השבטים הבדואים בצפון המדינה

בדואים זה לא רק בדרום הארץ, אם תצפינו תגלו את השבטים בגליל

מיהם הבדואים?

בדואי איננה דת אלא השתייכות לקבוצה אתנית, שמקיימת אורח חיים בדואי. הבדואים בארץ מאמינים בדת האסלאם.

הבדואים מחולקים לשבטים, בראש כל שבט עומד שייח'. מקור שמם של הבדואים הוא מהמילה "באדיה", שפירושה בערבית "מדבר".

בישראל הבדואים מתגוררים בנגב ובגליל. השבטים בנגב גדולים יותר והגיע במקורם ממדבר סיני וחצי האי ערב. והשבטים בצפון, שהם קטנים יותר בגודלם, הגיעו במקורם מסוריה וצפון עיראק.

הבדואי נהג לחיות את שגרת החיים בתוך המדבר והיה אחראי לרעיית העדרים, הגמלים והסוסים. התגורר באוהל, חיי המדבר הקשים הכריחו את הבדואי לנדוד ממקום למקום בכדי לחפש מרעה ומקורות מים לעדריו השונים במדבר. חלק גדול מהבדואים עזבו את המדבר ועברו לאדמה פורייה כאשר הם נאלצים להפוך לחקלאים שמתמודדים עם אורח חיים חדש.

בישראל עוברים הבדואים תהליך התיישבותי בכפרים בעיקר בצפון הארץ והתרכזו בעיקר בחמישה אזורים:

1. גבעות אלנעים-שפראם

2. בקעת בית-נטופה

3. בקעת סכנין (בעיקר סביב שטח אש תשע)

4. בין ביר אלמכסור ליודפת

5. אזור חולה בין קדרים לבין קרית שמונה.

בואו לטייל איתי במקומות מיוחדים שמצאתי אצל הבדואים בגליל ♥

.

חוות הסוסים American Stable בביר אל מכסור

בכפר ביר אל מכסור יש חוות סוסים מיוחדת ושונה מכל חווה אחרת שראיתי בארץ. את החווה הקים אכרם גדיר בשנת 2009, לאחר מסע אישי מרתק ומאתגר במיוחד, שהתחיל בגידול וטיפול בסוסים בכפר שלו מאז שנולד ועד לשנות העשרים בחייו אז הוא החליט לנסוע לארה"ב, שם למד טכניקות ומיומנויות רכיבה במשך עשר שנים. לאחר חזרתו לארץ הוא הצליח לשלב את המערב והמזרח ויצר לעצמו טכניקות רכיבה אשר אפשרו לו להגיע להישגים מרשימים במיוחד בתחום מירוץ הסוסים וטיפוח סוסים לתצוגות יופי.

חוות סוסים

החווה מקבלת פניות רבות מעמותות ופעילים למען חיות שנתקלים בסוסים או חיות המתאימים לחווה ללא טיפול הולם ושם מעניקים להם בית חם ובהרבה מקרים הם הופכים להיות דיירים קבועים בחווה.

בחווה מצאתי בריכת שחיה לסוסים, הראשונה שראיתי בישראל! 

בריכת סוסים

ניתן להזמין בחווה חבילה בעלות של 40 שקלים לאדם הכוללת:

סיור בכפר ביר אל מכסור והסבר על האתרים העתיקים בכפר, סיור בחווה – תצוגת סוס מירוץ וסוס יופי, תצוגה בבריכת הסוסים היחידה במינה בארץ, אפשרות לרכיבה על הסוסים (רכיבה טיפולית עם ליווי צמוד), פינת ליטוף\פינת חי, פינת צילום עם לבוש בדואי מסורתי לגברים ולנשים, אירוח באוהל בדואי. יש מינימום של 10 אנשים למחיר בחבילה זו.

לפרטים נוספים על חוות הסוסים American Stable

.

גלריית "עולם שנעלם" בבסמת טבעון

אמנות נפלאה ניתן למצוא בתרבות הבדואית  בבסמת טבעון פגשתי בגלריית "עולם שנעלם" של סאלח עליסאת. סאלח שירת תקופה ארוכה במשמר הגבול ולאחר שחרורו גילה את האהבה לפיסול והחל ללמוד פיסול במכללת אורנים. סאלח מפסל בעיקר בעץ, הגלריה שלו ממוקמת בביתו ואפשר למצוא בה יצירות מיוחדות המשמרות את המורשת הבדואית.

בבסמת טבעון

ניתן למצוא בגלריה פסלים המתארים מנהגים, מסורות וטקסים בדואים. פסלים המתארים את עבודת האדמה, טקס החתונה, ליווי הכלה אל ביתו של החתן, המשפט הבדואי, עבודות הבית הבדואי.

עולם שנעלם

בגלריה חדר נוסף ומיוחד המוקדש להנצחת ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין ז"ל. סאלח העריך את רבין מאוד ולאחר הרצח הנציח את זכרו ואת שאיפתו לשלום בעבודות העץ שלו.

יצחק רבין

לגלריה של סאלח ניתן להגיע בתיאום מראש, בקבוצות של 10 אנשים ומעלה. לקבל הסבר על הפסלים והתרבות הבדואית. ולהתארח באוהל בדואי שבמקום וללגום קפה או תה בדואי. האוהל פתוח גם לאירועים, מסיבות יום הולדת, בר/ת מצוות בסגנון אחר עם אוכל בדואי.

לפרטים נוספים על גלריית "עולם שנעלם"

.

נחל ציפורי וטחנת הקמח "טחנת הנזירים"

מקום נפלא לטיול העובר בסמוך לכמה מהיישובים הבדואים באזור הוא נחל ציפורי, הנחל נקרא על שם הישוב היהודי העתיק ציפורי.

נחל ציפורי

בין הישובים ראס עלי להרדוף, ממש עם תחילת המסלול בגדת הנחל הצפונית נמצא את טחנת הנזירים. מדובר בטחנת קמח בעלת ארבעה מפלסים שנבנתה בתקופה העותומאנית.

שמה של הטחנה מגיע מהנזירים בני המסדר הכרמליתי, שרכשו את אדמות האזור באמצע המאה ה-19 מבני משפחת ש-שופאני הדרוזים משפרעם.

טחנת הקמח

.

היכן מתארחים?

ממליצה להתארח באוהל הידידות בזרזיר של מורה הדרך מוסא עיאדאת.

אוכלוסיית יישוב זרזיר מורכבת מ-5 שבטים בדואים:

1. שבט אלהייב אבו סיאח

2. שבט מזאריב

3. שבט גריפאת

4. שבט עיאדאת

5. שבט ג'ואמיס.

מוסא הקים את אוהל הידידות בשנת 2001. מהאוהל יוצאים סיורים מודרכים, המומלצים להיכרות עם האוכלוסייה הבדואית בעבר ובהווה. באוהל אפשרי לערוך ימי הולדת, מסיבות פרטיות, סדנאות שונות וכדומה.

זרזיר

ניתן ללון באוהל של מוסא (עם מקלחת ושירותים צמודים) לאדם ולהזמין ארוחות בדואיות מסורתיות.

לפרטים נוספים על אוהל הידידות

.

איפה לאכול אוכל בדואי טוב?

אירוח בדואי ביתי אמיתי תמצאו בכפר זרזיר אצל ג'לילה. חוויה אותנטית וקולינרית שלצידה ניתן לשמוע את הסיפור המדהים של ג'לילה ונשות הכפר. אפשר להזמין מקום לקבוצות וסדנאות בישול אוכל בדואי.

זרזיר

פרטים נוספים בטלפון 052-8992511

לפרטים נוספים על ג'לילה

.

לילות רמדאן בכפרי הבדואים בגליל

בתאריכים 19/5/19 ועד 31/5/19 מתקיים אירוע לילות רמדאן בכפרי הבדואים בגליל עם סיורים ללא תשלום. הזדמנות נפלאה להכיר את התרבות הבדואית 

לילות רמדאן

לפרטים נוספים על האירוע והחוויה הבדואית בגליל

.

אז למה אתם מחכים?

סעו להכיר את הבדואים בצפון הארץ!

.

 ♥לחצו להיות איתי בקשר ♥

.

נהניתם? מוזמנים להצטרף לטיולים חוויה לגילאי 25-45 ולקבל כתבות מעניינות על טיולים בארץ ובעולם

שלגית-טיולים חברתיים לחו"ל
כלכלנית ומייסדת "טיולי שלגית ברחבי הגלובוס" המתמחה בארגון טיולים חברתיים לחו"ל לגילאי 25-45 וטיולי העצמה לנשים. טיילה ביותר מ-40 מדינות ודוברת 5 שפות שונות. בעלת 3 כוכבים בצלילה (RESCUE DIVER), גולשת סנובורד, גלישת גלים וחובבת ספורט אתגרי. ייצגה את ישראל במשלחת של ממשלת הודו. www.facebook.com/travel.shlagit