וידאו: מי יעזור לילד ברחוב?

שני ילדים ברחוב ביום קפוא, אחד בארה"ב והשני בנורבגיה, שניהם לא לבושים כראוי ושניהם נראים במצוקה. האם מישהו יעזור להם? ניסוי חברתי מעניין

יותר מ-20 מיליון איש צפו בסרטון שהציג ניסוי חברתי שבמסגרתו עמד ילד ברחוב בניו יורק בקור של מינוס 15 מעלות, כשלגופו רק ג'ינס וטי-שירט קרועים ובידו שקית ניילון אחת להתכסות בה. העוברים והשבים התעלמו ממנו במשך שעתיים, ואז קרה משהו מדהים. צפו בסרטון ואז נדבר:

[youtube 5CwCvpEMEJU nolink]

.

לפני שנה נערך ניסוי דומה בנורבגיה, אז ישב ילד בתחנת אוטובוס בקור, בלי מעיל. בניגוד לניסוי הניו יורקי, באוסלו זה נראה לגמרי אחרת:

[youtube 92-QkWpacB8 nolink]

אבל לפני שאנחנו ממהרים ללכלך על האמריקאים ולהלל את הנורבגים, בואו נחשוב רגע מה אנחנו היינו עושים במקומם. חוץ מההבדלים הגיאוגרפיים, הילד הנורבגי נראה כמו ילד רגיל שאיבד את המעיל שלו ולא כמו הומלס. הילד הניו יורקי הרבה יותר מפחיד. לא מפחיד בגלל מה שהוא יכול לעשות לנו, אלא מפחיד בגלל שהוא מכריח אותנו להסתכל על הצדדים הפחות יפים של החיים. הוא מפחיד בגלל הסיפור שעומד מאחוריו. איך הוא הגיע לרחוב? איפה ההורים שלו?

וזה בעיקר מפחיד אותנו בגלל הנטיה האנושית לשים את עצמנו במקום הצד השני. במקרה של הילד הנורבגי זה קל. כולנו היינו יכולים איכשהו לאבד את המעיל או ללכת לאיבוד, וזה מאוד לא נעים, אבל ברור לגמרי שאיפשהו יש לילד הזה בית חם.

במקרה של הילד הניו יורקי אנחנו לא רוצים לשים את עצמנו במקומו, ואולי בגלל זה רוב האנשים יעדיפו פשוט לא לראות אותו. ורק אדם אחד שכבר נמצא בדיוק באותו המקום, מסתכל עליו וגם רואה אותו ועוזר לו.