הרפתקאות ענבר: המסע אל שבט שום-שום/אורן סלונימסקי

ספר מקסים לילדים צעירים שקצת הולך לאיבוד בפורמט

אני תוהה איך להתחיל את הסקירה, האם להתחיל עם כל מה שטוב בספר הזה, ויש הרבה או להתחיל בנקודת החולשה שלו, שלדעתי משהו שם התפספס ובגדול, ולא בגלל הסופר והעלילה אלא הפורמט שבו הספר מונגש לציבור.

את הספר כתב אורן סלונימסקי, שלאחר אינסוף סיפורים שהקריא לילדיו לפני השינה, החליט לכתוב אחד בעצמו, הואיל וספרים זו העבודה שלי ואני קוראת/מקריאה עשרות ספרים בשנה, כמנהלת ספרייה וספרנית, אני בהחלט יכולה באובייקטיביות רבה כי הספר פשוטו כמשמעו טוב! ואני מקווה שההבטחה שתהיה כאן סדרה של ספרים תתממש. כי הפוטנציאל כאן הוא עצום.

הספר מקסים, הקראתי אותו לבת 6 ולבן 9 והם נהנו מכל רגע ולא פחות חשוב גם אני נהניתי מהקריאה! וכשהורה נהנה קל לו יותר להקריא לילדיו. הספר הזה, הראשון בסדרה שעתידה לצאת, אנו פוגשים את ענבר, ילדה בכיתה ב' שהוריה מבקשים ממנה להירשם לחוג במסגרת בית הספר. היא לא מוצאת אף חוג שמוצא חן בעיניה עד שהיא נתקלת בפרופסור גיא-גיא ואיתו היא יוצאת להרפתקאות מסוכנות, מרתקות ובעיקר מצחיקות.  הדי הצחוק של ילדי(ושלי) נשמעו לדעתי עד הרחוב. יש בספר הזה פוטנציאל עצום לסדרת ספרים מוצלחת ביותר.

ועכשיו אני מקווה להסביר לכם למה אני מרגישה כאן פספוס גדול של הספר את קהל היעד שלו וזה לדעתי נובע לפעמים מהפערים בין ההוצאות/הסופרים והשטח. אני מקווה שאולי הסקירה הזו תגיע למי שצריך ושאר ספרי הסידרה יונגשו בפורמט המתאים ובתקווה תהיה עוד הדפסה של הכרך הראשון בסדרה הפעם ואז אוכל לכתוב כאן שהספר פשוט מושלם.

הספר מספר את מעלליה של ילדה בכיתה ב', כלומר קהל היעד של הספר הזה מבחינתי הוא ילדים בכיתות א-ג, גג כיתה ד'. מניסיון של עבודה עם מאות ילדים בשש השנים האחרונות, ילדים לא אוהבים לקרוא על ילדים צעירים מהם בגיל, מעדיפים לקרוא על דמויות בגילם או גדולות יותר. וכספר שעוסק בילדה בכיתה ב' הספר היה צריך להיות מנוקד!. לצערי הוא לא. בת השש שלי, שהיא קוראת לא רע בכלל לילדה שהתחילה כיתה א' לפני ארבעה חודשים, רצתה מאוד להקריא לי מהספר  ולהשוויץ בהתקדמות שלה ופשוט לא הצליחה, מנגד, בני בכיתה ד' לא קורא טוב ועדין צריך את הניקוד ולכן הוא גם לא הצליח לקרוא בספר לבד. וכאן הוא מתפספס. הכתב גדול, רווחים יפים בין השורות, הפרקים טיפ טיפה ארוכים מידי לקריאה עצמית אבל אפשרי לעצור באמצע מבחינת התוכן ולהניח סימניה למחר.  כך שיש בו את כל מה שצריך בשביל שעות של קריאה נפלאה ואיכותית לילדים הצעירים ופרט טכני קטן (מבחינתי) כמו העדר ניקוד משאיר את הספר הזה מחוץ להישג ידם.  בפעם האחרונה ששוחחתי על הנושא עם מורה לשפה לכיתות היסוד נאמר לי שההנחיה היא לספק לתלמידים חומר מנוקד עד כיתה ג'.

זה לא הפעם הראשונה שאני נתקלת בפער הזה בין הספר לשטח בעיקר בנוגע לניקוד בספר. אך אני גם לא חושבת שזה משהו שסופרים חושבים עליו, כאן המקום של הוצאת הספרים/עורך להתערב, לקבוע את קהל היעד לספרים הללו ולעשות כל שניתן כדי להתאים את הספר לקריאה עצמאית לקהל היעד הזה. כאן לצערי, וזה לא הספר היחיד, זה מתפספס. את הספר הזה, אני צריכה למקם באגף הנוער כי באגף הילדים  (כיתה א'-ד') ישנם ספרים מנוקדים בלבד, כדי לאפשר לקוראים הצעירים מגוון בחירה המתאים לרמות הקריאה השונות בגילאים הצעירים. ושם על מדף הנוער (כיתות ד' ומעלה) הוא פשוט ילך לאיבוד. דרך אגב יש בספר רק מילה אחת מנוקדת וזה דמות שנקראת "מישמש". וחייבת לציין כי הספר יצא בהוצאת ספרי ניב שזו הוצאת שאני מאוד אוהבת של ספרי איכות ולא פעם כתבתי כאן סקירות מאוד חיוביות על ספרי ההוצאה ואני עובדת עם ילדים ביום יום עם לא מעט מהספרים שלהם לילדי הגנים, משהו הפעם התפקשש.

הספר זמין להשאלה בספרייה או כעותק דיגיטלי דרך אפליקציית עברית וכמובן לרכישה בחנויות הספרים.

לחצו כאן לקריאת הפרק הראשון באמצעות אפליקציית עברית

cover-1-1

ספריית כבר תבור
בואו להכיר את הספרייה הכי יפה בארץ (אולי אני קצת משוחדת). את העשייה, את הצוות ואת האהבה למילה הכתובה ולקהילה שלנו.