הקונדום נקרע? עשי ואל תעשי בבוקר שאחרי

התעוררת אחרי לילה סוער ומלא תשוקה לבוקר קריר ומלא חשש? או במילים אחרות – קיימת יחסי מין לא מוגנים ועכשיו את חוששת לבאות? הינה שלושת הדברים המידיים שעלייך לעשות כדי שהכל יבוא על מקומו בשלום

צילום: shutterstock

הלכת לבר, פגשת בחור חתיך, עשית לו עיניים, ויאדה יאדה יאדה… הקונדום נקרע. או שבכלל רבת אתמול עם בן זוגך ואבי שלוש בנותייך ויאדה יאדה הניסיונות להשלים מאיימים עכשיו על הדמוגרפיה המשפחתית. בכל תרחיש שלא יהיה, אם לא מתאים לך הריון כרגע, כדאי מאוד שלא להתעלם, כי זה ממש לא יעלם. לפנייך שלושת הדברים שחשוב שתעשי (ושלא תעשי), ויפה שעת אחת קודם, כדי להמשיך את חייך במסלול המתוכן. 

1.     SOS: מנעי הריון

אל תעשי: דבר ראשון, ובניגוד לכל נטייה טבעית של הלב, אל תנסי להקטין את הסיכוי להריון על ידי שטיפת הנרתיק! המקלחת לא תעזור לך למנוע את ההיריון, שהרי הזרע כבר עבר את הנרתיק והוא בדרכו הלאה, חותר בעוז אל עבר המטרה. מה שהמקלחת כן תעשה, הוא להגביר את הסיכון למחלות מין שאולי הביא איתו הנסיך מאמש. אזור הנרתיק מלא בחיידקים טבעיים ששומרים עליו, ומקלחת עשויה לשנות את האיזון הטבעי הזה, ובכך להקל על ההידבקות.

עשי: אז איך כן תמנעי הריון? קחי את גלולת היום שאחרי. גלולת היום שאחרי מונעת את ההיריון עוד לפני היווצרותו, ולכן היא לא מהווה 'גלולת הפלה', אלא למעשה תגבור מאסיבי במיוחד של פרוגרסטרון, המצוי גם בגלולות למניעת היריון. את הגלולה מומלץ שתיקחי כמה שיותר מהר לאחר קיום יחסי המין, אך לא יאוחר מ-72 שעות לאחריהם. ככל שתקדימי לקחת פוסטינור, כך יגדלו סיכויי ההצלחה.

אין מה לחשוש. לגלולה יצא פה ושם שם מפוקפק על לא עוול בכפה. מדובר בגלולה בטוחה לחלוטין, ומחקרים מוכיחים שלאחר נטילתה, מהר מאוד ישנה חזרה לביוץ תקין, או במלים אחרות – אין פגיעה בפוריות. גם תופעות הלוואי (שלא בהכרח יגיעו) הן מועטות יחסית ועוברות מהר. במקרים מסוימים ייתכן שהמחזור החודשי יקדים במעט או יאחר במעט, והדימום יהיה מוגבר. מה שחשוב לזכור הוא שאם הקאת במהלך שלוש השעות הראשונות מאז לקיחת הגלולה, קחי מיד גלולה נוספת ופני לרופא.

2.     אחרי שנרגעת: בדקי מחלות מין

אם קיימת יחסי מין עם מישהו שהוא לא בן הזוג הקבוע והבלעדי שלך, הסעיף הזה הוא בשבילך. גם אם לא מדובר בבחור שאספת בבר (ואנחנו ממש לא משמרות הצניעות פה), אלא במישהו שאת מכירה הרבה זמן, ואפילו ידיד קרוב, קחי בחשבון שאת לא באמת יודעת עם מי הוא היה אתמול, ומה הוא עשה לפני שנה. אז:

אל תעשי: אל תסמכי על מה שהוא אומר לך. אנחנו יודעות, זה נשמע רע, יכול להיות שיש לכם יופי של יחסי אמון, ועדיין, את אף פעם לא יכולה להיות לגמרי בטוחה. גם אם הוא טוען שבדיוק עבר את כל הבדיקות ההכרחיות. אל תביני אותנו לא נכון, אנחנו חלילה לא אומרות שהוא משקר לך. גם אם נניח שהוא דובר אמת צרופה, אולי הוא נבדק רק לחלק מהמחלות והוא אפילו לא יודע זאת? זה בדיוק סוג הסיכונים שממש לא כדאי לקחת.

עשי: פשוט מאוד, לכי להיבדק. רופא המשפחה יכול להפנות אותך לסדרת הבדיקות למחלות מין. נבוכה? לא רוצה שרופא המשפחה (שהוא כמובן דוד של אח של חבר של השכן) יידע? את יכולה גם לפנות למרכזים עצמאיים, שם ישמחו לבצע את הבדיקה בדיסקרטיות. בנושא מחלות המין חשוב לציין במיוחד את נגיף ה-HIV. אמנם הסיכוי להידבק בו אינו גדול, אך מרגע שנדבקת, אין דרך חזרה. לכן, אם קיימת יחסי מין לא מוגנים עם אדם שנמצא בסיכון גבוה לנשאות, תוכלי לגשת לבית החולים ולבדוק האם יש מקום לקבל טיפול מונע לאחר חשיפה (PEP). הטיפול מקטין את הסיכוי להידבק בנגיף כאשר הוא ניתן בתוך 72 שעות מרגע המגע הלא מוגן.

צילום: shutterstockלא אוהבת קונדום ולא רוצה גלולות? יש עוד מלא אופציות, גשי לרופא והתאימי לעצמך את מה שטוב לך

3.     מבט קדימה: קחי שליטה על העתיד

אם את לא רוצה למצוא את עצמך שוב באותו אורדיל עוד חודש, חודשיים או שנה, הדבר הנכון הוא לתכנן ולהתכונן כך שלא יקרה שוב. כן, אנחנו מדברות על אמצעי מניעה.

אל תעשי: אל תסמכי על הגלולה לבדה. נכון, מדובר בגלולה יעילה מאוד, בטוחה להפליא, עם אחוזי הצלחה מאוד גבוהים, אבל הם עדיין לא עומדים על מאה אחוזי הצלחה. הגלולה מיועדת למקרי חירום, לעזרה ראשונה, והיא לא אמורה לשמש כתעודת ביטוח יומיומית ולהחליף אמצעי מניעה. חשוב לזכור גם שהגלולה מגינה עלייך מפני כניסה להריון, אבל לא מפני מחלות מין. אז אם קרה לך פנצ’ר? גלולת היום שאחרי, בלי שום ספק. אבל כשמדובר במניעה קבועה – יש פתרונות מוצקים יותר.

עשי: גשי לרופא הנשים והתאימי לעצמך אמצעי מניעה קבועים. יש הרבה פתרונות, ואת ממש לא חייבת לדבוק בפתרון הראשון שהרופא מציע, בעיקר אם הוא לא נוח לך. אם את לא סומכת על קונדומים, תמיד תוכלי לקחת גלולות. אתם לא רוצה גלולות תוכלי ללכת על התקן, דיאפרגמה ואפילו קשירת חצוצרות (אם סגרת את הבאסטה כמובן). יאדה יאדה יאדה, הפתרונות היום רבים ומגוונים, ואין סיבה שלא תמצאי בדיוק את מה שטוב לך.