הצמה/ לטישיה קולומבני

הצמה היא מקלעת של שלוש קווצות שיער, שזורות זו בזו. כך גם צמה זו שוזרת את גורלן של שלושת הנשים,מבלי שהן אפילו ידעו על כך…

הצמה

צמה אחת עוברת בין שלוש נשים מיבשות שונות. מסעה מתחיל בהודו ונגמר בקנדה.
אבל, לא הצמה היא עיקר הסיפור, אלא חייהן של הנשים שדרכן היא עוברת ופרשת הדרכים אותה הן חוצות בחייהן…

הצמה היא מקלעת של שלוש קווצות שיער, שזורות זו בזו. כך גם צמה זו שוזרת את גורלן של שלושת הנשים,מבלי שהן אפילו ידעו על כך…

אי שם בהודו הרחוקה מתגוררת לה סמיטה, דאלית, הנחשבת למוקצה. היא ומשפחתה גרים מחוץ לקאסטה. הדאלים הם מין כשלעצמו, שנחשב טמא מכדי להתערבב עם האחרים.
מדי בוקר סמיטה מתעוררת בצריף המשמש לה בית, לא רחוק משדות בני הג'אט. היא לוקחת את סל הקש הקלוע שלה, הסל שאמה נשאה לפניה, למשא המביש היומי שלה. מסעה כ"מחלצת". מילה תמימה למציאות הקשה. כל היום היא אוספת חרא מה"שירותים היבשים"של אחרים בידיים חשופות.
סמיטה נכנסת לבתים מהדלת האחורית ורק ממנה, אסור לה להיתקל בבני הבית לא כל שכן לדבר איתם. לא די שהיא מוקצית, עליה להיות גם בלתי נראית. במקום שכר היא מקבלת שאריות מזון ולפעמים בגדים ישנים שמשליכים לה על הרצפה.
סמיטה קבלה החלטה, שבתה לא תמשיך בדרכה, אלא תלך לבית הספר. למרות התנגדותו של בעלה, סמיטה לא נכנעת. היא מסרבת לקחת את בתה לסיבוב שלה. ולבסוף היא מצליחה לשכנע גם את בעלה.
אבל, בבית הספר חיי בתה לא פשוטים וסמיטה נאלצת לקבל החלטה נוספת, שתשנה את גורלה ויתחיל את מסעה של הצמה.

בסיציליה מתגוררת לה ג'וליה, בחורה כבת עשרים. בבית קולנוע לשעבר שאת מבנהו רכש אביה נמצא בית המלאכה של משפחתה. שם ישנן שיערות שצריך להתיר, קצוות שצריך לשטוף והזמנות שצריך לשלוח. כבר קרוב למאה מתפרנסת משפחתה מהקסקטורה, המנהג הסיציליאני העתיק של שמירת השיער הנושר או הנגזז לצורך יצירת פאות, לנשים ולגברים.בית המלאכה לנפרדי, שהקים סבא רבה של ג'וליה, הוא האחרון מסוגו בפלרמו. הוא מעסיק עשר עובדות מיומנות שמתירות, שוטפות ומעבדות את השיער שנשלח בהמשך לרחבי איטליה ואירופה.
ג'וליה לא מחפשת בעל. היא לא הולכת לבתי קפה או למועדונים הפופולאריים כל כך בקרב בני גילה. היא מבכרת את השקט של הספרייה הציבורית על פני המולת הדיסקוטקים. ג'וליה הולכת לספרייה בכל יום, בהפסקת הצהריים. היא קוראת בלתי נלאית.
יום אחד היא פוגשת גבר עם טורבן על הראש ברחוב, גבר המצליח לעורר את סקרנותה ואת יצריה. הוא אותו אחד אשר ימלא את הפסקות הצהרים שלה…
כשאביה של ג'וליה נפגע בתאונה, היא מגלה שהעסק המשפחתי על סף פשיטת רגל והיא היחידה שיכולה להציל את בית המלאכה.
הדרך שבה בחרה להציל את העסק המשפחתי, מהווה את המסלול אליו הגיעה הצמה של סמיטה.

בקנדה מתגוררת לה שרה, עורכת דין מצליחה. בכל יום היא מתעוררת בחמש בבוקר. אין לה זמן לישון יותר, כל שנייה מתוכננת. היום שלה מתוזמן, מדוד עד לרמת המילימטר. שרה היא הראשונה שמגיעה למשרד והאחרונה שעוזבת. זה המחיר של בניית קריירה, זה המחיר שעולה להפוך לשרה כהן, שותפת הון במשרד היוקרתי "ג'ונסון לוקווד", אחד המשרדים הנחשבים בעיר. שרה היא האישה הראשונה שקודמה לשותפה במרד שידוע כמאצ'ואיסטי. ב"ג'ונסון לוקווד" היא התקדמה במעלה הסולם מהר כמו סוס מרוצים ויצרה לעצמה מוניטין מוצק בהיכלי הצדק.
היא זכתה ביושר ברובם המכריע של התיקים שהיו באחריותה. העריצו אותה וחששו מפניה. בגיל כמעט ארבעים היא היתה אות ומופת לעורכות הדין של דורה.
כמובן, הקריירה הצריכה קורבנות. היא עלתה לה במכסת לילות לבנים ובשני בעלים. המשרד השתלט על הזמן שלה, והיא נאלצה לוותר על רגעים רבים עם ילדיה. היא הכירה מקרוב את רגשות האשם של אמהות עובדות, שתקפו אותה מרגע שבתה הבכורה נולדה, באותו יום נורא שבו נאלצה להשאיר אותה- בת חמישה ימים- בזרועות מטפלת כדי לנהל מקרה חירום במשרד בו עבדה.
שרה לא חשפה דבר בפני עמיתיה והשותפים. היא עשתה לעצמה כלל, לעולם לא לדבר על ילדיה. בשני ההריונות שלה היא לא אמרה דבר למנהליה. למרבה הפלא, בטנה נשארה שטוחה עד לשלב מתקדם. שרה יצאה לחופשת הלידה הקצרה ביותר שאפשר. היא חזרה למשרד שבועיים אחרי הניתוח הקיסרי עם גזרה ללא רבב, פנים עייפות אך מאופרות בקפידה וחיוך מושלם.
חייה של שרה משתנים כשהיא מגלה שחלתה בסרטן השד. עולמה קורס אט אט, כמו גופה. אך משהו משתנה בה, כאשר הצמה מגיעה אליה.

מאחלת לכם קריאה מהנה!

XOXO

אחת שיודעת 😉

קרין מילשטיין
סטייליסטית, מאמנת כושר ובוגרת תואר שני לתקשורת ועיתונאות. זה מה שיוצר את הבלוג על תרבות, סגנון חיים, טיולים, ביקורת ספרותית, שירה ועוד... מוזמנים לקרוא, להגיב ובעיקר להנות... XOXO אחת שיודעת ;-)