התקופה החשוכה ביותר בארצות הברית – על הספר המצאת כנפיים

כששואלים אותי מדוע אני אוהבת ספרים אני אומרת: "בגלל המסע" – בספר המצאת כנפיים" נלקחתי למסע בזמן אל אמריקה האפורה, האפלה והחשוכה. ובכל זאת הצלחתי להתרגש ולא להניח את הספר מהיד. אני מזמינה אתכם להתרגש גם.

המצאת כנפיים
המצאת כנפיים

לפני חודש בדיוק לקחתי לידי, באיחור אופנתי משאר חברותי למועדון הקרואות של סלונה, את הספר "המצאת כנפיים" מאת המחברת סו מונק קיד. בבת אחת חשתי כאילו נכנסתי אל מכונת זמן. אז סגר מישהו את דלת המכונה ובלחיצת כפתור הטיס אותי 213 שנים אחורה בזמן אל צ'רלסון, דרום קרוליינה, ארצות הברית למשך שבועיים. בהתחלה נבהלתי. בעידן שבו האפרו-אמריקאים הם שווי זכויות לחלוטין ולארצות הברית נשיא אפרו אמריקאי, זאת על אף הגזענות שללא ספק עדיין קיימת, קשה לתפוס את האכזריות ואת חוסר האנושיות; את הרוע ואת הסחר באנשים תמורת כסף.

המצאת כנפיים
המצאת כנפיים

"הייתה תקופה באפריקה שאנשים ידעו לעוף" – כך נפתח הספר "המצאת כנפיים". הוא מתחיל בנובמבר 1803. שרה גרמיקה, שעתידה לחגוג ממש בקרוב את יום הולדתה האחת עשרה, נולדה להורים לבנים; בת עשירים, בתו של השופט גרמיקה והאחות החמישית מבין עשרה אחים. היא ילדה לא שגרתית, מרדנית ובעלת שאיפות גדולות אשר לא מוכנה להסתפק בתפקידה המצומצם והבלתי נסבל של האישה בתקופה זו. משום כך היא כבולה – כבולה בנפשה למוסכמות של אותה התקופה המחייבות מתוקף עורה הלבן.

הנדפול (הטי) בת העשר היא ילדה אפרו- אמריקאית. בת לשפחה בבית גרמיקה ולאב שאינה מכירה העובד בשדות כותנה. ביום בהיר עוטפת אותה הגברת גרמיקה בסרטים כחולים, כאילו הייתה הטובה שבמתנות, ומעניקה אותה לבתה שרה. הנדפול כבולה לבית גמיקה, לחוקי העבדות, לעונשים הנלווים לכך – כבולה לעורה השחור.

יחד מוצאות שרה והנדפול את דרכן בעולם הנוקשה, המכוער, והאפל של אותה תקופה. הן לא מוכנות להיכנע לתכתיבים; הם נשים דעתניות, חזקות ונחושות, וכל אחת בדרכה – השקטה או הבוטה – מפלסת את דרכה לעולם טוב יותר.

הייתי מרותקת לחכמה של שתי הנשים האלו, לדרך שהן עוברות במשך 35 השנים המתוארות בספר ובעיקר לכוח שלהן. הסיפור קלח כל כך והשאיר אותי פעורת פה לנוכח העונשים הקשים שחוו השפחות והעבדים ולנוכח הטלטלות הקשות שעוברות הדמויות. לא יכולתי לעזוב את הספר מידי בעוד שרה ניצבת מול קשיים רבים כל כך והנדפול מנגד ניצבת אל מול השפלות. בכיתי כאשר הדמויות חוו גם כמה רגעי אושר, התרגשו ונאלצו להיפרד מחייהם הקודמים. התרגשתי מאוד. את השאיר אני אשאיר לכם לגלות לבדכם. מחכה שתתרגשו יחד איתי.

"המצאת כנפיים הוא ספר מרגש, מרטיט וחובה לכל חובבי הרומנים וספרי ההיסטוריה.

"המצאת כנפיים", סו מונק קיד, הוצאת "כנרת זמורה ביתן" מאנגלית: קטיה בנוביץ'.

[youtube qLwSg2b6NQk nolink]