הסוד מאחורי השמות של השוקולדים הכי מפורסמים בעולם

אנחנו קוראים להם בשם, אבל הם לא באים מעצמם. שאלתם את עצמכם פעם איך השוקולדים האהובים עליכם קיבלו את שמם? לא? אז בדקנו בשבילכם

בחורה עם מחשב נייד

שוקולד – זה א"ב (צילום: שאטרסטוק) לצורך קריאת כתבה זו, אתם לא נדרשים להתוודות מה השוקולד האהוב עליכם ולמען האמת הוא אולי גם לא ברשימה. בין אם אתם מחובבי השוקולד הכהה, שוקולד בוטיק או שוקולד פרה, מאחורי כל שוקולד טוב עומד שוקולטייר מוצלח וזה לא עושה אותו תמיד מומחה לשמות.

אז מאיפה קיבלו שוקולדים את השמות שלהם? הנה זה מגיע:

Toblerone טובלרון – תיאודור טובלר כנראה ידע שיש לו ביד משהו טוב ולכן כבר ב- 1909 רשם פטנט של השוקולד שלו וכך נולד פטנט השוקולד עם אגוזים ודבש הראשון. אבל מאיפה השם? השם, כמו בהרבה סיפורי שוקולד' הוא שילוב של שני שמות Tobler – שם המשפחה של השוקולטייר והמילה האיטלקית לנוגט – Torrone. צורת הפירמידה הייחודית של הטובלרון זכתה להרבה הסברים, אבל ההסבר הרשמי הוא דווקא הפירמידה שיצרו נשות הקברט בפאריז שהעירה את דמיונו של טובלר, נו זה לא שהשילוב של שוקולד ותשוקה באמת מפתיע מישהו.

טובלרון - שוקולד עם פטנט רשום על שמו (צילום: שאטרסטוק)

Hershey's Kisses – נשיקות השוקולד של הרשי'ס – הנשיקות האלה הוצגו לעולם ב-1907 והם אחד הממתקים הפופולאריים ביותר לא רק בארצות הברית, אלא בעולם כולו. הסיפור הרשמי מספר שהן קיבלו את שמן מהרעש שעשתה המכונה עם כל "נשיקה" שירדה למסוע, אבל תודו שזה נשמע פחות טוב. זה היה נחמד למצוא סיפור יותר מעורר, אבל האמת היא שכבר בתקופה שהן הושקו להרבה ממתקים קטנים קראו נשיקות, פשוט כי ממתק נשיקה היה שם נרדף לממתקי ביס פצפונים ולכן זה היה טבעי לקרוא להן בדיוק כך – נשיקות שוקולד. היום אי אפשר להגיד נשיקות שוקולד בלי שהאימאג' של הרשי יקפוץ לראש.

.

 

Snickers סניקרס – חטיף השוקולד הזה שיצא בשנות ה- 30 ומיד הפך ללהיט קיבל את השם שלו ממקום לא צפוי – הוא נקרא על שם סוס. פרנקלין מארס, הבעלים של חברת הממתקים, חיפש שם מיוחד לחטיף החדש ומצא את ההשראה דווקא באורווה. אבל כנראה שזה היה הימור משתלם, ואגב רק שתדעו שעד שנות ה- 90 בריטניה הייתה המקום היחיד בעולם בו לחטיף השוקולד הזה בכלל קראו מרתון.

.

אם תסתכלו תבחינו שיש רק M אחת בסוכריות השוקולד האלה (צילום: שאטרסטוק)

.

M & M's – עזבו אתכם עכשיו מהדיון החשוב על הבדלי הטעם בין סוכריות השוקולד האלה שלא נמסות ביד, רק בפה, שאגב גם זה סיפור מגניב. מאיפה השם? ובכן משמות המשפחה של שני השותפים במוצר – מארס ומורי. פורסט מארס האנגלי פיתח את הסוכריות בשנות ה- 30 ואז ביקש מוויליאם מורי, הבעלים של חברת הרשי'ס, שיממן בתמורה ל- 20% מהחברה. השותפות ביניהם התפרקה ב- 1949 ורק מארס נשאר עם המותג. השם נשאר אבל אם תסתכלו על סוכרית השוקולד יש עליה רק M אחת.

.

Kit-Kat קיט קט – כשקיט קט יצאו בשנת 1935 קראו להם בכלל Rowntree's Chocolate Crisp ולא פלא שהחליפו להם את השם כבר אחרי שנתיים, למרבה הפלא אף אחד לא יודע למה נבחר השם הספציפי הזה, אבל האגדה האורבנית אומרת שזה מגיע משמו של מועדון הג'ז הלונדוני שהיה מוסד מוסיקלי באותה תקופה. מועדון הג'ז נקרא על שם הקבוצה הפוליטית מהמאה ה- 16 שנפגשה בפונדק של כריסטופר קטלינג הידוע בשם קיט-קט. לא בטוח שלזה התכוון המשורר אבל זה לגמרי תפס. כנראה לא השם הוא מה שהוא עושה את השוקולד (צילום: שאטרסטוק) Twix טוויקס – שנפתיע אתכם? לאף אחד אין מושג מאיפה השם הזה הגיע, השוקולד הגיע ב- 1967 והקמפיין שלו היה Twin Mix האם זה המקור לשם טוויקס או שאולי זה פשוט היה פירסומאי יצירתי? אין לדעת.