"הקיץ היפה", צ'זארה פאבזה

"באותם זמנים כל יום היה חג. אך יצאו מהבית וכבר החלו להשתולל, והכל היה יפה כל כך, במיוחד בלילה, וכשחזרו עייפות עד מוות עוד קיוו שיקרה משהו..", "הקיץ היפה".

lucci
lucci

הספר "הקיץ היפה", שיצא לאור לראשונה בשנת 1949, הוא שלושה ספרי רומן קצרים מכונסים תחת כותרתו של הראשון מביניהם. את שלושת הספרים כתב פאבזה בזמנים שונים לאורך תקופה בת עשר שנים. מה גרם לו לאחד את הרומנים בכרך אחד? מה המכנה המשותף ביניהם? שאלה זו זכתה ללא מעט פרשנויות במלך השנים.

הספר הראשון בטרילוגיה, "הקיץ היפה", עוסק בנערה צעירה בת 16 בשם ג'יניה. במהלך הספר ג'יניה עוברת תהליך התבגרות והתפכחות, ומגלה מהן חברות אמת ואהבה נכזבת. ג'יניה היתומה חיה עם אחיה הבכור ומלבד היותה עוזרת בחנות אופנה עליה גם לדאוג למטלות הבית השונות. בהעדר מבוגר אחראי וללא צורך במתן הסברים, נוטלת לעצמה ג'יניה חופש כמעט מוחלט, שאולי לא אופיני לבנות גילה בימים ההם. כך מוצאת את עצמה ג'יניה מבלה את הלילות באולמות ריקודים, ברחובות, במסיבות לרוב בחברתה של אמיליה, חברתה הבוגרת, המנוסה, החצופה בת ה 21.  אמיליה, שאליה נמשכת ג'יניה בשל יופיה ואופיה המרדני היא מודליסטית עירום לציירים ברמות מקצועיות שונות, ובהעדר לקוחות, כנראה, גם מספקת שירותים נוספים לבאי בית קפה בו היא מבלה את ימיה. אמיליה מכירה לג'יניה את עולמה כדוגמנית, ומפגישה בינה לבין צייר צעיר ויפה-תואר בשם גואידו, בו ג'יניה מתאהבת, ומתמסרת אליו באופן חד צדדי. אמיליה וגואידו מועלים באמונה של ג'יניה, מעשה שמציין את תחילתו של תהליך התפכחותה. בסופו של דבר החברות מנצחת הכל.

"השטן על הגבעות", השני באוסף, מתאר קיץ אחד בחייהם של שלושה סטודנטים הוללים. אורסטה, המחושב והשקט מביניהם, לומד רפואה ויליד כפר בן לחוואי. פיירטו החצוף והכריזמטי לומד משפטים, חסר שורשים. בחייו נעקר ממקום למקום בעקבות עבודתו של אביו, משפחתו אפילו התגוררה במנזר לתקופה. וישנו המספר, ששמו לא ידוע. אף הוא לומד משפטים והוא הישיר והמפוכח מביניהם. אל השלושה, שהם בני המעמד הנמוך, חובר פולי, חבר ילדות של אורסטה. פולי, להבדיל משלושת האחרים, הוא בן עשירים נרקומן, שתיין ומפונק. פולי נעלם ומגיח במהלך הספר ומסיט את העלילה לכיוונים בלתי צפויים. על אף אופיו חסר האחריות מקרין פולי תובנות על עולמם הריקני של בני העשירים שלמרות התובנות נראה כאילו לא מצליח להחלץ ממנו. "בטורינו מחכים לי", אומר פולי בפגישתם הראשונה, "נובורישים בלתי נסבלים.. כמה מגעילים הם האנשים האלה, שעושים הכל עם כפפות על הידיים. גם את הילדים ואת המליונים שלהם". בשיאו של הספר, שלושת החברים מבלים באחוזת הפאר של פולי עם אשתו היפהפייה, גבריאלה, בה כולם מתאהבים בעומק כזה או אחר ונדמה שגם הם, כפולי, נשאבים לאשליית הפאר ו"נכלאים" בה כמו בכלוב מוזהב.

הספר האחרון בטרילוגיה, "בין נשים בודדות", הוא סיפורה של קלליה, אישה בשנות השלושים לחייה, מנוסה ועצמאית שחוזרת לעיר הולדתה, טורינו, כאשת עסקים מצליחה ואמידה. קלליה גדלה בשכונות הפחות מוצלחות של העיר וחלומה להחשף לחיי החברה העשירים מתגשם אך היא מגלה שעולם זה רווי צער ובדידות ולא תמיד ורוד ונעים כפי שציירה בדמיונה. הסיפור נפתח בנסיון התאבדות כושל של בחורה בת 23 בשם רוזטה. במהלך הספר קלליה נחשפת לעולמה ולחבורה הבורגנית והמשועממת שמקיפה את רוזטה. היא מגלה את אהבתה הנסתרת וחוסר התוחלת והמטרה בחייה של רוזטה הצעירה. למרות כל נסיונותיהם של קלליה וחבריה של רוזטה להושיט יד, היא נותרת , ממש כקלליה (או כפאבזה), ללא חברים, ללא אמונה וללא תקווה.

פאבזה נולד בכפר סאנטו סטפאנו בשנת 1908. ב 1936 פרסם את אוסף שיריו הראשון "העבודה מעייפת", והחל לעבוד כמבקר ספרותי, כמחבר רומנים וסיפורים קצרים. על ספרו "הקיץ היפה", קיבל פאבזה ב1950 את פרס סטרגה, שנחשב ליוקרתי ביותר באיטליה. חודשיים לאחר מכן, בחדר מלון בטורינו, שם קץ לחייו כאשר על שולחנו מוטל יומנו ובו שירו האחרון והמשפט שנחשב למכתב ההתאבדות שלו "יבוא המוות ועיניו יהיו עינייך", שרבים חשבו שכוון לאהבתו הנכזבת מאותם ימים, שחקנית אמריקאית יפהפייה בשם קונסטנס דאולינג. מותו הפתאומי היכה את העולם הספרותי בתדהמה אך לנו הוא הותיר את כתביו האיכותיים והיפים. רישומים מלאי תובנות ועשירים במלוא מובן המילה.

את הספר "הקיץ היפה", ניתן להשיג גם בגרסה דיגיטלית דרך האתר "עברית" : www.e-vrit.co.il