התמודדות עם נכות נפשית אצל אנשים בוגרים

בחורה עם מחשב נייד

החיים הם אתגר. יש בהם המון יופי והמון אהבה, אבל גם לא מעט קושי. לעיתים לחלק מאתנו סך כל הקשיים הוא גדול מאוד. לא תמיד לכולנו יש את הכוחות להתמודד עם היציאה לעולם ועם האתגרים השונים של החיים כמו קשרים חברתיים, עבודה ולימודים. לעיתים ההתמודדות כה קשה עד שאנחנו כורעים תחת הנטל. משבר נפשי יכול להיגרם משלל סיבות ולעיתים הוא תוצאה של קושי עמוק מאוד בהתמודדות עם המשימות השונות של החיים שלנו. כאשר יש לנו קרוב משפחה בוגר שסובל מקושי רגשי או מנכות נפשית הכאב שלו וגם שלנו הוא רב. עלינו לעזור לו להתמודד עם הקושי שלו ולעזור לו להצליח לחיות את חייו בכבוד ורווחה.

איך אנשים בוגרים יכולים להתמודד עם נכות נפשית?

אנשים בוגרים הם למודי ניסיון חיים, גם בכל מה שקשור לנכות נפשית. פעמים רבות ניתן לראות את הניצנים לקושי הנפשי כבר בילדות בקשיי הסתגלות וחרדה ורק בזמן גיל ההתבגרות או בגיל בוגר יותר המחלה עצמה מתפרצת. עם התפרצות המחלה יש חשיבות גדולה לאיכות הטיפול וההחזקה שהמטופל יקבל. איכות הטיפול שקרוב המשפחה שלנו יקבל תלויה לא רק במטפלים המקצועיים אלא בראש וראשונה בנו – בני המשפחה שלו. ככל שנחבק אותו יותר ונכיל את הקושי שלו כך הדרך להחלמה תהיה מהירה יותר.

האם ניתן לנהל חיים רגילים עם נכות נפשית?

אנשים שיש להם נכות נפשית יכולים בהחלט לנהל אורח חיים רגיל. לעיתים, ההסתגלות והעזרה שאנשים בעלי נכות נפשית זקוקים לה הם גדולים ולכן כדאי להם להתגורר במסגרת תומכת ומבינה כמו הוסטל. בהוסטל הדיירים מקבלים עזרה וטיפול והם נהנים גם מחיי חברה. חיי חברה אלו יכולים לאפשר להם לנהל אורח חיים רגיל ומלא. התמיכה מהצוות הטיפולי בהוסטל מאפשרת למי שסובל ממחלת נפש כמו מאניה דפרסיה או כמו סכיזופרניה לנהל חיים עצמאיים ורגילים ככל הניתן. התמיכה של הצוות מאפשרת גם לחולה וגם לבני המשפחה שלנו לנהל מערכת יחסים תקינה.

לסיכום, ניתן לומר שאנשים בוגרים שיש להם בעיות נפשיות מתמודדים עם הרבה קושי וכאב. טיפול נכון ועידוד של יציאה לעצמאות יכולים לאפשר להם ליהנות מאיכות חיים טובה ומאורח חיים נורמלי ועצמאי. חשוב שנעמיד לעצמנו ולבני המשפחה שלנו שלוקים בנכות נפשית יעדים ריאליים אותם ניתן לממש בהתאם ליכולת האישית שלהם והנכונות שלהם. חשוב שנזכור שבעזרת הרבה השקעה, רצון ומאמץ גם אנשים בעלי נכות נפשית יכולים ליהנות מאיכות חיים טובה.