הצמה | לטישיה קולומבני

סקירה ספרותית לספר מומלץ מאוד הלב שלך לא יאמין שלוש נשים שלוש יבשות שלושה גורלות אותה שאיפה לחירות

 “הצמה” מאת לטישיה קולומבניה

הוצאה לאור: כנרת, זמורה – ביתן. תרגום מצרפתית: אביגיל בורשטיין.  מס' עמודים: 192. ז'אנר  : פרוזה .

באחד הדפים הראשונים מופעים המילים : " לנשים אמיצות" אין לי מילים לתאר כמה אמיצות.

הספר מספר את סיפורן של שלוש נשים אמיצות שסיפורן המרגש שזור זו בזו כמו צמה ממקלעת של שלוש קווצות שיער ולטעמי זה הרבה מעבר לצמה פשוטה, זה גורל, מזל ושיעורים מהחיים .

זמן רב שהסיפור המרגש הזה לא יניח לך :

אני תמיד אומרת שאנו עושים בשביל הילדים דברים שלא בטוח שהינו עושים עבורנו. הסיפור מתחיל בהודו – חייה הקשים של סמיטה, הובילו אותה ללכת בדרך חדשה היא בחרה באומץ בלי לחכות לאף אחד גם לא לבעלה. היא החליטה לבחור חיים חדשים לביתה, הבחירות וההחלטות שלה מעוררים הערצה. היא עושה הכל על מנת לא לחיות את הגורל שהגדירו לה, בבדלפור, מחרבנים תחת כיפת השמיים וסמיטה צריכה לנקות כל יום 20 בתים.  סמיטה לא מוכנה להסכים לחיות את החיים שנכתבו בעבורה ובעבור ביתה. ביתה לא תאכל עכברושים ולא תהיה כמוה מנקה "שרותים יבשים".

סמיטה. חוסכת כסף לשלוח את ביתה ללימודים אבל שם ביתה סובלת מאלימות. בבית הספר מזכירים לה שהיא תהיה  כמו אמה מנקה שירותים. האם יוצאת להגנת ביתה ובאישון לילה הן ברוחות ומשאירות מאחור את כל החרא תרתה משמע.

סיציליה. ג´וליה עובדת בבית המלאכה של אביה, שם מכינים פאות. אביה נפגע בתאונה ובזמן שהוא מאושפז וחסר הכרה היא מגלה שהעסק המשפחתי על סף פשיטת רגל. מה אתם הייתם עושים ? ג'וליה בוחרת להיאבק בגורלה למרות הקשיים מצד משפחתה, אהבה חדשה דופקת על דלתה ויחד עם אותה היא האהבה צוברת כוחות ונותנת תקווה גם לעובדות של אביה.

קנדה. שרה, עורכת דין מפורסמת, חרוצה, קרייריסטית המצפה להתקדם לניהול המשרד. היא מגדלת את ילדיה לבד והכל מתנהל כשורה, עד שמתברר לה שהיא חולה במחלת הסרטן. שרה נתקלת באפלייה על רקע מחלתה ומתוך הקושי היא נלחמת כלביאה באלו שלא רק לא נתנו לה לפרוץ את תקרת הזכוכית אלא באלו שסגרו עליה גם את הדלת.

שלוש נשים מדהימות, מעוררות הערצה, קשורות בגורל אחד, צמה אחת.

אהבתי את הספר מאוד, ממליצה בחום.

 

braid

לטישיה קולומביאני היא במאית, שחקנית, תסריטאית וסופרת צרפתייה. עם צאתו לאור היה הספר לרב־מכר מיידי. עד כה נמכרו זכויות התרגום לו ל־27 שפות, וכן זכויות לעיבוד קולנועי.

חוסן נשי, סולידיות וגורל המחבר שלוש נשים, שלוש יבשות, שלושה גורלות, אותה שאיפה לחירות.

הוצאת : כנרת זמורה דביר

סקירה ספרותית: אנג'ליקה אגבייב. 

בלוגרית מועדון הקוראות של סלונה .

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי. על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.