ויסות חושי, טרנד של גננות או הפרעה אמתית?

בשנים האחרונות רווחת תופעת, תיוג ילדים כסובלים "מבעיות בוויסות החושי", ע"י צוותים חינוכיים.
התופעה שכיחה בעיקר, בקרב צוותים חינוכיים, אשר אינם מצליחים להתמודד עם התנהגויות מפריעות של ילדים, ולכן ממהרים לתת אבחנה
ולהעביר את האחריות על הילד וההורים.
האם באמת מדובר "בוויסות חושי"? או האם זה תיוג שגוי? מה זה בכלל "ויסות חושי"?

ויסות חושי הדרכה הורית

יונתן (שם בדוי), ילד מקסים בן 5, הופנה אלי לאבחון בהמלצת הגננת. בטופס ההפניה היה כתוב שיונתן, למרות היותו ילד חברותי, מתקשה בסיטואציות חברתיות: נוטה לחטוף צעצועים מחבריו, או לחלופין נמנע מלשחק "ושובר את הכלים", כאשר לא מתקיימים החוקים שהוא קבע. בנוסף מציינת הגננת שיונתן מתרוצץ הרבה, אינו שם לב כשנתקע בחפצים או באנשים, מחבק חזק מאוד ושובר דברים לעיתים קרובות. בתחום המוטוריקה העדינה, יונתן נמנע מעבודות יצירה, אינו מצייר בצורה התואמת את גילו, אם מכריחים אותו, הוא מבצע משהוא מהיר ויוצא ע"י חובה. הגננת מסכמת את ההפניה במילים, לאור כל זאת אבקש לבדוק את נושא הוויסות החושי.

בשנים האחרונות רווחת תופעת קטלוג ילדים ע"י גננות או מורים, כסובלים מבעיה "בוויסות החושי". הנושא כל כך שכיח, שכמדריכת הורים שהיא גם מרפאה בעיסוק, אני נתקלת בזה ברמה יום יומית, והרגשתי צורך לעשות סדר בבלגן.

באופן כללי, הצוותים החינוכיים מעבירים את המסר: הילד שלך, מתפרע, מרביץ, מתקשה להכיל תסכול, לא מצליח לשבת במפגש, נוגע בכל דבר, מחבק חזק… ועוד מגוון התנהגויות שונות, (השלימו אתם את החסר).

מכיוון שלי, הגננת/המורה, אין את הכלים להתמודד עם תופעות אלו, ואין לי מושג למה הן קשורות, (ואני ממש לא מסוגלת להתמודד עם עוד ילד "בעייתי" במסגרת של 40 ילדים), אגדיר זאת כהפרעה "בוויסות החושי" ואשלח את הילד לאבחון.

זה לא שאני לא מבינה את הגננת/מורה. להתמודד עם ילדים מאתגרים במציאות של ארבעים ילדים בכיתה ומערכת חינוך מתפוררת זה לגמרי לא פשוט (זה כבר נושא לפוסט נפרד).  וזה לא שאני חושבת שבצורה גורפת כולן עובדות כך. במערכת יש גננות ומורות נפלאות שעושות פלאים עם הילדים. אם זאת, רבות וטובות אחרות, כן מקטלגות. אני פוגשת את הילדים שמופנים לאבחון, אצלי בקליניקה. התופעה כל כך שכיחה, שההורים עצמם כבר נוטים להגיד לגננות, "זה לא שהוא לא מתנהג יפה, זה פשוט שיש לו בבעיה בוויסות החושי, הוא לא שולט על זה, אנחנו בדיוק התחלנו אבחונים…

תבינו, מהקיטלוג הזה, כולם מרוויחים. הגננת/מורה, מורידה את האחריות מעצמה, ומעבירה את הכדור להורים.  ההורים המודאגים מצדם, מאחד, מתחילים לרוץ בין כל אבחון אפשרי, ומאידך, בתת מודע המאוד עמוק שלהם נושמים לרווחה, מכיוון שזה אומר בהכרח, שהבעיה היא לא בצורת החינוך שלהם, (ומתוך כך זה מוריד מהם את האחריות), אלה במצב מולד שלאף אחד אין אחריות עליו.   היות ומדובר בפגיעה נוירולוגית, מבחינתם למעשה אין הם אחראיים על ההתנהגות הלא תקינה של ילדם. להפך, הילד למעשה "מסכן", כי הוא אינו שולט על מעשיו.

בשביל להבין מדוע זה קורה, חייבים קודם להפריח כמה מיתוסים.

ידיים

* ויסות חושי היא הפרעה נוירולוגית, מולדת, שיכולה לבוא לידי ביטוי בתווך רחב של תסמינים, שמקורם בפגיעה בתעלות העצביות המעבירות את המידע למוח או בקידוד המידע. ההפרעה יכולה להיות בכל אחת מששת החושים (כן יש שש!). ההפרעה נעה על קשת רחבה, החל מתת גריה (ולכן הילד יזדקק לחוות את העולם בצורה "חזקה") ועד גריית יתר, ואז הילד יתקשה לווסת את עצמו והחוש הפגוע יחווה כחזק מאוד.

* מכיוון שההפרעה מולדת, התסמינים אינם יכולים להיעלם פתאום בסיטואציות שונות, או בסביבה משתנה. ללא טיפול, ההפרעה תלווה את הילד כל חייו.

* היחידים המוסמכים לאבחן הפרעה בוויסות החושי הם המרפאים בעיסוק. האבחון נעשה ע"י מבחן שעבר תיקוף. המבחן נותן תוצאות עבור כל גורם תפקודי בנפרד.

* התסמונת שכיחה באוכלוסייה רק ב- 13% מהילדים בגילאי 4-5 ומעט יותר בגילאי 7-11 .

* אם ילד לא אוהב תוויות של חולצות, או את התפר בגרב, או נמנע מלבישת בגדים ארוכים/קצרים, זה כשלעצמו אינו מדד לאבחן בעיה בוויסות החושי. כנ"ל לגבי ילדים הנמנעים מעבודות יצירה או מגע עם חומרים שונים.

* רוב הילדים שמתויגים כסובלים מבעיה בוויסות החושי, למעשה סובלים מתסמונות אחרות, חלקם תסמונות כגון הפרעת קשב, או קשיים רגשיים אלו או אחרים, או שילוב של השניים.

* איש מקצוע שמתמחה הן באבחון הוויסות החושי והן בעל רקע בהדרכה הורית/מטפל רגשי יוכל לתת מענה רחב ומיטבי הן לאבחון והן לטיפול.

ב-22 שנות הקריירה שלי, נתקלתי רק בשני מקרים בלבד, שהיו הפרעה טהורה בוויסות החושי!

יונתן המדהים, ומשפחתו החלו אצלי תהליך טיפול, יונתן טופל בריפוי בעיסוק, לאט לאט נחשף לחומרים ולמטלות שונות, ולאחר מספר חודשים החל לבצע עבודות יצירה לצייר ולגזור ואף ליהנות מאוד מהתהליך. ההורים במקביל החלו הדרכה הורית, שהתמקדה בחיזוק הביטחון העצמי של יונתן תוך הצבת גבולות ברורים למצופה ממנו.

לאחר מספר חודשים, הגננת דיווחה שהיא "אינה מזהה את הילד". וההורים דיווחו כי יונתן משתף פעולה, פחות רב עם חבריו ועם אחיו, מצליח יותר לשלוט על תסכולים ולמצוא פתרונות חלופיים.

התסמינים של "הויסות החושי" נעלמו כלא היו.

galisil
הי, אני גלי סילברמינס, נשואה לדיאגו ואמא לשלוש מתבגרות מדהימות תאומות +1 בהכשרתי אני מדריכת הורים מוסמכת, בוגרת מכון אדלר. מרפאה בעיסוק, מומחית בהתפתחות הילד. בעלת קליניקה לטיפול משפחתי כוללני. בנוסף, אני מדריכת צוותי חינוך ומכשירה אותם לעבודה בגנים ובבתי הספר, מרצה בארגונים ובמוסדות. ביום יום אני משתדלת להסתכל לחיים בלבן של העיניים, ולכתוב על התובנות אליהם הגעתי ממרום גילי, בעיקר בעניני הורות וזוגיות