ויטמינים ומינרלים לילדים. לתת או לא לתת ? זו השאלה

האם תזונה מאוזנת אצל ילדים מספקת את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים להם ?

בשבוע האחרון אצלנו בבית יש כבר באוויר ריח של חופשה ותחושה של פורקן. הגדולה כבר העבירה את המורשת לקטנה (בוגרת א), שביום ראשון, בדקה האחרונה של השיעור האחרון עושים ספירה לאחור ובצלצול צועקים "חופש".
בחופשות רובנו נוהגים להתיר קצת את הרסן ולוותר על הרבה מכללי היומיום. כשמדובר בחופשה בת שבוע-שבועיים, זה לא כל-כך נורא, הרי כל אחד צריך קצת להחליף אוויר ואווירה, אבל מה עושים כשלפנינו כמעט 3 חודשי חופשה ? אז נכון שהמסגרת תהיה שונה מזו שבשאר ימות השנה, אבל בנושא האוכל אני לא משנה את הכללים (כבר סיפרתי בעבר, שמהיום שנולדה בתי הבכורה, אני עומדת על המשמר בענייני המזון ואני שמחה וגאה לספר, שאכן אני עומדת במשימה והצלחתי להנחיל בבית אורח חיים בריא. לא מדובר במניעה של מזונות ו/או ממתקים, אלא בקביעת כללים, שעל פיהם אנו נוהגים בבית).

חשיבותם של ויטמינים ומינרלים לילדים

האם זה כך בכל בית ? לא. אני שומעת מכל כיוון הורים, שמתלוננים על דפוסי האכילה של הילדים שלהם : ילדים בררניים, ילדים שאוכלים מעט, ילדים שאוכלים לא בריא, ילדים שלא אוהבים פירות וירקות, ילדים שחיים על חטיפים ו/או מתוקים, ילדים שלא אוכלים ארוחת בוקר, ילדים שרגישים למזונות מסויימים, ילדים שלא אוכלים מזונות בצבעים מסויימים, ילדים שאוכלים רק שניצל. הרשימה ארוכה ואפשר להוסיף לה עוד ועוד.
בשורה התחתונה, כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו בריאים ויגדלו בצורה תקינה. שוב ושוב אנחנו שומעים, שאם נקפיד על תזונה, נדע בוודאות שהילדים מקבלים את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים להם. זה נשמע כמו עוד סיסמא, הרי אף אחד מאיתנו לא יודע אילו ויטמנים ומינרלים דרושים לילדים ובאיזו כמות ואיך לכמת את מה שנכנס להם לגוף.
השבוע שמעתי הרצאה של עינת ששון, הדיאטנית הראשית של צנטרום, בנושא תזונת ילדים וחשיבותם של ויטמינים ומינרלים לילדים. ההרצאה לוותה גם בדיון פתוח ומעניין, שאיפשר לנו גם להשמיע את האני מאמין שלנו וגם לשמוע על מחקרים חדשים בנושא הויטמינים והמינרלים.

בעקבות המפגש למדתי כמה דברים חשובים :

  • הילדים של היום אוכלים בעיקר את מה שהם אוהבים ולא תמיד את מה שהם צריכים.
  • מחקרים מוכיחים, שלתזונה בשנים הראשונות לחיים, יש השפעה משמעותית על הבריאות ואיכות החיים לאורך שנים (ככל שנשקיע בתזונה של הילדים, נמנע מהם מחלות בעתיד או אם יפצעו, הפצע ירפא מהר יותר).
  • התפתחות גופנית, התפתחות פסיכולוגית ושכלית והתפתחות של מערכת החיסון אצל ילדים, מצריכים תזונה מאוזנת ואספקת ויטמינים ומינרלים שוטפת.
  • גם ילדים שצורכים פירות וירקות מקבלים פחות ויטמינים ומינרלים מאשר בעבר, בגלל אדמה דלה, כימיקלים, הדברה ואחסון ממושך (קוטפים את הפירות והירקות לפני תום ההבשלה, כדי שיהיו להם חיי מדף ארוכים יותר).
  • ויטמינים ומינרלים אינם מהווים תחליף לאוכל, אך כאשר התזונה אינה מאוזנת, צנטרום משלים את החסר.
  • אנחנו צריכים ויטמינים ומינרלים על בסיס יומיומי.
  • כמעט לכל אחד חסרים ויטמינים.
  • שימוש במולטיויטמין של צנטרום נותן את רשת הביטחון להשלמה התזונתית.

.
גם ד"ר אורנה לוין מדברת על חשיבותם של ויטמינים ומינרלים אצל ילדים
[youtube C7a_8F-Dfxg nolink]
יש כאלה שטוענים, שאין צורך לתת ויטמינים עד שלא רואים בוודאות שיש מחסור. העניין הוא, שגם אם אנחנו מקבלים מרופא הפניה לבדיקות, הויטמינים אינם נכללים בבדיקות השגרתיות ולכן הרופא יכול לטעון שאנחנו בריאים ואין צורך שנקח השלמה של ויטמינים. רק אם נבקש במפורש מהרופא לבדוק ויטמין או מינרל כלשהו נוכל לדעת מה הרמה שלהם אצלנו בגוף. אני צמחונית ומבקשת מהרופא לבדוק את רמות ויטמין B12. כיוון שרוב הילדים לא צורכים את כל כמות הויטמינים והמינרלים הדרושה, רצוי לדאוג להשלמה באמצעות מולטיויטמין.
למה לתת לילדים דווקא את הפורמולה החדשה של צנטרום ג'וניור ?

6 עובדות על צנטרום ג'וניור – פורמולה חדשה ומתקדמת

1. מכיל 22 ויטמינים ומינרלים חיוניים להתפתחות הילד.
2. טבליות הויטמינים הן בטעם פטל לימון וניתן ללעוס או למצוץ אותן (הבנות שלי התאהבו בטעם).
3. הטבליות לא מכילות צבע מאכל או גלוטן.
4. הטבליות לא מכילות סוכר ולכן לא פוגעות בשיניים.
5. הטבליות מיוצרות בסטנדרטים הקפדניים של חברת התרופות פייזר.
6. חברת פייזר התאימה את הפורמולה למחקרים החדשים.

פוסט נוסף בנושא

איך להרגיל ילדים לאכול בריא – רוצים שהילדים יאכלו ירקות ופירות ואת כל אבות המזון ? 10 טיפים שיעזרו לכם במשימה