התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד בקונצרט חגיגי "מה אברך"

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד מארחת בקונצרט קסום על במה אחת את מיטב את הקולות של עולם הפיוט והזמר העברי: הפייטן ליאור אלמליח, הזמרת רבקה זהר והזמר והמלחין לירון לב. אבל, אלו רק חלק מהכישרונות שתפגשו על הבמה.

20161128_211509_HDR~2 (2)

התזמורת האנדלוסית אשדוד מציגה עונה חדשה ומסקרנת של קונצרטים המשלבים דיאלוג בין המוסיקה האנדלוסית לסגנונות מוסיקליים אחרים ובהם: המוסיקה הישראלית, הזמר העברי, המוסיקה הערבית הקלאסית, החזנות והשירה היהודית בבתי הכנסת והשירה הנשית האנדלוסית המרוקאית.
אני התארחתי בקונצרט "מה אברך" שהתקיים במוזיאון תל אביב, אבל תוכלו ליהנות מקונצרטים שונים ברחבי הארץ.

את המופע פתחה השחקנית, עדי גילת, בהקראת שיר ומיד לאחריו עלתה התזמורת על הבמה והציפה אותנו בקסם המנגינות האנדלוסיות.

20161128_204102_HDR~2
השחקנית עדי גילת

מוזיקה אנדלוסית קלאסית היא סגנון מוזיקלי שנפוץ בימינו בעיקר בארצות המגרב ובקרב יהודים ספרדים, ומקורו באל-אנדלוס שבספרד המוסלמית של ימי הביניים.
הקונצרט נפתח עם יצירה אינסטרומנטלית אנדלוסית- אלג'ירית, תושיא "דיל". על במה אחת שלל כלי הנגינה חוברים יחדיו לצלילים עם ניחוחות רחוקים ויחד עם זאת כה קרובים, בין הכלים הנפלאים שהיו על הבמה היה הקאנון, שהוא כלי פריטה ממשפחת הכלים הקורדופוניים ומהווה כלי מרכזי במוזיקה הערבית ובמוזיקה הטורקית. ובל נשכח את סיוון אלבו בן חור,המנצחת על כולם ביד רמה ומופלאה.

20161128_205059_HDR~2
התזמורת האנדלוסית בניצוחה של סיוון אלבו בן חור

הפייטן ליאור אלמליח, יליד קרית שמונה אשר גדל ברזי השירה האנדלוסית, היה האורח הראשון עם הפיוט "יינך טוב רטב השקיני" מתוך שירת הבקשות פרשת- תולדות סי' יצחק. כפי שליאור הסביר, משבת בראשית עד זכור, משמחת תורה לפורים (זו התקופה של הקונצרטים של "מה אברך") נהוג לשיר את שירת הבקשות, ומשם נלקחו רוב הפיוטים לקונצרט.
ליאור מופיע עם בכירי הזמר בארץ ובעולם ולאחרונה הוציא אלבום פיוט חדש בהפקת קובי אוז.

20161128_212954_HDR~2
הפייטן ליאור אלמליח

בהמשך המופע התארחו גם רבקה זוהר ולירון לב. רבקה זוהר היא אחת מגדולות הזמר העברי, אשר נולדה כרבקה זינתי בחיפה, גדלה בעכו והתפרסמה עם שירה "מה אברך" בלהקת חייל האוויר. על שם שיר זה קרוי המופע כולו וכששרה שיר זה על הבמה,היא הצליחה להרטיט את לבנו ואת נפשנו.

לפני 3 שנים פגשה רבקה בבחור צעיר ומוכשר בשם לירון לב, שאתם בטח מכירים אותו מהתוכנית "כוכב נולד" עם הביצוע של "נבראתי לך". יחדיו ייצרו מופעים משותפים ומוזיקה נפלאה. לירון כתב והלחין את "תיקון כללי", שאותו הוא שר יחד עם רבקה זוהר ואני חייבת לציין שזה אחד השירים המרגשים והיפים ששמעתי.

20161128_211056_HDR~2
רבקה זהר עם לירון לב

הפתעה נהדרת נוספת היתה כשרבקה זוהר, לירון לב והפייטן ליאור אלמליח שרו יחדיו והיוו "תזמורת" נוספת על הבמה, כשכל אחד וסגנונו הייחודי נתן את ה"כלי" שלו ל"תזמורת". מחרוזת מחווה ל"מועדון הפינג'אן" סגרה את המופע, בביצוע של שלושתם ויחדיו יצרו שילוב מוזיקלי קסום.

20161128_220434_HDR~2
רבקה זהר, לירון לב וליאור אלמליח

העונה ניתנה במה לנגנים צעירים ומוכשרים, ביניהם הפסנתרן הצעיר אוריין שוקרון, שכתב את התושיא המצויינת "אל מוגרבייא". שוקרון הוא בוגר האקדמיה למוזיקה בירושלים, יליד מעלות ומשמש כפסנתרן ומעבד של החזן הראשי לצה"ל.
כשרון צעיר נוסף שהפתיע והקסים על הבמה היתה שיר יפרח, פייטנית צעירה בת 16, אשר התגלתה בפרוייקט "קהילות שרות". שיר בעלת קול נפלא ועמוק, שרה את "יונה עד אנה תלכי". קשה להאמין שהקול המרגש הזה יוצא מנערה שהיא רק בת 16…

20161128_214453_HDR~2
שיר יפרח

ולסיכום, קוראים יקרים, אין כמו מוזיקה כדי לרפא את הנפש ולהתרגש. בקונצרט "מה אברך" ריחפנו לצלילי המנגינות המוכרות, עם ניחוחות של עבר מלאי געגוע יחד עם יצירות חדשות ורעננות. פשוט לא תוכלו שלא להתאהב…

20161128_223153_HDR~2

ומה אברך אתכם הקוראים?
"ונפש לזכור בה את כל הלחנים…"

XOXO

אחת שיודעת 😉

הקונצרטים יועלו בכל רחבי הארץ: אשדוד, תל אביב, ירושלים, באר שבע, רעננה וקרית מוצקין.

לפרטים נוספים, אתם מוזמנים להכנס לאתר האינטרנט של התזמורת האנדלוסית אשדוד: www.andalusit.co.il

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)