ז'אק ברל קם לתחייה בסינמטק תל אביב

מאת: סיגל גליל

 צילומים: יח"צ, ויקיפדיה, עטיפות אלבומים של ז'אק ברל 

 

היה שווה לעשות את כל הדרך מירושלים ובחזרה כדי לחזות בשאנסונר שנותן לא רק את הקול ואת כל הגוף שלו על הבמה, אלא נותן לקהל את כל הנשמה.

71wvzPcMQEL._SX522_

בין היושבים באולם המלא עד אפס מקום, בהקרנה השניה על פי דרישה הקהל של ההופעות ההיסטוריות של ז׳אק ברל בסימנטק תל אביב,  נצפתה גם ריקי גל, שבעבר יצרה והופיעה בערב שאנסונים צרפתיים משלה.

220px-Jacques_Brel_1963

ארבעים שנה לאחר מותו, ז'אק ברל עדיין חרוט בזיכרון. השירים הבלתי נשכחים שלו, הביצועים מלאי הרגש עדיין מלאי חיים וממשיכים להשפיע על דורות חדשים של זמרים ומחברי שירים. "ברל באולם קנוק" ו"להתראות אולימפייה" שני קונצרטים אגדיים ששוחזרו במיוחד באיכות מעולה להקרנה בבתי הקולנוע, במסגרת העונה המיוחדת "אמנות על המסך" שהביא קולנוע עדן למסך הסינמטק בתל אביב. Jacques_Brel_1962

זו היתה הזדמנות לראות מקרוב, בקלוז אפ היסטרי, מופע תיאטרון של איש אחד שרוקד ושר, קופץ ועף, מזיע עד כלות בתוך החליפה והעניבה המכובדת שלו. בקלילות גופו והגיטרה שלו מעיף את הקהל באולמות קנוק בבריסל ואולימפיה בפריס, וסינמטק תל אביב גם יחד.

300px-TV-uitzending_Domino_Jacques_Brel_tijdens_de_opname_in_Amsterdam,_Marcanti,_Bestanddeelnr_914-8399
טרובדור שכותב על אהבה, על מדלן, על רוזה, על מתילד, על המלחים של אמסטרדם, על השוקולד ופרחי הלילך שהביא לאהובתו שאינה מגיעה, על הסוס המאוהב בסוסתו, על הבורגנים והמתחסדים, על העניים והעשירים.

23658926_1192578594208663_6241606385638998606_n

זמר נשמה, פרפורמר אדיר, שחי את הרגעים המרגשים על הבמה וסוחף אותנו אחריו, אל נבכי נשמתו הבוכיה והצוהלת.

41azHXp+HsL

זהו ז'אק ברל הנפלא, שזכיתי לבקר במוזאון שלו בבריסל, במסגרת מסעותי בעקבות אמנים ואמנות שאני אוהבת, ולהתרשם מהעוצמות והכאריזמה האדירה שניחן בה האמן המיוחד הזה.

אין פלא שלשיריו היו גירסאות כיסוי והומאז'ים נפלאים בביצועים של ענקי השירה והמוסיקה בעולם. החל מדייויד בואי ומריאן פיית'פול, ג'ון באאז ושירלי בייסי, ריי צ'ארלס ותום ג'ונס, סינדי לאופר וליזה מינלי, אוליביה ניוטון ג'ון ודיאן וואוויק, נינה סימון ופרנק סינטרה , סטינג ודאסטי ספירנגפילד, ברברה סטרייסנד ולהקת נירוונה, עבור דרך הזמרים הצפרתיים האגדיים כמו ברברה, אדית פיאף, ג'וני האלידיי, ז'ולייט גרקו, סלין דיאון , וכלה בחוליו איגלסיאס ואפילו יוסי בנאי ודליה לביא שלנו.  וזוהי רק רשימה חלקית…

517W7XS807L
ההופעות בסינמטק תל אביב נגמרו מהר מדי… היו שם גם שירים שבוצעו פעמיים, פעם בבלגיה, ובהגשה אחרת, בשלה יותר לקראת סוף הקריירה שלו באולימפיה בפריס.  שני המופעים שהוקרנו הקימו לתחיה את אחת האגדות שהלכה לעולמה מוקדם מדי, בגיל 49. והשאירו טעם של עוד…

ברכות חמות והמון הוקרה מגיעות לקולנוע עדן, שהביאו אלינו את הסדרה אמנות על מסך, ולשאולי בסקינד, ויועד עירון מפיקי הסדרה הנהדרת הזאת של אמנות על המסך.

כיף לפתוח את השנה החדשה עם רגעי חסד כאלה. רגעים נדירים שמחזירים אותנו אל המורשת המוסיקלית האירופאית והכלל עולמית שגדלנו עליהם.

סיגל גליל
סיגל גליל היא חוקרת ומרצה לפילוסופיה, אמנות ותרבות. מומחית לוינסנט ואן גוך וברוך שפינוזה, תרבות יפן, והאמנות האימפרסיוניסטית. בין מסעותיה בזמן וברוח היא חיפשה את ואן גוך ביפן, יזמה והדריכה טיול שורשים בעקבותיו בהולנד, במוזיאונים הגדולים במחוזות חייו, ובנופים שצייר. גליל היא יוצרת רב-תחומית שמצלמת וכותבת על החוטים הסמויים שמחברים בין חוויית הקיום האנושי ותחומי העניין שלה. בנוסף להיותה מומחית לתקשורת שהרצתה באוניברסיטאות המובילות בארץ, היא לימדה קורסים אקדמיים, וגם לקהל הרחב על ואן גוך, על תרבות יפן, והאימפרסיוניסטים. גליל היתה מבקרת האמנות של התוכנית "הדירוג" בערוץ הרדיו כאן תרבות. וברדיו כל השלום היא הגישה וערכה את תוכנית התרבות האישית שלה "מוזות".