הרצאות מהספרים

בחורה עם מחשב נייד

ההרצאה שלי "אוכל מהספרים" צמחה מתוך סדנאות הכתיבה, מתוך שיעור שעסק בביטויים של אוכל בספרות…משם נשאבתי לעיון בספרים מפרוסט, דרך עגנון, זלמן שניאור, ז'ורז' אמאדו, ריימונד קארבר, סמי ברדוגו, ג'ומפה להירי ועוד, נכנסתי למטבחים שונים ומשונים למתכונים ספרותיים ולתפקודו של האוכל כמוטיב סמלי מרכזי ביצירות ספרות רבות.

מאיר שלו

* ניסיון של ליאורה קרן לשחזר את סנדוויץ' הסתתים של מאיר שלו מתוך: "בביתו במדבר". צלם: בועז לביא.

גם את ההרצאה הבאה פיתחתי מתוך הכנה של מערך שיעור והפעם הנושא היה הגירה. ביטויים של הגירה בספרות, באמנות ובקולנוע…הכל התחיל מערב אחד הומה במיוחד בגלריה בה אחותי משמשת כאוצרת: גלריה רוזנפלד וממפגש עם זויה צ'רקסקי. החלטתי שהפעם אתחיל דווקא מהיבטים ויזואליים של הגירה כמו אותה מזוודה שאמורה להכיל חיים שלמים ובשל מגבלת משקל נראים האנשים בציורה של זויה כשהם עוטים על גופם שכבות שכבות של בגדים שלא יכלו לסחוב במזוודה ונאלצו ללבוש כדי לא להשאירם מאחור. בגדים כמו כובעי פרווה ומעילים מסורבלים שוודאי לא יהיה להם שום שימוש כאן. מפגשם הראשון עם האקלים הארץ ישראלי כשהם יורדים מכבש המטוס הוא מפגש מגוחך עד גרוטסקי ומיוזע במיוחד. והנה לכם מאפיין הגירה ממנו ניתן להתחיל…

zoya-pic3

* התמונה: "קורבנות חדשים" מאת זויה צ'רקסקי.

מה שהוביל אותי להציץ שוב ב"מזוודה" של דובלטוב, שאנוס היה גם הוא להכניס לתוך מזוודה של 40 קילוגרם את כל חייו בשעה שעזב את רוסיה לטובת חיי כתיבה חופשית באמריקה. ומשם התגלגלתי להגירה בקולנוע וגם שם גיליתי כמה האוכל הוא מרכיב מרכזי במעבר בין תרבויות, למשל, השיחות סביב שולחן האוכל בפנסיון בו משתכנת הנערה האירית החדשה בסרט "ברוקלין" בבימויו של ג'ון קראולי, או הסופר מרקט שהופך לאתר מפתיע המשמש מקום קבוע למפגש רומנטי בסרט "אהבה יוונית".

אהבה יוונית

אחר-כך פניתי להגירה בשירה, באופן סמוי דרך שפה גבוהה אצל אלתרמן ושלונסקי – שהיא מעין אצבע משולשת של כותבים מהגרים שכמו אומרת תראו כמה אנו שולטים בשפה- ובאופן נוכח יותר ומקונן אצל אבות ישורון (הלוא הוא יחיאל פרלמוטר ששיבר את אביו ואמו ושיבר את לשונם) ואצל לאה גולדברג וכאב שתי המולדות שלה ואל הפרוזה כמובן, אלי עמיר והמפגש של יהודי עירק העולים עם הקיבוץ ואפלפלד ומכוות האור שלו (כן אור הוא לא רק מחמם ועוטף הוא גם עשוי לגרום לכוויות) להירי ההודית באמריקה וקולום מק'קאן האירי בניו יורק אדיצ'יה הניגרית בפרינסטון ומאיה ערד על ישראלים באמריקה ועוד ועוד… אז "אוכל מהספרים" ו"הגירה מהספרים"…ואני מבטיחה שבהמשך יהיו עוד אחרים.