ירדנה עובדיה ועמותת הצל ליבו של ילד

בחורה עם מחשב נייד

רוב בני האדם חיים בשגרה מסוימת, נעימה יותר או פחות, ורק מעטים מאיתנו מצליחים באמת להגשים את עצמם, ועוד יותר מעטים יוצרים שינוי והופכים את העולם למקום טוב יותר. הרופאים המתנדבים בעמותת "הצל ליבו של ילד", שמזה קרוב ל- 20 שנה מטפלים בילדים חולי לב ממדינות מתפתחות, הם בין הבודדים שמצליחים ליהנות מתחושת שליחות שממלאת אותם סיפוק, ומן הסתם כשהם מביטים ברשימה של 3,300 הילדים שכבר זכו בחיים חדשים ליבם מתרחב בגאווה ובנחת. גם הרופאים הישראלים העובדים בבתי החולים שהקימה אשת העסקים ירדנה עובדיה בגינאה המשוונית שבמערב אפריקה נהנים מאותו סיפוק נדיר הטמון בידיעה כי הם מעניקים שירותים רפואיים ברמה גבוהה לאוכלוסייה שקודם לכן לא נהנתה מרמת רפואה נאותה, וזאת בלשון המעטה – ולא בכדי החליטו ירדנה עובדיה וקברניטי עמותת הצל ליבו של ילד על שיתוף פעולה ביניהם.

דימיטרי ממולדובה, נזרת מאריתריאה, מוחמד מעזה

אחד מאותם 3,300 ילדים שכבר טופלו בהצלחה במרכז הרפואי "וולפסון" שבחולון, שם מתרכזת פעילות אנשי "הצל ליבו של ילד", הוא דימיטרי ממולדובה שכבר בגיל 4 חודשים נותח במדינתו ובגיל שלוש וחצי הגיע לארץ, כשהוא סובל מפגם במחיצה הבין חדרית (VSD) ומכך שאבי מוצא העורקים היה מוטה אל עבר החדר הימני בלב ובשל כך חלק מהדם הגיע אל אבי העורקים הישר מהחדר הימני. תחילה עבר דימיטרי צנתור, לאחר כחודש הוא נותח וכעבור חודשיים נוספים הוא חזר למולדובה כשהוא בריא ומלא מרץ.

נזרת מאריתריאה הגיעה לוולפסון בגיל 14 לאחר שאובחנה כחולה במחלה שגרונתית של הלב (RHD – Rheumatic Heart Disease) שנוצרה בשל חיידק סטרפטוקוקוס. הניתוח שעברה נזרת כלל את החלפת המסתם המיטרלי השמאלי ותיקון המסתם הטריקוספידלי – ונזרת שבה לאריתריאה כשהיא בריאה לחלוטין ואסירת תודה לד"ר ליאור ששון וצוותו המופלא.

חלק גדול מהילדים שמטופלים על ידי אנשי "הצל ליבו של ילד" מגיע מהרשות הפלסטינית. אחד מהם הוא מוחמד שהגיע ל"וולפסון" בפברואר 2013 כשהוא כסובל מ- RHD ובנוסף מארטריטיס. הילד העזתי בן ה- 11 נותח בהצלחה על ידי ד"ר ליאור ששון, וחזר לביתו בריא ונרגש כשאת המשך הטיפול והמעקב יבצעו הקרדיולוגים הפלסטינאים (שחלקם, אגב, עברו הכשרה בוולפסון במסגרת הפעילות של "הצל ליבו של ילד").

הבנק העולמי, קרן סמואל ברונפמן, ירדנה עובדיה

בפעילות המבורכת של רופאי "הצל ליבו של ילד" ושאר המתנדבים בעמותה תומכים לא מעט גופים וביניהם הבנק העולמי, שגרירות בריטניה בישראל, קרן סמואל ברונפמן, הקרן על שם תד אריסון, לזלי וולפסון, קרן ברכה וירדנה עובדיה.

עם ירדנה עובדיה נוצר הקשר כשהיא הטיסה באופן אישי לארץ פעוטה בת שנה מגינאה המשוונית שסבלה ממום נדיר בליבה (וכמובן נותחה בהצלחה ולמעשה חייה ניצלו הודות למיומנות הגבוהה של רופאי "הצל ליבו של ילד"), וכאמור אשת העסקים שמפעילה שני בתי חולים ואנשי העמותה מצילת החיים החליטו להמשיך לשתף פעולה – לטובת ילדי העולם כולו.