השתלת עצם – מתי וכיצד מבוצעת הפרוצדורה?

השתלת עצם - מתי וכיצד מבוצעת הפרוצדורה?

השתלת עצם - מתי וכיצד מבוצעת הפרוצדורה?

כולנו יודעים כי במידה ונאבד את השיניים הקבועות שלנו, נוכל תמיד לעבור השתלת שיניים ולא לסבול מאיכות חיים נמוכה ללא כל השיניים בפינו. אך האם ידעתם שבמקרים רבים מבנה עצם הלסת או מצבה אינם מאפשרים לעבור השתלת שיניים ללא פעולה מקדימה של השתלת עצם בחניכיים?

בשורות הקרובות נלמד מתי פרוצדורה זו מתבקשת וכיצד היא מבוצעת בדיוק.

השתלת עצם – עבור מי נדרשת הפרוצדורה?

בהשתלת שיניים סטנדרטית מוחדר שתל דנטלי לתוך עצם הלסת ומחליף את שורשי השיניים הטבעיות. מעל השתל מולבש כתר חרסינה כך שאמנם מדובר בשיניים מלאכותיות אך הן נראות ומרגישות טבעיות לחלוטין. השתלת עצם היא פרוצדורה שאותה יש לבצע כאשר אין די עצם שתאחוז בשתל הדנטלי בצורה חזקה ולאורך זמן. מצב זה שכיח ביותר ככל שעולים בגיל, וזאת בשל הספיגה הטבעית של עצמות הלסת שהולכת ותופסת תאוצה ככל שבפה כבר חסרות שיניים לאורך זמן רב.

כמו כן, ישנם אנשים שבגלל מבנה אנטומי מסויים חייבים לעבור את הפרוצדורה משום מיעוט חומר עצם בעצמות הלסת. במידה ולא תבוצע השתלת עצם מקדימה ועצם הלסת של המטופל אינה ארוכה דיו, הרי שהשתל עלול לצאת מהצד השני של העצם. במידה והעצם אינה רחבה דיו, הרי שהשתל אף עשוי לשבור אותה עם הברגתו.

כיצד מבצעים השתלת עצם בחניכיים?

העצם אותה משתילים בחניכיים יכולה להגיע ממקור טבעי או אי-אורגני. המקור הטבעי ביותר הוא עצם עצמית, בדרך כלל מעצם הסנטר של המטופל או מתערובת כתושה של עצמות ממקור בקר. המקור השני הינו אי-אורגני והוא תרכובת מיוחדת של סידן עם פוספאט. ההשתלה יכולה להתבצע על מנת להאריך את מקטע העצם (בהליך הנקרא הרמת סינוס) או לעבות אותה כך שהיא תהיה רחבה יותר (בהליך פיצול רכס או אוגמנטציה לרוחב).

הרופא המטפל מגיע לאזור עצם הלסת מכיוון החניכיים, ממקם את העצם המלאכותית, מעבה אותה היכן שצריך, מיישם מעליה ומסביבה רשת כירורגית ולאחר מכן סוגר את החניכיים. עצם הלסת לאחר ההשתלה משגשגת ומצמיחה עצם חדשה במקום ההשתלה.

כאשר מדובר במצב ביניים של מצב עצם הלסת, ניתן להגיע אליה מהכיוון האנכי בפרוצדורה קלה ומהירה יחסית, שלעיתים מאפשרת את השתלת השיניים עוד באותו היום (למשל, הרמת סינוס סגורה בעצם הלסת העליונה). אם מדובר בחוסר עצם קיצוני, יש להגיע אל עצמות הלסת מהכיוון האופקי בתהליך מעט יותר מורכב, שמחייב המתנה של מספר חודשים עד לביצוע ההשתלה בפועל (למשל, הרמת סינוס פתוחה).

על מנת לעבור השתלת עצם בחניכיים בצורה הטובה ביותר, חשוב לפנות אל רופא מומחה. חלק מהרופאים הבכירים יותר בארץ אף מסוגלים להציע אלטרנטיבות לטיפול זה (שתלי זיגומה, שתלים חובקים) שיכולות לחסוך לא מעט זמן וכסף ורצוי מאוד לברר על כך .