הרצלילינבלום – פעילות חינמית עם ילדים

המלצה – סיור אינטראקטיבי חינוכי ומעשיר. לומדים על כלכלה ועל ההיסטוריה של הספורט בגובה העיניים, מבלים ומתנסים

החופש הגדול, כמו כל חופש, הוא מעין מסחטת כספים. הימים ארוכים, הילדים מרגישים את החופש ורוצים לבלות. כמה נחמד שאפשר לבלות עם הילדים באטרקציה חינמית ואפילו ממוזגת.
הוזמנתי לסיור עם בנותיי במוזיאון הרצלילינבלום, מוזיאון לבנקאות ולנוסטלגיה תל-אביבית. המוזיאון הוקם ע"י בנק דיסקונט למען הקהילה (אני לא מאמינה שאני מפרגנת לבנק, אבל כשמגיע אז מגיע, הם עשו פרוייקט יפהפה), בבניין יפהפה לשימור, במפגש הרחובות הרצל ולילינבלום בתל-אביב ומכאן גם שמו. הסיור בבניין העלה בי זכרונות ילדות רחוקים ומתוקים, כיוון שגם סבא וסבתא שלי גרו ברחוב הרצל בתל-אביב בדירה בעלת אריחי ריצוף ציוריים וצבעוניים, הזהים לריצוף בבניין בו ביקרנו.

הרצלילינבלום - צילום מתוך אתר האינטרנט של המוזיאון

פעילויות במוזיאון הרצלילינבלום

הפעילויות והסיורים במוזיאון פתוחים לקהל הרחב (לכל המשפחה וגם למבוגרים בלבד), בחינם, אך מותנים ברישום מראש.
הקונספט המיוחד של המקום, שכל הסיורים נערכים בכל שלושת הקומות של הבניין ובכל קומה נחשפים לזמן אחר :
קומה 1 – קומת העבר
קומה 2 – קומת ההווה
קומה 3 – קומת העתיד

נוסטלגיה תל-אביבית

למבוגרים עורכים במקום סיור אדריכלי על הבניין ועל ההיסטוריה התל-אביבית. לחובבי אדריכלות ועיצוב זו ממש חגיגה לעיניים.

סדנא לכלכלנים צעירים – "סדנת הכסף שלי"

פעילות של שעתיים לגילאי 6 עד 12. מסע חוויתי של לימוד על התפתחות הכסף. הפעילות מתחילה בקומת העבר, בה הילדים לומדים איך הכל התחיל. ישבנו בחדר המדמה את סניף הבנק הראשון. לפנינו הועמד דוכן של מיני סחורות, כמו אגוזים, גרעיני תירס, אפונה יבשה ועדשים ולידם מאזני משקל, כפי ששימשו את הסוחרים בעבר. הילדים למדו מהו סחר חליפין, כש-2 מביניהם הוזמנו וביניהם הבת הקטנה שלי להיות סוחרים בשוק ולבצע חילופי סחורות. הם החליפו ביניהם אגוזים ואפונה כשהשוו את משקלם במאזניים ובדרך זו למדו את משמעות החלפת מוצר במוצר. בהמשך הם קיבלו הסבר על השינוי באמצעי התשלום במהלך השנים (אחרי סחר החליפין הגיעו מטילי הזהב והנחושת, לאחריהם המטבעות, שהומצאו ביוון העתיקה ובהמשך הנייר והשטרות שהומצאו בסין). כך למדו הילדים על קצה המזלג על התחלת השימוש בכסף.

במוזיאון כמו במוזיאון אפשר לראות מוצגים היסטוריים ובקומת העבר זכינו לראות מלבד החשבוניה הגדולה, מכונת הכתיבה וטלפון החוגה, גם את ספר החשבונות הענק (ממש גדול מימדים), בו התנהלו כל רישומי הפעולות של הבנק הראשון, כמו הפקדות ומשיכות וכולם כתובים בשפה האנגלית, כפי שהתנהלו אז החיים בתל-אביב ע"י הבריטים.
בחדר הסמוך ראינו את הכספת של פעם עם מפתחות גדולים, כפי שאנחנו רגילים לראות בסרטים המצויירים ועוד מספר מוצגים, כשהמיוחד שבהם הוא מודל של העיר תל-אביב בימים עברו.

משם עברנו לקומה ה-2, היא קומת ההווה. נכנסנו לחדר שיש בו מכשיר כספומט, שצדדיו שקופים והילדים ראו מה קורה כשהמכשיר משמיע את הרעשים שלו עד שיוצא הכסף. הם אפילו זכו להכניס בעצמם כרטיס אשראי לכספומט ולבצע משיכה של שטרות מיוחדים שהנפיק המוזיאון. לצד מכשיר זה, נמצאת מכונת הנפקת הצ'קים והילדים רואים את תהליך הנפקת פנקס הצ'קים משלב הצ'ק הבודד ועד סגירת הפנקס בסיכות וקבלת פנקס צ'קים. אין ספק שזו אחת החוויות שבה הילדים הכי נהנו. גם לראות את התהליך, אבל בעיקר למשוך כסף בעצמם, לקבל לידיהם שטרות ופנקס צ'קים לשימושם האישי, אפילו שהם לא אמיתיים, העיקר שהם שלהם.
בהמשך הסיור של קומת ההווה מקבלים הרצאה קצרה על ההבדל בין רוצה וצריך, במטרה ללמד את הילדים על חינוך לחסכון פיננסי. למשל : אם ילד צריך נעלי ספורט, לא חייבים לקנות לו את המותג הכי יקר. מראים איך כל אחד יכול להיות שותף לחסכון בבית. אח"כ הילדים מתחלקים לקבוצות והם מקבלים שלטים, שמשמשים אותם לתחרות טריוויה, שמסכמת את כל הביקור עד שלב זה וכמובן נקבעת הקבוצה המנצחת.
משם עולים לקומה ה-3, שהיא קומת העתיד. בחדר ישיבות וסימולטורים הילדים משחקים משחק עסקים אינטראקטיבי ולאחריו הם מעלים השערה איך יראה הכסף בעתיד. כדי לבדוק את השערתם, נכנסים לחדר סמוך. שם ישבנו על כסאות מסתובבים במרכז חדר חשוך. על מסכי ענק, שנמצאים על כל הקירות ועל התקרה מוקרן סרט. הסרט מופיע כל פעם על מסך אחר ולשם כך הכסאות מסתובבים, כדי שנוכל לעקוב אחרי הסרט. לקראת הסוף, הסרט הופך לתלת מימד וכולם צופים בו עם משקפי תלת מימד.
הבנות שלי רגילות לראות סרטי תלת מימד, אבל החוויה של הקרנה ע"ג כמה מסכים בו זמנית, כולל על התקרה, היה מיוחד עבורן ובהחלט היה אחד מהרגעים האהובים עליהן בסיור.
בסיום הפעילות כל משפחה מקבלת ספרון בנושא של כסף לילדים.

תערוכת ספורט – "הגביע הוא שלנו"

בקומת ההווה, במקביל לפעילות של הכסף, קיימת תערוכה מתחלפת (בדר"כ מתחלפת כל 4 חודשים). בימים אלה מוצגת שם התערוכה הגביע הוא שלנו.
התערוכה מציגה שיאים ושערים, 100 שנות ספורט ישראלי. מטרת התערוכה ללמד את הילדים על ספורטאי העבר בענפי ספורט שונים : החל מהקבוצה הראשונה שהוקמה בתל-אביב ב-1912 ושמה הפך בהמשך למכבי תל-אביב, 80 שנה למכביה ה-1, 60 שנה להלסינקי 1952, שהיא האולימפיאדה הראשונה בה ישראל השתתפה וכלה בפרסים בהם זכו ספורטאים ישראליים, כמו המדליות של יעל ארד ואורן סמדגה, גביע המדינה בכדורגל, צלחת אליפות של מכבי תל אביב בכדורסל, פרטי לבוש של ספורטאים (למשל נעלי האצן מהמכביה הראשונה) וכדורים שונים עם חתימות השחקנים.

לצד כל אלה, הנציחו בחדר נפרד את חללי אולימפיאדת מינכן 1972. זו הפעם הראשונה, שמוצגים לקהל הרחב פריטים אישיים של הנרצחים, כמו בגדים, מכתבים ואפילו הבובה, שהיתה סמל האולימפיאדה במינכן, אותה קנה אנדריי לבתו אניק, בת החמישה שבועות.

אנחנו זכינו רק לסיור בין המוצגים השונים, אך בסיור המלא, משלבים גם חידון טריוויה ושומעים סיפורים פיקנטיים על הספורטאים.
איפה, מתי ואיך ? מוזיאון הרצלילינבלום – הרצל 13, פינת לילינבלום 26, תל-אביב. הפעילויות בחופשות, בחינם ובהרשמה מראש לקבוצות או ליחידים בטלפון 1-700-55-8000, סיור ראשון ב-10:00 והאחרון ב-16:00.

תשאלו את אמא של גם בפייסבוק, שם תוכלו לקבל טיפים יומיים