הרניה מפשעתית ודרכי הטיפול בה?

בחורה עם מחשב נייד

האיברים הפנימיים שלנו, כמו למשל המעיים, מוחזקים בתנאים של לחץ על ידי שרירי הבטן במה שמכונה "קיר הבטן", כמו גם על ידי הסרעפת מלמעלה. הרניה יכולה להיווצר במקומות שבאופן טבעי חלשים יותר מבחינה הנדסית, כמו למשל באזור המפשעה או הטבור שיוצרים נקודה שנחשבת "נקודת תורפה" אליה האיבר חודר ונכלא בצורה שעלולה לסכן את המטופל עצמו.

הרניה מפשעתית, היא תופעה בה רקמה כלשהי, כמו לולאת המעי, חודרת את דופן הבטן התחתונה. כתוצאה מהבקע, נגרם כאב עז באזור המפשעה שמוגבר בזמן שיעול או נשיאת משאות כבדים. מצב זה דורש טיפול, ועלול להחמיר במקרים של הזנחה ולסכן את החיים. לפיכך, ברוב המקרים של הרניה מפשעתית קיימת המלצה לטפל בניתוח, שנחשב לקל ונפוץ ומתבצע בדרכים שונות.

מי בסיכון?

אמנם הרניה מפשעתית שכיחה יותר אצל גברים, אצלם דפנות התעלה והבטן התחתונה חלשים יותר. כמו כן, ילדים קטנים עלולים גם כן לפתח הרניה מסוג זה, בעיקר לאחר הרמת משקל כבד, וזאת בגלל שהשרירים שלהם עדיין לא מפותחים, ודופן הבטן חלשה. גם במצבים בהם מטופל סבל בעבר מהרניה, זה יכול להיות גורם סיכון להרניה נוספת. הסיבה לכך היא חולשה של אזור הבטן, שמגבירה את הסיכון לחדירה נוספת.

הטיפול בהרניה מפשעתית

הטיפול בהרניה מפשעתית חשוב, וחייב להתבצע באופן מידי, על מנת להימנע מסיבוכים. עם זאת, במקרים בהם אין עדין תסמינים לסימפטומים, ניתן להמתין ולעקוב אחרי המצב, ולטפל רק כאשר מתחילים כאבים ונפיחות.הטיפול העיקרי הוא ניתוח, וקיימים 2 סוגי ניתוחים: ניתוח "פתוח" וניתוח "סגור" המבוצע בלפרוסקופיה. בכדי לקבוע את מידת ההחמרה ואת דרכי הטיפול המומלצים, יש צורך להיבדק על ידי רופא כירורג מנוסה אשר לו הכלים והדרכים הטובות ביותר להמליץ על סוג הטיפול וסוג הניתוח. פרופסור שלמה ללצו'ק מבכירי הכירורגים בישראל ובעל ניסיון מוכח מעל 35 שנה, מבצע ניתוחי הרניה מפשעתית בשיטות והטכנולוגיות הכי מתקדמות.

ניתוח ללא כאב

הניתוח מתבצע ללא כל כאב, על ידי זריקה מקומית מדויקת הנחיית גלי קול ומכשיר האולטרה סאונד. פעולה שמקצרת את זמן ההתאוששות וסיבוכים מיותרים, במיוחד מונעת עצירת שתן שלפעמים מחייבת קטטר לשלפוחית. אחת הטכניקות היעילות והנפוצות כיום הוא טיפול בבקע באמצעות לפרוסקופיה. פרופסור שלמה ללצ'וק מבצע את הניתוח  על ידי החדרת צנתר שבקצהו מצלמה וכולל כלים ניתוחיים קטנים, המוכנס אל חלל הבטן ומאפשר לבצע את הניתוח מבלי לבצע חתך גדול אלא על ידי יצירת חורים בלבד. בעזרת המצלמה והכלים, ניתן לתקן את ההרניה, ובדומה לניתוח הפתוח גם כאן מרפדים את האזור החלש ברשת הגנה. לאחר סיום הניתוח  החולה ישוחרר לביתו לאחר מספר שעות.

לקבלת ייעוץ והמלצות לדרכי טיפול, הינכם מוזמנים להיכנס לאתר ולקבוע פגישת ייעות ללא תשלום וללא התחייבות..

ד"ר שלמה ללצ'וק
03-7630097

lelchuk
פרופסור שלמה ללצ'וק | מומחה בכירורגיה כללית: ניתוח סרטן השד, ניתוח קילה, אבנים בכיס המרה. שמי שלמה ללצ'וק, ניהלתי את המחלקה הכירורגית בבית החולים איכילוב ובמרכז הרפואי רבין כ-23 שנה. אני בוגר הטכניון בחיפה מחזור א'. את התמחותי בכירורגיה עשיתי תחת הדרכתו של פרופסור רוני רוזין ז"ל.‏ אני מומחה בכירורגיה כללית - שטח רפואי המכסה מגוון רחב של ניתוחים במערכות ובאיברים שונים כגון מערכת העיכול, כבד ודרכי מרה, שד, פי הטבעת, בקעים למיניהם ועוד. מזה כשלושים וחמש שנים אני עוסק בתחום הכירורגיה במהלכן ניתחתי בהצלחה מרובה אלפי חולים. במחלקתי בבית החולים התבצעו אלפי ניתוחים, כאשר כשמונים אחוזים מהם היו ניתוחים אונקולוגים (סרטניים).‏ כיום אני מנתח בבית החולים אסותא בתל-אביב מגוון רחב של ניתוחים בתחום הכירורגיה הכללית ניתוחים אלה הם בחלקם ניתוחים פרטיים ובחלקם ניתוחים שעלותם מכוסה ע"י חברות הביטוח וחלק מהביטוחים המשלימים. כמו כן אני גם נותן חוות דעת נוספת.‏ במשך שנות פעילותי המקצועית פיתחתי התמחות במיוחד בבעיות השד, מערכת העיכול והמרה ובעיות של בקעים למיניהם. אני מאמין כי אשפוז קצר ככל הניתן עדיף לחולה, ושואף לשחרר את החולה לביתו כבר ביום הניתוח, במידת האפשר.‏