הצצה על "נקודת מגע" – לילה במוזיאון ישראל

זו השנה השישית והפעם כחלק מחגיגות החמישים למוזיאון ישראל המוזיאון מארח
לערב מיוחד ,שונה, שמזמן התנסויות אחרות מאלו המקובלות בשגרה.
יצאתי להרפתקה סקרנית ומאותגרת

P1100227 

שלל אורות, בלונים, ים של אנשים ,המולה,  קבלו את פני בערב חמישי בכניסתי למוזיאון  ישראל.

הוזמנתי לערב מיוחד ,שונה, שבו המוזיאון פחות מעונב ומאפשר התנסויות אחרות מאלו המקובלות בשגרה.

יצאתי להרפתקה סקרנית ומאותגרת.

זרמתי עם הקהל וכך מצאתי את עצמי באגף תולדות האומנות משמאלי דמות האדם הקדמון ומימיני קבוצת אנשים בני גלאים שונים שחברו לעשר דקות של חווית צפייה תוך כדי ריצה באולמות של התערוכות. רגע לפני התחלת הפעילות בעודם עונדים את הצמידים שמשייכים אותם לקבוצה ולובשים את האפודים הירוקים פניתי לכמה מהם לברר מה הם מצפים שיקרה ולמה הם בחרו להשתתף בריצה. קלוד השיב לשאלתי במבטא צרפתי וציין : "שמעתי על האירוע בתקשורת אף פעם לא רצתי במוזיאון, נראה לי מגניב להתנסות…." שרה: "עברתי, אמרו לי שרצים בתערוכה , החלטתי לראות איך זה מרגיש כשחולפים מהר ליד המוצגים…. " דרור: "אני אוהב חידושים הרעיון מדליק, אז קדימה……." ואני חמושה בנעלי עקב ומצלמה הרגשתי קמצוץ של החמצה שהתגברה כשהקבוצה עברה כמה רגעי גיבוש וחימום שרירים לפני שזינקה למשימה. את חווית הריצה במוזיאון יזמו: יואב טריפון ושי גטריידה.

1

2

שקט לא היה, שמח ,רועש אנרגטי היה גם היה.

ומכאן, תחילה לא מבחירה, ההתמצאות הייתה קשה ומכוונים לא היו נגישים.  ובהמשך מתוך סקרנות שבהפתעה הלכתי לאיבוד ונהניתי…….

אספן תקליטים שהציג את אוסף התקליטים האישי שלו  הזכיר לי את האוסף שלי ועוד הרבה אוספים  אחרים חלקם שהיו וחלקם שישנם. כמה משמעות יש     לאוסף, מה המשמעות של האוסף עבור האספן, איך אוסף משמש ציוני דרך בחיים .

3

הכתובת: 1965- היום משכה את תשומת ליבי וכך מצאתי עצמי במתחם שבו שלוש יצירות  המתייחסות לתערוכות שלא היו (תערוכות שתוכננו להצגה אבל בשלב כלשהו הרעיון נגנז ולא הוצגו) שיוצרו על ידי לירון צברי ומתן ברקוביץ.

מיצג שירה מוסיקה חיה ,

4

מייצג של חדר ילדים

5

ומייצג של תמונות המופעלות ומתחלפות באמצעות דריכה על משטח עץ .

7

כל העבודות עשו שימוש בטכנולוגיות מתקדמות והיו אנטרקטיביות והקהל הצביע ברגלים היכן שנתבקש ובמחיאות כפיים וחיוכים…אני אהבתי.

בעולם הכניסה העליון פגשתי את המוזיקאי היוצר יובל גרשטיין שבחר לקחת את היצירה של דמיאן הירסט ולתת לנקודות שביצירה מימד אחר מוזיקלי. יובל תכנן שולחן גרידי עם אורות וכדורים. בשולחן הלבן שקעים המיועדים לקליטת כדורים . פסי אור בשלושה צבעים סגול , ירוק , וכחול חולפים על פני

השולחן כשכל  צבע מסמלץ כלי נגינה אחר :תוף, בס , וגיטרה.

8

9

הצטיידתי באוזניות וחברתי לתור הארוך של הממתינים להתנסות ביצירה. היה מרתק לשמוע כיצד כל כדור שהוספתי השפיע על המנגינה ושינה אותה .

בדרכי לגן האומנות חלפתי על פני אולם שבו הוצגה תערוכת אומנות מודרנית המבקרים נצפו גם כאן ולמעשה בכל האולמות גם באלה שבהם לא הייתה פעילות מיוחדת לערב זה.

10

עוד רגע ואני בחצר, חשוך כאן, את החשיכה מאירים גופי תאורה צבעוניים. רגע נוסף, העיניים מסתגלות לחשיכה ואני רואה שהאנשים יושבים חמושים באוזניות. בשלב הזה החלטתי וברר למה כולם מאזינים . החלטה שבעקבותיה פגשתי את נילי,  ירושלמית מדהימה, מתנדבת בארכיון המוזיאון. נילי מייד הציעה לי את האוזניות שלה להאזין למוסיקה שמתנגנת ברחבה . התפתחה בינינו שיחה במהלכה למדתי שבתה של נילי נולדה ביום שבו נחנך המוזיאון. אז מזל טוב למוזיאון בן החמישים ולבתה של נילי שאת גילה אתם יודעים.

11

מנילי שמעתי על מופע שהתקיים טרם בואי ובמהלכו הוקרן דיוקן על קיר וילד שהיה בקהל שוחח אתו. הבנתי שהקהל אהב את היצירה. על אותו הקיר הוקרנו כעת תמונות וציבור גדול של אנשים חמוש באוזניות רקד.

המשכתי לכיוון גן האומנויות. בדרך השלימו מבקרים את יצירת האומנות של ירון שטינברג שעסקה בהתפשטות עירונית   וקבלה את הההשראה מעבודתו של מרק דיון  בית ממכר ספרים. הקהל יצר בתי קרטון קטנים  והאמן חיבר אותם על מנת ליצור טופוגרפיה של עיר. לא ראיתי את התוצאה סופית,  אבל תוצר הביניים היה יפיפה.

14

15

הצצה בשעון הראתה ששעת חצות קרבה ואיתה החזרה לתל אביב. על הקצה הספקתי להנות מכמה שירים בלווי כלים אקזוטיים על רקע  מקסים.

16

 ולצלילי השיר פזמון ליקינטון שמזכיר לי את חגיגת הספר בכיתה ב (אוספים, וציוני דרך כבר אמרתי….), עזבתי את הרחבה ופסעתי לכיוון היכל הספר שלבש אף הוא חגיגיות שונה מבעד לשלל הנורות הצבעוניות.

יצאתי מחוייכת ועם תובנה שתמיד אפשר קצת אחרת ואין גבול לאפשרויות.

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה, מאמנת מתמחה באמון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים