התעלומה של הירושה הצרפתית / יוסי אבישר

בחורה עם מחשב נייד

רומן עם עלילה בדיונית על רקע מאורעות הסטורים מסוף המאה ה- 19 המספר את סיפורה של מרתא הקדושה שיצאה למסע צלב מצרפת לארץ ישראל על מנת לגאול אותה מהיהודים.

. איב  סיטבון נכדתה של מרתא נוטשת את בעלה, מאהביה ומשרתה ויוצאת בעקבות סבתא שנעלמה במסע לארץ ישראל . מטרת המסע לגלות האם נכונה גרסת הכנסייה שמרתא הקדושה אכן נטרפה ע"י חיות טרף וגופתה לא נמצאה לאחר שכתבה צואה בה הורישה את כל רכושה לכנסייה והשאירה את משפחתה לחיות חיי עוני וסבל או שמרתא ברחה לארץ ישראל כדי לחיות עם אהובה הרוזן הצרפתי.

במהלך הקריאה הקורא מתוודע להלך הרוחות באותן שנים בצרפת , האנטישמיות בצרפת, מסעות הצליינים לגאול את ארץ הקודש מידי היהודים ולעומתם היהודים שעלו מאודסה תומכי משנתו של משה הס שהגיעו להתיישב בארץ ישראל.

איב מחליטה לצאת למסע החיפושים לאחר משבר שהיא עוברת כדי לכתוב ספר על מסעה של מרתא הקדושה ומה שמניע אותה הוא הרצון לדעת מדוע סבתה נטשה את ילדיה והשאירה אותם לחיות חיי עוני והשפלה,תחושת יתמות שהיא מרגישה עדיין בגילה והתחושה להרגיש תחושת שייכות למרות מה שהשיגה בחיים תחושה שכל אחד מאיתנו זקוק לה.

כל העלילה מסופרת מפיה של איב. אירועי העבר מתערבבים עם ההווה וחייה של איב והכל מנקודת מבטה של איב.

לא היה לי קל עם הספר. הרגשתי שאני מתקשה להתחבר לדמויות, חלק מהדברים המתוארים נראו לי מאד לא מציאותיים גם אם הם התרחשו בעבר כמו למשל : כאשר מרתא היתה בת 14 הוריה נהרגו. את רכושם והאחוזות ירשה וניהלה מרתא בת ה-14 כולל קבלת החלטות וניהול המשרתים והאריסים. או כיצד נערה כותבת ספר נגד היהודים ובעד גאולת ארץ ישראל ספר שמופץ ע"י הכנסיה, משפיע על חייהם של אנשים ומניע מהלכים היסטוריים. גם אירועים המתארים את מסע חיפושיה של איב חלקם נראו לי לא מציאותיים.

היה לי קשה להתחבר לתיאורים הללו בעלילה גם אם ניסיתי ל"כבות" את ההיגיון ולתת לדמיון לעבוד יותר. מצאתי את עצמי עושה הפסקות בקריאה למרות שהספר קריא מאד,מדלגת על עמודים ופרקים ובמיוחד על הציטוטים מספרי הקודש. בדרך כלל בשלבים כאלו אני נוטשת את הספר הפעם המשכתי לקרוא גם מהסיבה שקיבלתי את הספר לסקירה והרגשתי לא בנוח להפסיק לקרוא. אבל במחציתו של הספר נשברתי כי הנאת הקריאה נעלמה. דילגתי לשלושת הפרקים האחרונים כדי בכל זאת לגלות מה היה קרה למרתא הקדושה ומה היה בסופה ומהחלק הזה נהניתי.

למרות מה שחוויתי בקריאה עלי לציין כי הרגשתי שהסופר עשה תחקיר מעמיק על התקופה ובמהלך הקריאה אפשר לחוות את החיים והלך הרוח באותה תקופה בצרפת ובארץ ישראל ולהבין כיצד הדת משפיעה על התנהגותם של אנשים ומניעה מהלכים ומאורעות הסטוריים.

איני יכולה להמליץ על הספר אך יחד עם זאת איני יכולה לומר חד משמעית שאני לא ממליצה על הספר, יתכן כי מי שאוהב את ז'אנר הספרים בעלי רקע היסטורי משולב בעלילה בדיונית יהנה מאד מהספר.

משאירה את ההחלטה לשיקולכם.

התעלומה של הירושה הצרפתית / יוסף אבישר

מירי נחמן
מנחת קבוצות "אמצע החיים והגיל השלישי" ואחות במקצועי. נשואה ואם לבן ובת בוגרים. קוראת הרבה ,תולעת ספרים מגיל צעיר. אוהבת לבשל,להאזין למוזיקה,לטייל, לאסוף גמדים ומגנטים מכל העולם. מזמינה אתכם להפליג איתי למרחקים בעולם המחשבות אותן אני כותבת בלילות.