ומי לא בא? ימאמוטו

בחורה עם מחשב נייד

ביום בו חזרתי נרגשת מהחצר הנשית בנמל, עליה כתבתי בפוסט הקודם, קיבלתי מייל מדנה עורכת האופנה של סלונה. הכותרת-  "יוז'י ימאמוטו בקום איל פו- אירוע מצומצם בחמישי בבוקר. מי רוצה ללכת ולכתוב?"  באופן טבעי עניתי שלמשימה הזו יש בלוגריות/כותבות בסלונה שמתאימות יותר ממני. אני תמיד מקפידה לציין שאני לא בלוגרית אופנה מוסמכת. לא תמצאו אותי כמעט כותבת על מעצבי על או שבועות אופנה. בחרתי לעסוק באופנה שימושית, כזו שאני ורוב חברותיי נוכל להרשות לעצמנו, אני לא צרכנית רצינית של כתבות על אופנה עילית, לא בקיאה בז'רגון האופנה המקצועי, לא מבינה בהשראות ובהיסטוריה של האופנה, ובעיקר לא יכולה להרשות לעצמי להיות צרכנית של אופנה כזו.

דנה השיבה לי שאפשר להתייחס לדגמים של יוז'י ימאמוטו כאומנות, לשנות גישה בתפיסה שלי ולא לבחון בגד בהכרח בהיבטים של האם הוא לביש או לא ובעיקר האם הוא רכיש או לא. אני חובבת אומנות, מחבבת את דנה, גרועה מאוד בלומר לא, והחלטתי להיענות לאתגר.

מסתבר שיוז'י ימאמוטו הוא שם דבר בקרב קהילת האופנה הבינלאומית כבר 40 שנה. חברותיי שהוזמנו לפתיחת התערוכה שלו במוזיאון העיצוב בחולון התרגשו כפי שאני הייתי מתרגשת בוודאי לפני תצוגה של H&M, עממית שכמוני, וביטול הגעתו לארץ ברגע האחרון סחף גל של אכזבה בקהילת האופנה הישראלית (אני כמובן גיליתי שהוא לא מגיע רק במונית בדרך לאירוע, אבל בכל מקרה סביר שהייתי מזהה אותו רק בגלל שהוא יפני).

הרעיון העומד מאחורי שיתוף הפעולה של יוז'י ימאמוטו היפני וקום איל פו הישראלית מבוסס על הדימיון בנושאים המעסיקים את שני בתי האופנה. המילים שהוזכרו הן מסורת, גוף, אתיקה וייצור מקומי. בקום איל פו מרבים לדבר על הצורך בשינוי תפיסת הגוף הנשי כפי שמוצג בעולם האופנה, הם מקפידים על ייצור בארץ תוך מתן תנאים הוגנים לעובדים, כולל חלוקת רווחים שנתית, ושמים דגש על אופנה איכותית, על זמנית שתחזיק מעמד לאורך שנים (וכל זה היה צריך להכתב בלשון נקבה, כי את קום איל פו מובילות רק נשים עם אג'נדה פמיניסטית חזקה).

האג'נדה של קום איל פו-

ימאמוטו היפני מדבר על החשש מכך שהידיים האנושיות ככלי עבודה הן דבר שהולך ונעלם לטובת מכונות תעשיתיות ובעבודתו הוא מקפיד לשמור את מקומם של בעלי מלאכה ויצרנים קטנים ומקומיים וע"כ ממשיך לייצר בייצור מקומי וידני ביפן ומשתמש בטקסטיל יפני מקומי.

ביום רביעי האחרון נפתחה תערוכת יחיד של ימאמוטו במוזיאון העיצוב בחולון. הכתבות שאני קראתי מאוד מפרגנות, להגיע לשם טרם הספקתי. פרטים על התערוכה ועל ימאמוטו תוכלו לקרוא באתר המוזיאון ובשלל כתבות שכבר פורסמו עליה.

בבית בנמל, המקום בו ממוקמת החנות של קום איל פו, תזכו לראות מספר דגמים מצומצם (מעין לווין של התערוכה בחולון), כמעט כולם למכירה, במחירים שלא רק שאינם שוים לכל נפש, הם הרבה מעבר לכל היגיון, אלא אם כן נראה לכן הגיוני להשקיע למעלה מ 20,000 ש"ח במעיל. (ובמחשבה שניה, זה הגיוני כמו להשקיע עשרות אלפי דולרים בציור של צייר מפורסם, בסופו של דבר, הכל עניין של תפיסה. וכסף).

הדגמים שמוצגים בבית בנמל רובם לבישים, בשונה מחלק מהדגמים המוצגים בתערוכה בחולון, ומחולקים לקולקציית קפסולה וקולקציית וינטאז'.  הייתי שמחה ללבוש חלק מה שראיתי שם, אבל התקציב שלי יספיק לכפתור במקרה הטוב. מי שמחפשת את האמירה האופנתית-אומנותית של ימאמוטו כנראה שעדיף לה להגיע לחולון.

קולקציית קפסולה-

קולקציית וינטאז'-

הדגמים החדשים של קום איל פה מקסימים, דנה דרבינסקי סיפרה עליהם כאן. גם במקרה הישראלי, לא מדובר במחירים המתאימים לרובנו, אבל אי אפשר שלא לפרגן לקום איל פו על העיצובים היחודיים, הבדים האיכותיים ובעיקר המסרים הפמינסטים חברתיים שלהם. (ועדיין, טי שירט עם הדפס, תוצרת תורכיה, לא צריכה לעלות מעל 200 ש"ח בשום קונסטלציה שהיא).

אם מזדמן לכן בוקר פנוי ותבחרו להעביר אותו בנמל ת"א, אין ספק ששווה להכנס לבית בנמל. זו לא עוד חנות, זו גלריה הכוללת בתוכה המון פרטים, פסלים, תמונות ומיצגי וידאו. מעבר לבגדים ונעליים (מקסימות!), מוצעים שם למכירה גם כלי בית, סבונים, שטיחים, יצירות אומנות ועוד. וגם חנות סקס לנשים ובית קפה מצויין כמובן.

בית בנמל-

טווח מחירים יוזי ימאמוטו-:

קולקציית קפסולה – 1,650-4,890 ₪

וינטאג' – 32,761 – 5,890 ₪

הקולקציה מה-6.7 עד ה-1.10.2012 בלעדית במתחם "הבית בנמל" (בבעלות "קום איל פו")

שעות פתיחה – א'–ה' – 10:00-21:00

שישי – 10:00-16:30

שבת – 11:00-23:00

"בית בנמל", האנגר 26, נמל תל אביב

http://www.comme-il-faut.com/