התפתחות אישית – 5 מתנות שלא תרצו לוותר עליהן

Spirala 

הרבה משתמשים במונח התפתחות אישית אבל מעט מאוד מסבירים אותו לעומק.
מאחר שהמונח הזה הוא מאוד מופשט וכללי, זה משאיר פתח לכל אחד לעצב אותו כרצונו.

בשבילי, התפתחות אישית, זה אומר להשקיע ולשפר את עצמי כדי שאוכל להתמודד טוב יותר עם ההפתעות שהחיים מביאים אלי.
כבר מגיל יחסית צעיר עם פטירתו המפתיעה של אבי, החיים זרקו אותי להתמודדויות רגשיות שקשורות לאובדן שליטה ואובדן בכלל, כך שנזרקתי לעולם 'ההתפתחות האישית' מתוך צורך הישרדותי להתארגן מחדש על חיים שנשברו לרסיסים.

אנשים אחרים מגיעים להתפתחות אישית שלהם כשהם פוגשים ריק או שעמום פנימי שהם רוצים להפיג, אחרים מבינים שאם הם לא יפנו פנימה, הם ימשיכו באותם הדרכים עם אותן התוצאות ומה שמניע אותם לחיפוש עצמי זה הרצון להגשים ולממש מטרות ויעדים ובמקום לחכות שהם יקרו להם, הם יוצאים לדרך של ליצר אותם בעצמם ועבור עצמם.
נכון, זה לא תמיד עובד ואנחנו לא תמיד משיגים או מגשימים את המטרות שלנו אבל היי, לפחות נהנינו בדרך לא? ואם לא, אז כדאי שנלמד ליהנות..

אפשר למצוא עוד הרבה סיבות שיגרמו לאנשים להתחיל בחיפוש אחרי התפתחות אישית. חלק מהסיבות האלה הם:

רצון להכיר את עצמי טוב יותר, לשפר את עצמי ואת היכולות וההצלחות שלי, לשפר מערכות יחסים בחיים שלי, למצוא גישה למקורות כוח פנימיים, למצוא מוטיבציה שאבדה, למצוא מטרה ולפתח צעדים כדי להגשים את המטרה הזו ועוד שלל סיבות.

anama jpg

 מהן 5 המתנות שנקבל מתהליך ההתפתחות אישית שלנו

  1. מודעות עצמית – התפתחות אישית מתחילה קודם כל כצעד ראשון במודעות עצמית. בתהליך הזה אנחנו מכירים את עצמנו ואת מי שאנחנו באמת, מתחת לכל ההתניות ולעיצוב של ההורים, החברה והמוסכמות. דרך הקשבה, שהיא חלק עיקרי בתוך מודעות עצמית, אנחנו מוצאים את הערכים, את הייחודיות, את מערכת האמונות שלנו, את הטבע שלנו, את המהות הפנימית, את הקצב הפנימי ועוד שלל איכויות שקשורות למהות הטבעית שלנו.
    אם אנחנו רוצים להיות מסופקים ומאושרים בחיים, אנחנו חייבים להכיר את עצמנו ומי אנחנו באמת בטבע שלנו. לכן כל שינוי מתחיל קודם כל ממודעות עצמית ובלעדיה לא נוכל לנוע קדימה ולהתפתח.
  2. שדרוג גרסה – להפוך לגרסה יותר טובה של עצמי זאת המטרה העיקרית של התפתחות אישית. להשתפר, להרגיש טוב יותר, להיות אדם טוב יותר לעצמי ולסביבה, להצליח יותר: בעבודה, בעסק, כהורה, כבן/בת זוג, כילד, כאדם בחברה.
    כולנו יודעים לבקר את עצמנו, לבדוק איפה עוד אנחנו יכולים להשתפר, אבל בשבילי, להפוך לגרסה יותר טובה של עצמי זה ללמוד גם איך לקבל ולאהוב את עצמי ללא תנאים, ממש כמו שאני, מבלי להשתפר, ככה, בטבע שלי, כמו שאף אחד אחר מעולם לא אהב או קיבל אותי (גם לא ההורים שלי). בשבילי, להפוך לגרסה יותר טובה של עצמי זה להיות יותר אוהבת, רכה, מקבלת ומכילה את עצמי על כל הרבדים שלי ובעיקר עם הרגשות שלי.
  3. חוסן גדול יותר – החיים מביאים לפתחנו אתגרים וקשיים וכשהזמנים הכואבים האלה קורים, אנחנו צריכים להיות מסוגלים להתמודד איתם בצורה הטובה ביותר מבלי להישבר, להתפרק לרסיסים ולהיבהל. חלק מהדברים הקשים שקורים לנו הם אירועים שאינם בשליטתנו וחלק נוצרים בגלל טעויות שאנחנו עושים ואחר כך משלמים עליהם (מזל שאנחנו אנושיים) ולומדים את השיעורים שלנו דרכם. התפתחות אישית לא יכולה למנוע מדברים קשים לקרות לנו, אבל היא יכולה לעזור לנו ליצור בתוכנו עוצמה וחוסן שיעזרו לנו להתמודד איתם בצורה יעילה יותר ובדרך כלל, התפתחות אישית מאפשרת לנו לשנות את היחס שלנו למקרים הקשים האלו ואת החוויה הפנימית שאיתה אנחנו מסתובבים כלפי המצב הקשה עד שהוא מפסיק להיות קשה כל כך ואנחנו יכולים להתמודד איתו אפילו בשלווה. אני קוראת לזה "להיות אסופה גם בסופה"
  4. מערכות יחסים מזינות – התפתחות אישית מאפשרת לנו להפיק את המיטב ממערכות היחסים שלנו גם אם הן לא הרמוניות או שיש בהן משהו צורם. אנחנו לומדים לעשות הפרדות בין מה ששייך לנו לבין מה ששייך לאחרים, לבחור מה לקחת ולהפנים ומה לסנן ולהרחיק. אנחנו לומדים להגיד את האמת שלנו (אחרי שגילינו אותה) מבלי לפחד שהיא תאיים או תרחיק אחרים ורואים שהשמיים לא נופלים גם אם אנחנו מבטאים בכנות את התחושות ואת הרגשות והצרכים שלנו. כל אלה ועוד כישורים שאנחנו לומדים בתהליך התפתחות אישית, משפרים את מערכות היחסים סביבנו בצורה מאוד משמעותית.
  5. אפשרויות חדשות – הזדמנויות חדשות מגיעות כשאנחנו מוכנים עבורם. התפתחות אישית עוזרת לנו להפוך לאנשים פתוחים יותר לשינוי וכשהדלת פתוחה, ההזדמנויות יכולות להיכנס ומה שאני הכי אוהבת בתהליך הזה, זאת העובדה שאין להתפתחות אישית סוף ולא התחלה, היא אינסופית. יש אנשים שהעובדה הזו מייאשת אותם, אבל אני אוהבת אותה. כן, ברור שיש תחומים או נושאים בחיי שאני עובדת עליהם שנים רבות והתנועה בהם היא יותר איטית ויותר קטנה ממה שהייתי רוצה וברור שכולנו רוצים שינויים יותר מהירים ממה שהם קורים אבל לאורך חיי אני רואה איך התפתחות אישית עוזרת לי לצמוח ולגדול ולהתפתח ולהשתנות יותר מכל דבר אחר ואני אוהבת להקדיש לה את כל תשומת הלב שלי כי היא גם מתגמלת אותי. דברים חדשים מפתיעים קורים, נכנסים ומגיעים למי שמבקש אותם.

התפתחות אישית בשבילי היא סוג של מחויבות לעצמי לקחת את הזמן ולהקדיש אותו למשאב הכי גדול שיש לי והוא אני. כשאני משקיעה בעצמי, אני לא רק הופכת למאושרת יותר, אני גם הופכת לאדם יותר נעים להיות בקרבתו.

אנאמה טל מילר
מטפלת רגשית אנרגטית לנשים 40+ במשבר גיל 40 וגיל המעבר בשיטה ייחודית שנקראת שיטת האיזון הדינאמי שמשלבת פסיכולוגיה בודהיסטית וטכניקות עתיקות מהמזרח הרחוק יחד עם כלים מהפסיכותרפיה הגופנית נפשית המודרנית.