השם: לירז המקצוע: מרכיבת פאזלים

כשאנשים חדשים פוגשים אותי ושואלים אותי "מה את עושה?", אני עונה: עו"ד, אבל ממש רוצה להגיד: מרכיבת פאזלים.

כשאנשים חדשים פוגשים אותי, בבית הספר של הילדה , בשיעור פילאטיס או בתור לבית המרקחת ושואלים אותי "מה את עושה?", אני עונה להם שאני עו"ד, אבל ממש רוצה להגיד להם, שאני מרכיבת פאזלים. רק מה הבעיה? שאם אני אענה כך, הם לא יבינו.

אז אני לירז, נשואה + 2 נפלאות ומזה כ- 15 שנים אני עו"ד ובעלת משרד, אבל מה שאני באמת עושה בעבודה שלי הוא להרכיב פאזלים.

Microsoft PowerPoint - 00647

פאזל (תצרף בעברית תקינה), הוא למעשה חידה שצריך לפתור וחידות אהבתי מאז ותמיד.

אותי לימדו שלצורך הרכבת הפאזל יש לעבוד בשיטה סדורה: ראשית – מוצאים ארבע פינות. לאחר מכן – ממיינים ומוציאים את חלקי המסגרת. לאחר שבונים את המסגרת מגיע השלב השלישי והארוך – מתחילים ליצוק לתוך המסגרת הבנויה את החלקים. תוך כדי צריך למיין לצבעים ולבחור בדייקנות את הצורות שמתחברות אחת לשניה.

וכך אני יום יום בעבודה – "מרכיבה פאזלים":

כשאני מכינה תביעה, אני מתחילה במציאת העוגנים של התביעה (ארבעת הפינות), מחפשת ומוצאת את המסגרת המדוייקת של הדין הקיים (אם מדובר בחקיקה או פסיקה) ואז יוצקת את העובדות הנכונות והמתאימות (לאחר מיון וסינון).

בפאזל, לא מרכיבים את כל החלקים בפעם אחת. מתחילים בחלקים הקלים ועוברים לחלקים הקשים. כך גם בניהול תביעה – לא מספרים ומגלים לשופט ולצד השני את כל העובדות מיד בהתחלה ויש חלקים שמשאירים לסוף.

הראיה המרחבית בבניית פאזל היא תכונה חשובה. כך גם בניהול תיק משפטי. עו"ד טוב צריך לשים עצמו גם בנעלי הצד השני וגם בנעלי השופט כדי להכין עצמו לכל מצב.

במכירת או רכישת דירה חיבור הפאזל נעשה בשניים, יחד עם העו"ד של הצד השני, כי צריך להתחשב ברצונות של שני הצדדים.

כשלקוח רוצה למכור דירה ולקנות אחרת תחתיה ושני העסקאות נעשות במקביל זה כבר פאזל למיטיבי לכת, כזה של 10,000 חלקים. בעסקאות כאלה יש לבנות פאזל כפול ולהתאים את צרכי הקונים והמוכרים של כל העסקאות (שלפעמים קונים ומוכרים בעצמם דירות ואז זה מרגיש יותר כמו לשחק דומינו).

בימ2

בהרכבת פאזל כמו במשא ומתן כדי לסגור קצוות צריך להיות יצרתיים, גמישים, עם יכולת קשב גבוהה וסבלנות.

לפעמים אני הופכת את חלקי הפאזל לצד השני, החלק ומנסה להרכיב את החלקים באופן הזה, נקי וללא הסחות דעת.
הטריק הזה עובד לי גם בתיקים סבוכים. לעיתים יש בליל של ניירת, עובדות וראיות, אן הרבה אמוציות ורגשות של הצדדים. במקרה כזה אני מנסה "לנקות" את כל ההסחות ולזקק את התיק לבעיה האמיתית והפתרון הנכון.

לעיתים כשאני נתקעת בבניית הפאזל, אני לפעמים עוזבת אותו לזמן מסויים ואז חוזרת אליו ופתאום – הכל נופל במקום. בראיה לאחור, בחלק מהמו"מ הארוכים שהשתתפתי בהם, יכולנו לסיים אותם בזמן קצר יותר, אך לעיתים צריך סבלנות וצריך לתת לזמן לעשות את שלו ושהצד שלך או הצד השני יבשיל ויהיה מוכן לסגור עסקה.

אבל לא כל הטיפול המשפטי הוא בדיוק כמו בניית פאזל.
בפאזל קיימת אפשרות אחת ויחידה להרכיבו. בחיים כמו בחיים, יש אפשרויות רבות לפתרון וזה לדעתי מה שהופך את כל העניין למעניין הרבה יותר.

 [youtube P349kZ0zHzo nolink] 

לירז גונן אללוף
עו"ד ונוטריון. עוסקת במקרקעין, פשיטות רגל, הוצל"פ חוזים ותביעות אזרחיות. נשואה לאלוף נעורי ואם לשתי בנות מקסימות. אוהבת את העבודה שלי, ללמוד ולנסוע לחו"ל. בשל שפע הפרוייקטים שיש לי תמיד, קוראות לי החברות "המתקתקת". מוזמנים לעקוב בדף העסקי: גונן אללוף - משרד עו"ד ונוטריון.