השינוי נעשה בצעדים קטנים – וכל צעד נחשב!

 

65% מהעובדים בישראל מבלים לפחות מחצית מזמן עבודתם בישיבה. אז מה ההסתדרות החליטה לעשות עם הנתון הזה?

לפני פחות מחודש השיקה ההסתדרות מועדון חדש בשם "עובדים בריא", המיועד לחברות וחברי ההסתדרות, וכבר מונה יותר מ-33 אלף משתמשים.

מדובר במועדון העובדים היחידי בישראל המעודד קיום פעילות גופנית באופן סדיר ואף מתגמל על כך. האפליקציה מעודדת את המשתמשים לקיים פעילות גופנית, מחזקת את המוטיבציה האישית ומתמרצת אותם על ידי תגמול.

הרעיון נולד כחלק מתוכנית רחבה ברוח חזונו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שמטרתה להגדיל את סל ההטבות לחברי ההסתדרות ולקדם אורח חיים בריא ופעיל יותר בקרב העובדים.

[youtube bio86MQj-lw]

מחקרים מראים שאדם המאמץ אורח חיים בריא ומקיים פעילות גופנית על בסיס קבוע הוא אדם מאושר יותר, בריא יותר בגופו ובנפשו, וכי קיימת תמורה כלכלית, בריאותית, חברתית ואישית למעסיקים להשקיע בפיתוח תוכניות קידום בריאות בעבודה.

אף על פי שרובנו מודעים לכך, אנו עדיין נשאבים לאורח חיים "יושבני" הן בשעות העבודה והן בשעות הפנאי. מדוע? אולי כי חסרה לנו מוטיבציה, ובדיוק בשביל זה נוצרה אפליקציית עובדים בריא.

איך זה עובד? בפועל, ככל שמשתמשי האפליקציה הולכים יותר, הם צוברים יותר צעדים. את הצעדים ניתן להמיר למטבעות בריאות ועם מטבעות הבריאות לקנות הטבות ללא תוספת תשלום מחנות ההטבות: ארוחת בוקר זוגית, אימון אישי/זוגי עד הבית, כרטיס לקולנוע, ספר קריאה ועוד ועוד…

נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, אבל זה אכן מה שהאפליקציה מציעה – ולא רק!

האפליקציה מתאימה לעובד יעדים אישיים המבוססים על ההישגים הקודמים שלו ומשקפת לו כיצד הפעילות הגופנית שלו עומדת אל מול היעדים. משתמשים שמצליחים להגיע ולעבור את היעדים אף זוכים לבונוס של מטבעות בריאות.

כמו כן, האפליקציה מאפשרת הקמת קבוצות בתוך מקומות העבודה אליהם משתייכים העובדים ואפילו הקמת קבוצות לאגף/מחלקה /או חברים. כבר עכשיו אנו עדים לכך שקבוצות שעובדים מיהרו להקים מעודדות תחרות בריאה (תרתי משמע) ומאפשרים לחברים בה לשפר את הישגיהם וליהנות מהדרך.

מסך עובדים בריא ישראל ישראלי ב (004)

בנוסף, ניתן לקרוא באפליקציה מאמרים מעניינים בתחום התזונה והספורט, להזין נתוני BMI ובעתיד יהיה ניתן גם לקבל טיפים ממנטורים בתחום. אתגרים חודשיים, הטבות ייחודיות והפתעות נוספות מחכים למשתמשים והופכים את השימוש בה לממכר ומאתגר.

בראש הדירקטוריון של המועדון עומד מנכ"ל ההסתדרות ורמ"ט יו"ר ההסתדרות עו"ד אופיר אלקלעי, שעוסק בספורט בחייו האישיים ומאמין גדול בהקפדה על אורח חיים בריא ומאוזן. לכן, היה זה טבעי עבורו להוביל מועדון חדש ומשמעותי שיוביל שינוי אמיתי בחייהם של חברי הסתדרות.

גם עבורי, כמנהלת מועדון "עובדים בריא", אורח חיים בריא הוא סגנון חיים. זו דרך בה אנחנו בוחרים לחיות את חיינו, הדרך שמעצבת את ההתנהגות שלנו ואת הפעילויות שלנו. אך למען האמת, לא תמיד היה זה מצב הדברים. אורח החיים האינטנסיבי שלנו הנשים, במרדף אחר הקריירה, הבית והילדים לא תמיד מותיר לנו זמן לעצמנו ובטח לא להתאמן באופן קבוע. תירוצים תמיד היו לי וזמן פחות.

השינוי שלי הגיע רגע לפני משבר גיל ה-40, לאחר שילדתי את בתי השלישית. הייתה זו תקופה מורכבת ומבלבלת עבורי, מלאה בשינויים שכללו מעבר דירה ושינוי מסלול קריירה. בתור אחת שלא ממש הזדהתה עם פעילות גופנית, מצאתי את עצמי יוצאת להליכות וחוזרת מעוּדדת הן ברמה הנפשית והן ברמה הפיזית. לאט לאט, ההליכה הפכה לריצה קלה משולבת עם הליכה ואז לריצות רצופות של ק"מ, שניים, עד שלפני ארבע שנים רצתי בפעם הראשונה 10 ק"מ. לא האמנתי… מעבר להישג הרגשתי שיפור במצב הרוח שלי, ירידה במשקל, ואף זכיתי להפחית כאבי ראש וכאבים בשכמות מהם סבלתי. בדיעבד הבנתי על מה מדברים הספורטאים המזכירים שחרור של אנדורפינים לגוף.

כיום אני מתאמנת בין שלוש לארבע פעמים בשבוע, בכמעט כל ספורט אפשרי: ספינינג, קיקבוקסינג, עיצוב דינאמי, ריצה ובודי פאמפ (אימון משקולות). הגעתי למצב שהספורט והשמירה על תזונה הם חלק בלתי נפרד מחיי, כך שהפלא ופלא אני מוצאת זמן ומתכננת את מהלך היום שלי בצורה כזו שהפעילות הספורטיבית תשתלב בו – גם אם זה אומר להתאמן בסופי שבוע.

כשהתבקשתי לנהל את "עובדים בריא" היה זה טבעי עבורי להיכנס לתפקיד, גם מתוך אמונה שאכן אורח חיים בריא הופך אותנו להיות מאושרים יותר וגם מתוך שליחות גדולה לגרום לאנשים לעשות שינוי בחייהם.

בעיני כל אחד יכול – גם אם זה אומר ללכת קצת יותר, לעלות יותר מדרגות, ללכת ברגל במקום לנסוע ברכב. השינוי נעשה בצעדים קטנים וכל צעד נחשב בדרך לשינוי. עכשיו זה גם מתגמל יותר מאי פעם.

אז למה אתן מחכות? השינוי כבר כאן! רוצו להוריד את האפליקציה בקישור הבא: http://onelink.to/mmbcr2

שלכן ושלכם,

מירי שטח

IMG-20200305-WA0004 (1)