ונציה ומלטה נראו פעם קצת אחרת…

המיילדת מונציה, ספר הרפתקאותיה של חנה, מיילדת יהודיה בונציה של המאה ה-16 בנסיונה להציל את בעלה משוביו באי מלטה, אומץ ותושיה אין סופיים של אישה אחת שבהחלט משנה את כללי המשחק.

בחורה עם מחשב נייד

המיילדת מונציה של   רוברטה ריץ'   הוא קודם כל ספר הרפתקאות מצוין, הוא מתרחש בונציה של המאה ה-16. איזה מזל שעכשיו יש לנו מדינה ואנחנו לא נתונים לחסדי הגויים, כן, אנחנו עדיין שעיר לעזאזל  לא פעם  אבל אי אפשר פשוט לטבוח בנו או לסגור אותנו בגטו צפוף ,התקדמנו מאז.  הספר הזה הוא קודם כל שיר הלל לאישה אחת שהיא מיילדת  פורצת דרך, מיילדת הוא מקצוע שתמיד נחוץ , ואם את מכירה את צפונות גוף האישה את תמיד תהיי נחוצה למישהי וכמובן גם לגברים שעדיין זקוקים לנשים על מנת להביא ילדים לעולם.  אומץ, תושיה ומקצוע מבוקש עזרו אז וכנראה שיעזרו גם היום.

המיילדת מונציה

 

חנה, המיילדת היהודית המדהימה,  שמשתמשת במלקחיים להוציא תינוקות עקשניים, ממש כפי שמשתמשים בהם היום, חנה שלא מפחדת לבקש את מה שמגיע לה, כי היא צריכה את הכסף הזה כדי להחזיר אליה את בעלה, חנה, שבעיקר לא מפחדת. היא דמות מעוררת השראה. התושיה שלה והיכולת שלה לעמוד במצבים קשים מבלי לאבד תקווה ומבלי להביט לאחור היא  דרך שהייתי שמחה לחיות בה.  חנה היא דוגמא לאישה שלוקחת את חייה בידיה, לא מעבירה אחריות לאיש אלא מוצאת דרכים יצירתיות לפתור את המצב, קשה ככל שיהיה. אפשר לומר שזה הוא רק ספר בדיוני המשתמש בעובדות היסטוריות, אך ככל שההספר מצייר סיפור פנטסטי ומותח, לי ברור שהמציאות שבה חיו נשים, דוגמת חנה, בגטו היהודי של ונציה, הייתה מעל ומעבר לכל דימיון אפשרי.

בעלה של חנה, נחטף ע"י שודדים לאי מלטה,   הוא וחנה מצפים שועד הקהילה היהודית (שעליה הם נמנים)ישלם את דמי הכופר ויחזירו אל הגטו ואל חיק אשתו האוהבת, אבל הדברים מסתבכים.  חנה ואיזק עוברים כל אחד הרפתקאות מסמרות שיער, שכל אחד מהם מפעיל את מירב כישרונותיו ותושייתו על מנת לחזור ולהיות עם בן/בת זוגו. זוהי תקופה בה למיילדות יהודיות אסור היה לעזור ליילד תינוקות נוצריים במצוות האפיפיור, היהודים סגורים בגטו צפוף וקטן ובונציה כולה פושטת מגיפה רצחנית המכלה עשרות אם לא מאות אנשים מדי יום.  במקביל נמצא איזק באי של אנשים בורים וגסי רוח,  הוא אחד מהאנשים שהם חוטפים באופן קבוע ומוכרים לעבדים ולרוב מוצאים העבדים את מותם כאשר הם משיטים את הספינות היוצאות מנמל מלטה. כיצד תצליח חנה, אישה יהודיה מהגטו לגייס את הכסף לשיחרור בעלה וכיצד ישרוד איזק, סוחר יהודי, את תנאי שביו הקשים  באי  מלטה. כל זה ועוד  במיילדת מונציה, ספר שנקרא בנשימה אחת עצורה.