התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד בקונצרט פיוטי- 'שירת המקום'

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד מארחת את יונתן רזאל והפייטן מימון (מני) כהן , בקונצרט שהוא דיאלוג מרגש בין המסורת היהודית והיצירה ישראלית. קונצרט שבו, המוזיקה והמילים פוגשים את נשמתנו.

20170104_204050_HDR~2

כבר בקונצרט שהתקיים בתל אביב בנושא "מה אברך" הרגשתי, שאני חייבת להגיע לקונצרט נוסף ולהתרגש מחדש.

הקונצרט 'שירת המקום', שהתקיים אמש בהיכל התרבות במודיעין, הוא דיאלוג וחיבור בין המסורת היהודית ויצירה ישראלית. אחד הנציגים הבולטים של יצירה זו הוא היוצר והזמר יונתן רזאל, אשר מהווה בעצמו דוגמא חיה לשילוב זה. רזאל יצר שפה מיוחדת וייחודית משלו, המקשרת את כל הקהלים יחדיו, דתיים וחילונים כאחד.
יונתן רזאל, יוצר ומוסיקאי אשר הקליט שני אלבומים בהפקתו שהגיעו למעמד של אלבום זהב, מרבה להופיע בארץ ובעולם וכפי שציינתי קודם, הוא אחד מהנציגים הבולטים של השימוש במסורת היהודית כמקור ליצירה ישראלית מרתקת המחוברת למקורות.

הקונצרט נפתח בתושיא "סמעי נאווא אתר" בביצועה של התזמורת האנדלוסית אשדוד ובניצוחה של סיון אלבו-בן חור, המצליחה ברוב כישרון לנצח על שלל הכלים ביד רמה ומלאת קסם.

לאחר פתיחה נפלאה זו עלה לבמה הפייטן מימון (מני) כהן עם "אין די באר חסדי". מני כהן פועל רבות בהחיה ובלימוד הפיוט אומנים ישראלים, ביניהם הפייטן משה לוק.
כפי שהפייטן מני כהן אמר: הכוח שלנו כקהל וכתרבות ובכלל כיהודים שאוהבים שירה, היא להתחבר יחדיו לטקסט ולמילים.

20170104_205004_HDR~2

מני הצליח להקפיץ את הקהל בחפלה שבה צלילי כלי הנגינה התערבבו עם סלסולי קולו ומחיאות הכפיים של הקהל.

הוא ביצע גם את הפיוט "עולם גדול, עולם נפלא" , אשר מדבר על הזוגיות בין האדם לאשתו. זהו פיוט חדש במקור מצרפתית, שנכתב לפני שלוש שנים על ידי אנריקו מסיאס. הוא נכתב מחדש בעברית על ידי שלמה סויסה. הפיוט מרגש עם מילותיו המחזירות אותנו למקורות .הוא מתאר את בריאת העולם ואת בריאתה של האישה מצלמו של הגבר.

20170104_205034_HDR~2

יונתן רזאל עלה לבמה עם השיר "בין הצלילים", שיר שכתב והלחין. נגינתו הקסומה לוקחת אותנו לריחוף עם המילים הנפלאות של השיר, המלאות בקסם ובתקווה.

רזאל גדל בנחלאות שבירושלים. נחלאות היא שכונה מעורבת בשלל עדות ובשלל סגנונות מוזיקליים. משם הוא ספג את שילוב העולמות והצלילים, שהובילו לסגנונו המוזיקלי.

הוא ביצע על הבמה חלק מלהיטיו וביניהם "קטונתי" , שהוא שיר שקבל בירושה מסבו והצליח לרגש ולסחוף את הקהל.

ביצוע אחר ושונה באופיו היה ניגון "באעלז", שלווה בניחוח חסידי שמח ומרנין את הלב.

20170104_214626_HDR~2

הפייטן מני כהן הצטרף ליונתן רזאל ואת "פסוקים מתוך ההלל" הם ביצעו יחדיו. שילוב של מזרח ומערב, השילוב המופלא של העם היהודי.

את הקונצרט סגרה "והיא שעמדה" מתוך ההגדה של פסח, שבשילובם של השניים, ליבנו ונשמתנו רטטו והתרגשו. סיפורם של בני ישראל, סיפור שהיה וקיים עד ימינו (לצערינו), סיפור מעורר תקווה ורגש בליבנו היהודי.

20170104_215858_HDR~2

הקונצרט ננעל עם שירו של יונתן רזאל "נווה תלאות", בביצוע בכורה של רזאל עם התזמורת האנדלוסית אשדוד.

לסיכום אומר, שלא תוכלו שלא להתרגש. הן מהחיבור למקורות והן לקולותיהם מלאי הרגש של יונתן רזאל והפייטן מימון (מני) כהן, שבשילוב עם התזמורת האנדלוסית הערב הופך לערב שבה המוזיקה והמילים פוגשים את נשמתנו.

מוזמנים להכנס לאתר של התזמורת האנדלוסית להתעדכן במופעים הבאים: http://www.andalusit.co.il/

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)