התותח/ססיל סקוט פורסטר

התותח/ססיל סקוט פורסטר

The Gun/C.S. Forester

תרגום: שאול שילו.

הוצאה: אסטרולוג הוצאה לאור בע"מ, 2016

207 עמ'.

הימים הם ימי מלחמה בין צרפת לספרד, כאשר הצרפתים מכניעים את צבא ספרד בעיירת אספינוזה דה לוס מונטרוס. צבא ספרד המונה כ-20,000 איש עושה את דרכו מהעיירה לכיוון ההרים. בהתחלת הטור רכבו הפרשים, אחריהם חיל-הרגלים, יחידת התותחנים שמשכו אחריהם תותחים קטנים, ובסוף הטור נגרר התותח הכבד.

"… נגרר תותח 'שש-ליטראות' גדול יותר, כבד יותר ומרשים יותר מהתותחים הקלים שהיו בראש טור הארטילריה. שלושה-עשר רגל היה אורכו, שני רגל קוטר לועו וקוטר נצרתו רגל שלם. היה זה תותח ברונזה ענק מאותה מתכת כהה ויפה הידועה בשם 'מתכת-תותחים'". (עמ' 5).

תושבי ההרים אשר התגוררו בעמקי ההר סבלו יותר הן מהספרדים המורעבים והן מהצרפתים הפולשים, למרות סבלם הם מנסים לשרוד את המלחמה העקובה מדם שיש בין 2 הצבאות. מהכומר הם ידעו על מה שקרה במדינה; מלך ספרד נחטף ובמקומו ישב אחיו של נפוליאון – ג'וזף, אשר ניסה להנהיג רפורמות ושיחבבו אותו.

תושבי ההרים מצאו את התותח שננטש על ידי צבא ספרד וגררו את התותח לעבר מחצבה נטושה, והסתירו בעזרת אבנים.

"איש לא היה מעלה בדעתו כי תותח קרבי גדול וכבד חבוי מתחת לגל אבנים זה…" (עמ' 18).

האחים או'ניל – היו וקרלוס, אומנם מוצאם היה אירי אך במשך הזמן הפכו להיות ספרדים.

היו וקרלוס, במיוחד קרלוס שהיה ניחן בעיקר בכוח שכנוע כלפי המנהיג שהתותח היה בידו, גם אם זה כרוך במוות וששניהם היו ספרדים, אבל לפחות התותח אצלו עכשיו, והחבורה שלו גודלת במהרה. קרלוס נהיה עיוור מניצחון בעקבות התותח.

"או'ניל ידע כי מעמדו ארעי בלבד וייתכן כי ידע זה הוסיף לשגעון האכזרי שאחז בו." (עמ' 125).

ססיל פורסטר מיקם את "התותח" על רקע מלחמות נפוליאון.

מויקיפדיה העמקתי יותר על מלחמות נפוליאון, ומהספר העמקתי יותר על הדרך בה הם ניצחו את המלחמה, ההפסד, וכן גם על המרד וההשפעה.

מומלץ!!!

"שאון הירי של התותח במקום הצר והאטום מכל עבריו היה מהמם. או'ניל וצוות התותחנים חשו כאילו פטישים כבדים מכים בראשיהם עם כל ירי." (עמ' 118).

התותח