וידוי לוולנטיינס

בחורה עם מחשב נייד

יש לי וידוי.

אני אוהבת צ'יק פליק. אוהבת קומדיות רומנטיות סכריניות בוורוד מלמלה ושוליים תחרה. אוהבת את אלה עם ג'ניפר אניסטון/גרנר/לופז, ואת הוותיקות עם מג ראיין וג'וליה רוברטס, את אלה של קת'רין הייגל שמשנה לשנה הן גרועות יותר ויותר, ואת אלה של תחילת שנות האלפיים כשעוד אפשר היה לראות קצת לינדזי לוהן מבעד לאדי האלכוהול והסמים.

לא גאה בזה.

בטח שלא לאור המסרים המועברים בסרטים האלה, שבעיקרם הנצחת סטריאוטיפיים מגדריים בעייתיים. ובגדול אפשר לסכם אותם בנרטיב חד גוני שלדידו כל מה שנשים רוצות הוא גבר חזק, לבן ועשיר שיציל אותן מאומללותן. והן תמיד מוצגות כחלשות ומסכנות הזקוקות להצלה. כמובן. בין אם כשהכוכבת היא זונה באחד מהסרטים הטובים ביותר בז'אנר: 'אישה יפה', ובין אם מדובר בכוכבת שהיא שחקנית קולנוע מוצלחת כמו בסרט הנפלא 'נוטינג היל' – המסר חד הוא. וזהו מסר בעייתי שעומד בניגוד מוחלט לדעותיי הפמיניסטיות בחיי היומיום.

ולמה נזכרתי בזה דווקא היום? מלבד העובדה שהגיע הזמן לפוסט חדש ?

כי היום חוגגים/מציינים/משתעבדים לווי-דיי גם במערכות העיתונים, והבוקר פורסם ב'גלריה' מאמר על השפעת תיאורים של חיזור עקבי במדיה על האמונות בנוגע לסטוקינג.

מאמר מעניין שבעצם אומר שהמחוות הגדולות של חיזור בקומדיות הרומנטיות – טיסה לצד השני של העולם, מחוות אובססיביות שחוזרות על עצמן, עמידה מחוץ לדלת ועוד כאלה שאתן מכירות מאותם סרטים בדיוק… – הן פעמים רבות מחוות שהן למעשה סטוקינג שגורם לצד השני לחוש פחד. בבדיקה של קבוצת נשים את תחושותיהן מצאו שזה משתנה בהתאם לפריימינג (מסגור) של הסרט – אם זה "חיזור גורלי" אז נשים פחות זרמו עם המחוות כרומנטיות ואם צפו בצ'יק פליק קליל ועטוף בצלופן בצהוב אפרוח – אז הן נסחפו לתוך העלילה.

ואז נזכרתי בשתי חוויות כאילו רומנטיות שבעיקר גרמו לי אי נוחות מאוד גדולה. האחת עם גבר שרצה קשר רומנטי על אף שלא הייתי מעוניינת וכשדחיתי אותו עבר לאיומים – זה הסתיים בתלונה במשטרה וכך גיליתי שראשי התיבות של אלב"מ זה אלימות במשפחה.

והשנייה היא ממש בסיס לסרט רומנטי מחופשה שעשיתי בפירנצה לפני כשנה וחצי – שבועיים של חלום איטלקי מלא בפסטה. בחור שפגשתי ליווה אותי לדירה ואחרי שנפרדתי ממנו לשלום הוא פשוט עמד מתחת לחלוני – התמונה היא לא אילוסטרציה: זה הוא – וקרא בשמי. סרנדה אם תרצו.

פירנצה 1

בהתחלה זה היה חביב ונחמד והרגשתי ממש כמו בקומדיות הרומנטיות האלה שאני כל כך אוהבת (מי אמרה "לאהוב, לאכול להתפלל"?). אבל אחרי 2-3 דקות… זה קצת הלחיץ ופשוט חיכיתי שהוא ילך.

בהמשך גיליתי, שככה הגברים האיטלקים – מחזרים לוחצים. ומה אני אגיד לכם – אני מעדיפה את זה אוורירי. אבל אם יגיע אליי היום ממש במקרה זר פרחים – אני לא אחזיר לשולח…

נשיקות מתוקות ולבבות אדומים לכל.