ויטוריה/ דפנה ויטלה בן בסט

זהו סיפור אהבתה הגדולה של ויטוריה למאוריציו, המלווה בקשיים ובהחלטות קשות בימים האפלים של המלחמה באירופה. סיפור המתובל בניחוח המטבח האיטלקי ולכן קוראות יקרות, מצורף צ'ופר- מתכון לרוטב עגבניות אותנטי.

20160820_145755~2

דפנה ויטלה בן בסט מגוללת את קורות משפחתה דרך סיפורה האישי של סבתה (הסופרת היא נכדתה החמישית). זהו סיפור על האהבה הגדולה בין ויטוריה, סבתה, לבעלה.
זהו סיפור המתגולל על פני מאה שנים, המתחיל בעיר קטנה באיטליה, וורצ'לי. במהלכו מתרחשת מלחמת העולם השניה באירופה ומגיעה גם לאיטליה ומסתיים בארץ ישראל ויוצר מציאות חדשה עבור בני המשפחה.

ויטוריה נולדה בשנת 1912 בוורצ'לי שבאיטליה, בת לבעל חנות בדים. היא היתה שונה משתי אחיותיה. היא היתה עצמאית, טובה במספרים ושאפה להתחתן מתוך אהבה (בניגוד לאמה ואחותה, שהתחתנו בשידוך ולמדו לאהוב את בעליהן). כפי שאתם יכולים להבין, זה לא היה דבר כל כך קונבנציונאלי בתקופה ההיא…היא אף החליטה, שאם ירצו להשיאה למישהו שהיא אינה רוצה, היא תעזוב לעיר אחרת.
אבל רצה הגורל ובנסיעה עם אביה, היא פגשה במאריציו ויטלה. זו היתה אהבה ממבט ראשון… וכשהיא פגשה בו, היא הרגישה את האהבה זורמת בנפשה ובגופה.
לשמחתה ולשמחת משפחתה שלה, האהבה היתה הדדית וזמן קצר לאחר מכן התקיימה החתונה. היא נישאה בוורצ'לי לאהובה בשנת 1932. מרגע זה גורלה שלה נשזר בגורלו ובגורל משפחת ויטלה.

בנה הבכור, ברונו, נולד זמן קצר לאחר חתונתם. כאישה עצמאית היא הרגישה את הקושי בלהיות אם. מאריציו הביא לעזרתה עוזרת שהורידה ממנה את עול הבית והיא יכלה לחזור לעבודתה במפעל כמנהלת חשבונות.
היא הולידה למאוריציו עוד שני בנים והימים התחלפו לימים קשים, המלחמה שפרצה באירופה איימה על חייהם. החלו השמועות על המתרחש בגרמניה ופולין. הם לא רצו להאמין שזה יגיע גם לאיטליה, כמו רבים אחרים.
אחיו של מאריציו שהיה נשוי לאחותה הצעירה, הציע למשפחה לצאת מאיטליה ולהגר לארצות הברית. מאורציו מיאן לעזוב את איטליה ואת מפעל הבדים…הוא חשב שבגלל מעמדם בעיר הם יהיו חסינים מפני הגזרות.
הגרמנים פלשו לאיטליה ולעירם. ויטוריה ומשפחתה נאלצו לנוס על נפשם לשוויץ. ימים אלו, הולידו החלטות קשות , החלטות שאכלו אותה מפנים.

בערוב ימיה,כשכבר חייה את חייה ארבעים שנה בישראל, היא חשה שמבחוץ גופה הלך והובס, ומבפנים הגידול חגג את כל המחשבות שלא רצתה לחשוב…
איזו מין אמא משאירה ילד לבד במלחמה? איזו מין אמא עוזבת את בנה החולה בבית חולה בבידוד חודשיים? איך, איך אפשרתי למאוריציו להחליט לשלוח את ברונו לפנימייה, והמשכתי לעשות איתו אהבה, כשהילד שלי היה בבידוד בבית חולים בשווצריה? מאוריציו הוא שהחליט, אבל אני מלאתי את ההחלטות שלו. ועכשיו הגוף שלי מעניש אותי על זה.

האהבה שאהבה ויטוריה את בעלה, מאוריציו, היתה גדולה מאהבתה שלה לעצמה. לו היתה מתחילה מחדש, היא היתה חייה שוב את חייה איתו, אבל היא היתה מקשיבה לעצמה יותר.

מוזמנות לצאת עם ויטוריה למסע חיים עם אהבה גדולה בניחוח המטבח האיטלקי.

XOXO

אחת שיודעת 😉

מוזמנות לנסות את המתכון 🙂

20160820_145947~2

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)