ורוח נשית מרחפת על פני הבחירות…

כל כך הרבה רוח, אבל האם יש באמת השפעה מגדרית על הבחירות?

בחורה עם מחשב נייד

היום ב-3 יתקיים באוניברסיטת תל-אביב כנס נשים בוחרות-בוחרות נשים, ביום רביעי שעבר התקיים "דיבייט נשים מועמדות לכנסת התשע-עשרה", ביום חמישי כנס "הדרת נשים בפוליטיקה בסימן מהפכה", ושבוע לפני כן כנס "נשים בוחרות – נשים קובעות". בכנס זה נכחתי וסיכמתי כדרכי בצורה ויזואלית.

(מתוך הפוסט הקודם)

מבול של כנסים הדנים בנקודת המבט הנשית-פמיניסטית, אני חושבת לעצמי, איפוא הם היו קודם? ואז נזכרת שלא הייתי כאן בחמש מערכות הבחירות האחרונות. והמרחק, הוא משפיע יותר ממה שאתם חושבים. עניין הבחירות הזיז לי שם מעט מאוד, ואף פחות, כך שאין לי מושג – אולי גם במערכות הבחירות הקודמות היה באזז כזה. (היה? ספרו לי!)

ובכל זאת, האם כמות הכנסים היא אינדיקציה להשפעת הנושא? האם באמת יש או תהיה הצבעה מגדרית בישראל?

בבחירות האחרונות בארה"ב זכה אובמה לרוב מוחץ אצל הנשים, ומחנה רומני תרם את חלקו עם פעולות דוחות נשים הכוללות פליטות פה חשוכות ובעיקר הכוונה לפעול לסגירת "פלאנד פרנטהוד", ארגון ללא מטרות רווח שמספק רפואת נשים בת השגה ובפרט הפלות (בקיצור – כמו ארגון אפרת – אבל להפך). לנשים האמריקאיות היה אכפת.

ואצלנו? כל הסימנים שם: המפלגות לוקחות את הכנסים האלה ברצינות ודופקות נוכחות, הועלה בג"ץ נגד מפלגות שהתקנון שלהן אוסר על יצוג נשים (ובעקבותיו התארגנות של נשים חרדיות "לא נבחרות – לא בוחרות"), קרב בין "הליכוד ביתנו" ל"הבית היהודי" מי חזירי יותר כלפי נשים, מאז הבחירות הקודמות נושא "הדרת נשים" תפס כותרות, ומרוב נשים שרצות בראש מפלגה (4 סה"כ) האקדמיה מחדשת עם הביטוי "ראשת ממשלה".

אבל למה נראה לי שזה מהומה רבה על קצת דבר? אולי אלו ניצנים, אבל תחושתי היא שבבחירות הנוכחיות לא תהיה ההשפעה להצבעה המגדרית, לא ברמה דומה לזו שבארה"ב. שטיפת המוח הביטחוניסטית פוגעת גם בנושא הזה, הנושא הכלכלי מרחף מעל ראשנו, ושלום אין טעם להזכיר.

ואולי אני טועה.

מה דעתכן ודעתכם?

(מתוך הפוסט הקודם)
יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.