הצמיד של אופירה

הצגה חזקה, עוצמתית ומטלטלת, שהיא חובה לכל ילד

הצמיד של אופירה 2 יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

.
הצגה מרגשת, מטלטלת וחשובה, שממחישה לילדים מה הוא כוחה של קבוצה ומה המשמעות של חרם. ההצגה מתחילה עם אופטימיות ותקווה לראות חבורת ילדים, שלא נפרדת אחד מהשניה והם רק מחפשים הזדמנויות לבלות יחד גם בבית הספר וגם מחוצה לו. שנת הלימודים נפתחת והם נפגשים בכיתה, שם מראה להם אופירה את הצמיד החדש שאבא שלה קנה לה. כולם מתרשמים ממנו, אבל הצלצול לשיעור הספורט קוטע את ההתעסקות בצמיד. אופירה שמה את הצמיד בקופסה ויוצאת מהכיתה. כשהיא חוזרת לכיתה היא מגלה שהצמיד נעלם. אחד הבנים בחבורה מנסה לעזור ולהוכיח את חפותם של כל החברים ומציע, שכולם ירוקנו את התיקים שלהם, כדי שאופירה תראה שהם לא לקחו את הצמיד. כולם משתפים פעולה, חוץ מנירה. היא לא רוצה לפתוח את התיק, אך נאלצת בלחצם של חבריה לפתוח אותו. בהתחלה לא נופל ממנו הצמיד, אך נדב מתעקש שהוא שומע רעש בתיק, חוטף את התיק מהיד של נירה ומוציא מתוכו את הצמיד.
.
promo_long
.
מאותו רגע כולם מחליטים לקרוא לה נירה הגנבת ולא מוכנים לשמוע מה יש לה לומר. היא מנסה להסביר שהיא לא גנבה את הצמיד והיא לא יודעת איך הוא הגיע לתיק שלה. היא מנסה לדבר אל ליבם ולהסביר שהיא אותה נירה שהם מכירים, שלא היתה גונבת כלום, אבל גם החברה הטובה ביותר וגם החבר הקרוב ביותר משתכנעים לנטוש אותה. נירה מוצאת את עצמה לבד בעולם. היא לא מוכנה לספר לאמא שלה מה עובר עליה, היא לא משתפת את המורים בבית הספר. כל יום שעובר היא עוברת עוד השפלות, זורקים לעברה פתקים עם שמות גנאי, לא מזמינים אותה למסיבות ולמפגשי כיתה, החברים אוסרים עליה להגיע לבית העץ, אותו הם בנו יחד. עולמה של נירה חרב עליה והיא מחליטה לכתוב יומן אישי, שם היא פורקת את רגשותיה, תסכולה ואת כל הסבל שלה. היא מתחילה להתדרדר בלימודים, לא תמיד מגיעה לבית הספר וחושבת אפילו לעבור בית ספר.
..
הצמיד של אופירה 1 יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

.
נירה סופרת את הימים לחרם. כבר עברו יותר מ-140 יום ועדיין אף אחד לא מוכן לדבר איתה. יום אחד נעלם החתול שלה והיא יוצאת לחפש אותו. היא לוקחת איתה את היומן שלה, החבר הכי טוב שלה בימי החרם. היא נתקלת בנדב. הוא מנסה לדבר איתה, אבל הופעתם של שאר החברים קוטעת את הניסיון ונירה בורחת מחבורת הילדים, שפעם היא היתה חלק מהם. היא משאירה את היומן שלה מאחוריה. נדב פותח אותו ומתחיל לקרוא וקשה לו לקרוא את מה שנירה כתבה. זו הפעם הראשונה שהוא נאלץ להתמודד עם האמת. הוא מבין שהוא חייב לשנות את המצב ומחליט לספר לחבר הטוב שלו מה באמת קרה. החבר מכריח אותו לספר את האמת לשאר החברים והם מבינים, שהם חייבים להתנצל בפני נירה ולהחזיר אותם אליה.
.
הצמיד של אופירה יוסי צבקר
צילום: יוסי צבקר

.
הם מתכננים איך לשכנע את נירה להגיע למפגש וחוששים, שהיא לא תגיע. המפגש וההתנצלות כל-כך מרגשים, שגם הקטנה וגם אני התחלנו לבכות. הדמעות פשוט זלגו מעצמן. המעמד היה כל-כך עוצמתי. ההבנה של הילדים מעצימה את הרגע. הם נאלצים להתמודד עם מעשה שלא יעשה. הם פגעו בחברה לאורך תקופה כל-כך ארוכה והיא בכלל לא היתה אשמה. הם האשמים היחידים בהתדרדרות המצב.
נירה מתקשה להתמודד עם הסליחה שלהם. הסליחה לא מוחקת את הפצע העמוק, שנפער בליבה. במקום לחזור אל החבורה היא מתרחקת מהם ומנסה לבחון האם תוכל להתגבר על כל התקופה הנוראית שעברה. מה קרה בסוף? ממליצה לכם בחום לקחת את הילדים ולראות במו עינכם.
ישבנו זה לצד זה, הורים ו-2 בנות. מרותקים לסיפור שמתרחש לנגד עיננו. מתקשים לעכל את הסבל, שנגרם לילדה אחת, שלא מוכנה לשתף את המבוגרים במה שעובר עליה. נאלצת להתמודד עם כאב ותסכול, שגם מבוגרים לא היו עומדים בו. רואים איך חבורת ילדים נגררת אחד אחרי השני ואף אחד לא מוכן לעצור את כולם ולהסביר, שההתנהגות הזו אסורה ואף אחד לא היה רוצה להיות במקום נירה. זה סיפור שכל ילד חייב לראות ולהבין מה המשמעות של חרם, להבין עד כמה זה מעשה אסור. להבין שאין סיבה להסתיר את האמת מההורים. הם לא יכעסו, אלא יעזרו לפתור את הבעיה.
הצצה להצגה
[youtube G0nXdrVZI5Q nolink]

איפה, מתי, כמה?

הצמיד של אופירה, תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, ההצגה מיועדת לגילאי 8-12, טל’ לרכישת כרטיסים: 03-5111444 שלוחה 9 או דרך האתר, מחיר כרטיס: 75 ש”ח, ללוח המופעים