביבם, מבשלת. יש לו דרישות לדברים מסוימים שנרכוש הביתה , אנחנו מכניסי אורחים לא? ואני גם יודעת לבשל, ועושה את זה מכל הלב, עדיין מאמינה לכל מילה שלו, עדיין מרגישה שאני עוזרת לחבר, וגם מקבלת ממנו סיוע. לא פעם אני מוציאה מכיסי כסף עבור מתנות לילדות, בעיקר לקטנה שאוהבת בובות, בגדי ריקוד ועוד. אנחנו גם מוציאים אותה לטיולים, הוא מקבל את האוטו להביא ולהחזיר אותה ואת הגדולה. ואז מתחילים להגיע הטלפונים מאמו "החולה". "תודה", היא אומרת לי, "תודה עבור כל מה שאת-אתם עושה-עושים בשביל רז, תודה על הכול. הוא עכשיו אדם אחר, איזה יופי,לא נשכח לך את זה, אני והמשפחה שלי לעולמים".
"איך את מרגישה?" אני שואלת אותה בזהירות. "נהדר" היא משיבה, "בהתחשב באחת שעם רגל אחת שם, ואימא שלי שנפרדתי ממנה לשם, ואבא שלי שם, והדודה שלי". אוי ואבוי, אני חושבת, משפחה אומללה, מזל שאני יכולה לעזור קצת.
והנה, גם אחותו של הנוכל מגיעה מאפריקה לביקור, עם הילדים. אז הוא עסוק, וכל מה שדיברנו עליו עוד לא קורה, ואני מקווה שכשתיסע הוא יתחיל לקיים את אשר הבטיח. בינתיים הוא מגלה לנו סוד כמוס לפרה ולסוס, משהו עולמי מסעיר: הוא תיווך בין גיסו באפריקה לבין בחור בשם ש.שמתגורר בגדרה ,בכלל בגדרה היו לו הרבה "עסקים טובים" הנה עסקת ענק, ועל כך יקבל מיליוני שקלים. הכסף או טו טו נכנס לו לכיס, בינתיים אם אפשר הוא צריך מאיתנו את השבעים אלף שקל. ששם עליהם עין כששוחחנו על מצבנו הכספי בבית אני בעלי והבן בית החדש .. הכול יחזור אלינו בגדול, לא לדאוג. ואנחנו מאמינים לו, הוא גאון פיננסי, והוא גם חבר.
כדי להשיג שבעים אלף שקל מוכר בעלי את מניית המונית שלו כי לא צריך לשלם עליהם טען הגאון ואנו מעבירים את הכסף במזומן לאדון זמצקי. מטומטמים שכמותנו. הוא כותב ברוב טקס את שמותינו על דף ואת הסכומים הגדולים שנקבל בשל ההשקעה שלו. ההבטחות שלו בשמים ואנחנו מנסים להשקיע עוד כסף. יש לנו קצת חסכונות שנועדו לשפץ את ביתה של בתנו נועה, צעירה בעלת צרכים מיוחדים. במיטב הכסף רכשנו עבורה יחידת דיור בכפר עידוד שבנתניה, שם תחיה כל חייה. אבל הבית זקוק לשיפוץ.
נועה אוהבת אותו ואת הבנות שלו. היא מתחברת בקלות, תמימה אפילו יותר מאיתנו, אבל לה מותר… הוא מגיע לכפר, מבקר, שומע מאיתנו על תוכניות השיפוץ. הוא מציע לקחת את הכסף המיועד לשיפוץ ולהשקיע עבורנו. היום אני יודעת שהנבל הזה הימר עם הכסף שהיה מיועד לה צעירה בעלת צרכים מיוחדים. קשה להאמין!
וזה עוד לא הכול. גם דולרים במזומן הוא קיבל. זה היה הכסף שנועד לנסיעה שלי לניו יורק, שם חי אחי שגסס באותה תקופה מסרטן. הכסף הלך, לנסוע לשם לא יכולתי וכך נפרדתי ממנו רק כשארונו הגיע ארצה.
הרעיונות העסקיים שלו המשיכו לסנוור את עיניי. הוצאת עיתון, הפקת קלטת לאחד החקיינים והבדרנים שהכרתי לו, שליווה אותי בתוכנית הטלוויזיה שלי, ואפילו כתיבת פרק חדש ל"דירה להשכיר". יצירתי הבחור. בשביל להיות שקרן טוב צריך להיות יצירתי.
מכל המיזמים אחד אכן יוצא לדרך. או לפחות כך אני מאמינה. הרב משתף עימו פעולה, מברך אותו, מביא משקיע ואנחנו פותחים יחד חברה שמתבססת על שידוכים דרך הטלפון בברכת הרב.
בבנק הפועלים אנחנו פותחים חשבון חברה. הנבל מחוייך, מציג עצמו בתור מנכ"ל החברה, אבל לא חותם על כלום. הרב ואני בעלי זכות חתימה. עכשיו הגיע הזמן לשכור משרדים. הוא מוצא מקום ודואג שלא אשב לידו, אלא בחדר לבד. שם יושבים גם טלפנים שמשוחחים עם הלקוחות בטלפון , אני צריכה לכתוב, לקדם את החברה, וזהו! מדי פעם נותנים לי לשוחח עם אחד הלקוחות בחדר איתו גם יושבת א', בתפקיד מנהלת החשבונות והמזכירה.
הקורים שלו הולכים ונטווים סביבינו, ואני אפילו לא יודעת.
בפרק הבא: הנוכל חי מצוין. על חשבוני. על הדרך הוא משוויץ בקשריו עם יוסי אירני ואברם גרנט, ויש לו גם סיפור על ליהי ויאיר לפיד.

חוה ברק
עיתונאית, עוסקת בתקשורת כתובה ואלקטרונית,בעבר בהווה, ומקווה גם אינשללה בעתיד