והגדת לבנך : אפשר לבלות גם בבית – 10 רעיונות לפעילויות עם הילדים בבית

משחקים וחידות, יצירה, בישולים, תמונות, ספורט ומוזיקה – והכל בבית

השבוע חגגו בבית הספר של הבנות שלי סדר פסח בית ספרי. זה היה פשוט קסום. יותר מ-800 תלמידים, לבושים בלבן, יושבים סביב שולחנות ערוכים, 4 תלמידי כיתות ז-ח מנהלים את הסדר, כסמל ל-4 הבנים שבהגדה, נציגי כיתות ב,ג,ד שרים ורוקדים, כולם מוזגים יחד כוס ראשונה וכוס שניה והשיא בשירת "אחד מי יודע", שבה כל שכבת גיל ענדה סרטי קרפ בצבעים שונים לידיים, וכל שכבה ידעה באיזה מספר עליה להניף את הידיים וכל צבעי הקשת נפרשו לעיננו. ממש דוגמה ומופת לכל בתי הספר.
החגיגה הכניסה אותי כבר לאווירת החג, אבל הזכירה לי, שבסוף השבוע הילדים יוצאים לחופשה ארוכה. אז מה עושים עם הילדים ? לא חייבים כל יום לצאת למקום בילוי אחר. יש בהחלט מה לעשות גם בבית.

10 רעיונות לפעילויות עם הילדים בבית

בליל הסדר אנחנו מציינים את 10 המכות, שנתן אלוהים למצרים ואני לעומת זאת מציעה את 10 הרעיונות, שיאפשרו לכם לשמור על שפיות בבית.
1. חפש את המטמון – מכינים פתקים עם חידות, שיובילו את הילדים בטיול בין חדרי הבית, עד שיגיעו אל המטמון. תוכלו לשלב בחידות משימות שהילדים מתחמקים מהם, אבל ישמחו לבצע כחלק מהמשחק כמו למשל: לסדר את מדף הספרים בחדר, לקפל את הבגדים שזרוקים על המיטה או לסדר את מגירת המכוניות. אם יש אחים גדולים, אפשר לבקש מהם להכין את הפתקים.
2. עזרה במטבח או בהכנות לחג – ילדים רבים אוהבים לבשל. צריך לנצל זאת ולתת להם משימות, בהתאם לגיל, להיות שותפים לעשיה. הם יכולים לשטוף את הפירות והירקות, לקלף תפוחי אדמה או תפוחי עץ, למעוך את תפוחי האדמה והגדולים יותר יכולים גם לחתוך את הירקות.

3. אירובי לכל המשפחה – קצת להזיז את הגוף. אפשר להצטרף אל הילדים, להזיז את הספות בסלון, לפנות מקום ולעשות קצת ספורט. להלן סרטון לדוגמא :
[youtube TRW_AIshWf4 nolink]
4. כתיבת סיפור והמחזתו – לילדים יש דימיון עשיר. אתם יכולים לבחור יחד את נושא הסיפור, להיות אלה שיתחילו אותו ולבקש מהם לספר את ההמשך או לתת להם להיות המספרים. תכתבו את הסיפור ואחרי שהוא יהיה כתוב, תקראו אותו יחד, כל אחד יבחר לאיזה דמות הוא הופך ותעלו את ההצגה בסלון הבית.
5. ניסויים מדעיים – ילדים אוהבים גם לצפות בניסויים וגם לבצע אותם. באתר של מכון דוידסון שבמכון ויצמן, אפשר למצוא סרטונים לניסויים שאפשר לעשות בבית. מומלץ.
6. יצירה – אפשר לעשות הרבה פעילויות יצירה, למשל :
יצירה עם גליל ניר טואלט – אפשר ליצור מגליל נייר טואלט הרבה יצירות, למשל : צמיד או כלי לעטים/טושים.
צמיד – גוזרים את הגליל לאורכו ושוב פס רחב נוסך לאורכו, כך שיווצר פתח והגליל יתלבש על היד כמו צמיד. נותנים לילדים לקשט את הצמיד בצבעים/טושים/מדבקות. אפשר לגזור מקרטון פרח גדול, לקשט אותו בנפרד ולהדביק במרכז הגליל, כך שיווצר צמיד מיוחד.
כלי לעטים/טושים – מקשטים וצובעים את כל הגליל. מדביקים בצד אחד של הגליל קרטון, שיסתום את הפתח ולאחר שמתייבש הכלי מוכן.
מובייל – אפשר להכין מובייל על ענף רחב וארוך של עץ, או להשתמש רק בחוטי ניילון למובייל ארוך.
גוזרים חוט ניילון באורך כפול מהאורך הרצוי. עושים 3 קשרים בקצה ומשחילים עליו חרוזים. אפשר לעשות מרווחים בין החרוזים, ע"י 3 קשרים (אחד על השני) לפני החרוז ואחריו.
אפשר לשלב בין החרוזים חתיכות לבד. אם בוחרים ענף, מכינים 3-4 חוטי ניילון מקושטים ואז קושרים אותם ע"ג הענף. קושרים חוט נוסף לענף כלפי מעלה, כדי שאפשר יהיה לתלות את המובייל.
לחלופין אפשר לבחור מספר דמויות אהובות מדפי צביעה באינטרנט, להדפיס ולגזור אותם, לתת לילדים לצבוע אותם בטושים/צבעי גועש, להוסיף נצנצים/פייאטים וכשהם מתייבשים, להדביק ע"ג קרטון. עושים חור בקצה כל דמות ומשחילים אותה על חוט הניילון. למרווחים בין הדמויות, עושים 3 קשרים (אחד על השני) לפני הכנסת הדמות ולאחריה.
7. משחקי קופסה – מושיבים את כל בני המשפחה על השטיח או מסביב לשולחן, שמים מוזיקה טובה ברקע, צלחת של פירות ואולי גם כמה נשנושים ומעבירים יום של כיף עם משחקי קופסה. דוגמאות למשחקי קופסה מומלצים.

8. כדורי שוקולד – אפשר להכין גם בגרסה הכשרה לפסח וגם בגרסה לא כשרה לפסח. בימים שלפני הפסח, זו דרך להפטר מהחמץ ומכל שאריות העוגיות והעוגות ולקראת החג זו הזדמנות לתת לילדים להיות שותפים בארוחת ליל הסדר בהכנת קינוח טעים.
אפשר להכין את התערובת עבור הילדים ולבקש מהם לגלגל את כדורי השוקולד, או לשתף אותם גם בתהליך הכנת התערובת.
המתכון שלי לכדורי שוקולד משאריות של עוגות ו/או עוגיות – מרסקים במעבד מזון את העוגיות (מי שאוהב חתיכות גסות, יכול לשבור את העוגיות לחתיכות קטנות), את שאריות העוגות חותכים לחתיכות קטנות. (לגרסה הכשרה לפסח משתמשים בעוגיות כשרות לפסח).
מרתיחים כוס חלב ושופכים על תערובת העוגיות ו/או העוגות ומערבבים לעיסה אחידה. אם העסיה לא אחידה, מוסיפים עוד חלב חם.
מכינים רוטב שוקולד – שמים בסיר קטן 50 ג' חמאה, 3 כפות סוכר, 3 כפות גדושות קקאו, 3 כפות חלב וממיסים. מורידים מהאש ומוסיפים 1 כף רום לבן או ויסקי או קוניאק.
שופכים על עיסת העוגיות ומערבבים היטב.
מכניסים למקרר עד להתקשות (כחצי שעה), מוציאים מהמקרר, מגלגלים לכדורים וטובלים בקוקוס, סוכריות שוקולד או סוכריות צבעוניות ומניחים במאנג'טים.

9. סדר בחדרים ובמגירות – פסח מתקשר לניקיון ולסדר. אפשר להזמין את הילדים לקחת חלק במשימה. שמים מוזיקה קצבית ומזמינים את הילדים להפנינג בחדרים. אפשר לנצל את ההזדמנות גם לצבוע מחדש את הקירות. מה מסתתר במגירות של הילדים ? סיכות, מכוניות, טושים, ציורים, מדבקות, קלפים, קוקיות, תכשיטים ומה לא. בתוך כל הבלגן לא מוצאים כלום. בוחרים מגירה וממיינים את תוכנה עם הילדים, כי הרי חשוב להם לשמור הכל. בדרך זו משכנעים אותם לזרוק את כל מה ששבור, כי לא תמצאו את הגלגל החסר במכונית או כי היה כיף לצייר את הציור ולקבל אותו, אבל עכשיו הוא כבר קרוע וזו הזדמנות לצייר ציור חדש. תתפלאו כמה דברים תזרקו לפח או כמה דברים שחיפשתם המון זמן סוף-סוף תמצאו.
10. יומן החופשה – מכינים מזכרת מהחופשה, עם כל הפעילויות שלכם, כולל ליל הסדר. אפשר להכין את המזכרת בתוך מחברת, על גבי דפים שתחברו אותם יחד לספרון או דפים בודדים שתתייקו בקלסר. בסיום כל יום, או בימים שאתם בבית, תכתבו כמה מילים על הימים שעברו, תוסיפו תמונות וציורים של הילדים, שיתארו את המקום ובסוף החופשה, תכלו להזכר בכל הכיף יחד.
אופציה נוספת, להכין את המזכרת ממצגת של תמונות. אצלנו הבנות מאוד אוהבים להכין מצגות ב-power point, להוסיף מוזיקה, כמה מילים והרבה אפקטים ואז להציג אותן למשפחה ולחברים.
חופשה נעימה !

פוסטים בנושא פעילויות עם ילדים בבית

קייטנת הורים ועוגיות מלוחות מפנקות
קייטנת הורים – חלק 2
יוצאים לבלות עם הילדים בבית
עציץ מפרחי סול ורולדה מבצק פריך
אתרי משחקים לימודים וחינוכיים