שוב בנושא ההדתה….. אך הפעם מזווית "חינוך מלידה" :)

תמונה שלי

בשבועות האחרונים גובר השיח בנושא ה״הדתה״ – מינוח שמופיע בהקשר לשילוב  היהדות והמסורת בתכנית הלימודים במוסדות החינוך הממלכתיים.

לעיתים התכנים הללו משולבים בניגוד לרצון ההורים, או במינון שאינו מקובל עליהם ביחוד לאור הדרך השונה אותה הם בחרו להנחיל ליקירהם.

אני לא כאן בשביל להעביר ביקורת ולשפוט לכאן או לכאן, אני לא כאן בשביל לנסות ולהיכנס לנעלי אחרים.

אני כאן על מנת לשקף את המקום שלי, כבחורה דתית לאומית שדרכה הותוותה לה מרגע היוולדה, כנכדה לסבים וסבתות ניצולי שואה, זכרם לברכה, כבת להורים חובשי כיפה סרוגה, כילדה שפקדה את בית הכנסת -בשבתות ובחגים, ואת בית הספר הממלכתי דתי לבנות בעיר הולדתי פתח תקווה -במהלך ימות השבוע, כנערה שהמשיכה לאולפנה ומשם- לשרת את המדינה במסגרת השירות  הלאומי.

הדרך, כפי שציינתי, אמנם הותוותה לי מינקות, אך תמיד ממקום של הכלה, כבוד הדדי ורגישות למקומו המכובד של האחר, גם אם הוא שונה במהותו ובתכליתו ממני.

בשנת 1984, כאשר הייתי ילדה רכה בשנים, נפתח  קולנוע ״היכל״ בפתח תקווה. ראש העירייה דאז, מר דב תבורי ז״ל החליט לאפשר בו הקרנת סרטים בלילות שישי והעיר, שהתאפיינה באוכלוסיה מגוונת, אך ברוב דתי – הייתה כמרקחה.

חרדים ודתיים לאומים זעמו על ההחלטה ומדי שבת קודש התייצבו לפתחו של בית הקולנוע החדש במטרה למחות על ההחלטה ולשנות את הגזירה.

המחלוקות בין התושבים היו רבות הן ברמה העירונית והן ברמה המדינית.

לצד המתיחות והכאב אני זוכרת את דברי הורי, שנאמרו לאחי ולי בנועם ובשלווה. זכרונות שנחקקו בי באותה העת ומהווים מאז נר לרגלי: ״חיה ותן לחיות״. שלוש מילים שמשמען היא: לכבד את השונה ממני ולאפשר לו חיים מלאים ושלמים גם כאשר בחירתו – אינה לרוחי. גם אם דרכו אינה דרך של שמירת תורה ומצוות, הוא בעל זכות אמיתית להנות משבת משפחתית וחברתית באופן בו הוא בוחר ומאמין.

הדגש הגדול חייב להיות על כך ששני הצדדים יפעלו בהדדיות, באופן שיאפשר כבוד והכלה ללא רמיסת זכויותיו, רצונותיו ומאוויו של האחר.

מאז שנות ה-80 המתוקות בגרתי, נישאתי ומתוקף תפקידו  של בעלי המשמש כחזן- נסענו אל מעבר לים  והגענו אל קהילת ״בית ציון״ בעיר מונטריאול שבקנדה. שם, במקום הכה מרוחק הזה, מילותיהם של הורי היקרים קיבלו משנה תוקף. שם נחשפתי ״לחיים האמיתיים״ – יציאה אל מחוץ לבועה המגוננת בה חייתי ובדיוק שם השכלתי להבין שישנם פנים רבות ליהדות. בית הכנסת (האורתודוכסי) שימש  כמתנ״ס קהילתי- מעטפת קהילתית מגוננת. לא היה בו מקום לשפוט או לבקר אף אחד. לצד המתפללים הקבועים נקבצו גם כאלו שהתפללו רק בשבתות או רק בחגים. היו כאלו שהגיעו רק במהלך תקופת הקיץ והאביב והיו אחרים שהתעקשו להגיע בחורף הקר ברכבם כדי להנות מחומם של המנגינות והפיוטים. הרב שוהם, רב הקהילה, זכרו לברכה, קיבל כל אחד ואחת מהם באהבה, במאור פנים וללא שום תנאים. הוא היה מאושר שהם נמצאים בהיכל ונהנים מיהדות לשמה, ללא כל התייחסות לדרך שקדמה להגעתם לבית הכנסת.

בשיחות ביננו הוא נטה לומר שבאותה מידה הם יכלו במהלך החורף לנפוש בסקי או לחילופין  בעונת הקיץ – לשחק על כרי הדשא במגרש הגולף, והם בחרו בכל זאת ליטול חלק פעיל בתפילות השבת. עצם הגעתם ומעורבותם בקהילה במהלך שבת קודש- היא המהות היהודית.

הפתיחות הזו לאחר, הסבלנות הזו לשונה, אהבת האדם הטהורה והזכה לכל בריה ובריה- היא זו שפועמת בי עד היום  ומאפשרת לי להיות מי שאני.

גם במסגרת עבודתי, כרכזת ״חינוך מלידה״ ב״אנו״ – אני שואפת למצוא את נקודות ההשקה המשותפות ולא להעמיק את הפער. ילדינו בגילאי לידה עד 3 לא בחרו את הבית בו הם יוולדו הן מהבחינה הגשמית והן מהבחינה הרוחנית.  אנחנו כהורים וכאנשי חינוך חייבים לבחור עבורם את הדרך הטובה והמגוננת ביותר למען עתידם. חשוב ליצוק בהם יסודות חזקים ולטעת בהם את יכולת הבחירה תוך מתן גבולות ודגשים ברורים.

אין כל ספק שיש להנחיל בילדינו את מקורות השורש היהודי, שהוא מהות קיומנו. יחד עם זאת יש לעשות זאת ברגישות הנכונה, במינון הנכון ותוך הקפדה על כך שהדברים יכנסו אל הלב במנגינה של חיבור וזהות משותפת ולא ממקום של כפיה והדרה כי ״דברים היוצאים מהלב נכנסים אל הלב״…

ליאת נוימן-גלנץ
ליאת גלנץ נשואה+ 5, מנהלת מעון בהכשרתה ובנשמתה. רכזת הקואליציה לחינוך מלידה, הפועלת לשינוי מהותי בתחום הגיל הרך (גילאי לידה עד 3)