הר האושר/ אמיר גוטפרוינד

רוב האנשים מתנגדים בנחרצות למה שהם חשים באינסטינקטים הטבעיים שלהם. תרבות קוראים לזה. הזר הוא הזדמנות, אבל עוד הרבה קודם לכן הוא סכנה. והנפש- קודם כל- מסמנת סכנות. אחר כך הרפתקאות.

20170315_202153_HDR~2

"הר האושר" הוא ספר שנון ואינטליגנטי עם רבדים רבים, כמו שאר ספריו של אמיר גוטרפרוינד. תמצאו בו אהבה, כאב, בדידות ואפילו דיונים מעמיקים על גזענות ומהות החיים.
זהו ספרו האחרון של אמיר, עליו שקד בשנה האחרונה לחייו.

במרכז הספר עומדות שתי דמויות: פרופסור סמואל ניטר, גבר שוודי באמצע חייו, החוקר את המשמעות המילולית בטקסטים היסטוריים ושירי, צעירה ישראלית, אימפולסיבית המחפשת את מקומה בעולם ועל הדרך גבר וקריירה.

מה הכוונה העמוקה העומדת מאחורי כל מילה ומילה בעולם? כל כך הרבה מילים נכתבו, כל כך הרבה תוצאות היסטוריות יש למילים האלה. ומה הכוונה מאחורי כל מילה במסמכים חשובים, מסמכים שיצרו תוצאה?
כך התחילה הקריירה של פרופסור סמואל על הר האושר, כשקרא את כל הפרוספקטים עם ההסברים בכל השפות והוא ראה שינויים קטנים בכל שפה ושפה.
סמואל, שהתעניין בחקר השפה הנאצית, התחזה לנאצי כדי ללמוד את שפתם. לאחר שנות "גלות" מהאקדמיה חזר עם מחקר מקיף עליהם, שהביאו למעמדו החדש. לאחר שהצליח בשוגג לרסק קיר בבית כנסת בשוודיה, הוא מגיע לארץ להרצאה בכנס, אצל אחיו של הרב.

שירי, שלא הצליחה להתמיד בשום עבודה, מצאה עבודה וקריירה חדשה בתחום יחסי ציבור אצל דורין מ"דורין- שיאי תקשורת", אישה מאתגרת ובוטה, שדווקא אצלה שירי מצאה את ייעודה.
דורין שולחת את שירי לפגוש את מוג'יהי , אמן שיכול להובילן להצלחה כלכלית. היא פוגשת בו בבית קפה, או כך לפחות היא חשבה. מפגש מבלבל שמסתיים בהיעלמותו של מוג'יהי, מוביל לפגישה מוזרה בין שירי ופרופסור סמואל.

מרגע זה סיפורם של השניים נשזר ונרקם לו סיפור אהבה, מלא בניגודיות,פחד מהאחר, תשוקה בוערת, כאב ובדידות.

מתוך הרקע של פרופסור סמואל מתפתח דיון מורכב ומרתק על גזענות.מהי גזענות? מהיכן היא נובעת? האם היא קיימת בכולנו?
פרופסור סמואל ניטר, בתוך תוכו הוא מזדהה עם התכנים שהטיף להם. מתנגד להם כאדם נאור, נלחם בהם בשם האנושות והתרבות, אבל אלה מנגנונים עוטפים, לא הליבה של נפשו.
בפנים- בפנים הוא מוצא טעם רב בדעות של הימין הניאו-נאצי, והוא לא לבד. רוב האנשים מתנגדים בנחרצות למה שהם חשים באינסטינקטים הטבעיים שלהם. תרבות קוראים לזה.

בכולנו יש רצון טבוע להיות בשלוות הדומים לנו, הזהים לנו. הזר הוא הזדמנות, אבל עוד הרבה קודם לכן הוא סכנה. והנפש- קודם כל- מסמנת סכנות. אחר כך הרפתקאות. להתנגד לשונה, לשנוא אותו, לסלק אותו. להכחיד אותו.
גזענות מתחילה בפחד. אבל לא רק גזענות. כל הדעות הפוליטיות שלנו, כל הערכים שלנו. הכל מתחיל מפחד. ולפעמים הפחד הופך אותך לנדיב, גורם לך לרצות לחלק שווה בשווה את כל הרכוש ואת כל הטוב בעולם, ולפעמים הוא הופך אותך למפלצת נאצית.
לאדם בשונה מלחיות, ניתנה הזכות להתגבר על הפחד ולבחור בטוב.
הספר נע בין פחד מהאחר למשיכה אליו. דבר המתבטא גם במערכת היחסים הנרקמת בין שירי לסמואל.

ספר זה הוא סוג של פרדוקס. הדמויות מורכבות והן דבר והיפוכו. מצטיירות כמשהו אחד, אבל בתוכן הן משתיקות משהו פנימי אחר. בראש ובראשונה דמותו של פרופסור סמואל. האם הוא נאצי וגזעני או מטיף נגד? אביו של סמואל, הוא שתקן ועדין, אך בתוכו קיים הלוחם הפרוע מעברו; דוד, אביה של שירי, המדען שכילד חלה בפוליו והפך למבוגר עם יצר מיני גדול.

אפשר לסכם ספר זה בציטוט של תומס טרנסטרומר מתוך "קשתות רומנסקיות": "בתוכך קשתות נפתחות זו אחר זו עד אין סוף. לעולם לא תושלם, וכך ראוי."

מאחלת לכם קריאה מרתקת ומעניינת!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)